ОТКРИВЕН ПТИЧЈИ ГРИП У ВРЊАЧКОЈ БАЊИ! Власник приватног зоо врта све негирао?
У зараженој зони је урађен комплетан попис живине
Вирус птичјег грипа откривен је пре десетак дана у приватном зоо врту код Врњачке Бање. Неколико птица је угинуло, а има још заражених. Због тога је овај врт затворен и наложене су мере заштите како се вирус не би проширио. Власник овог зоо врта негирао нам је да је код њега пронађен вирус и да су птице угинуле.
"МОРАМО СПРЕЧИТИ НОВЕ, СМРТОНОСНИЈЕ МУТАЦИЈЕ" Др Ђерлек објаснио све о ДЕЛТА ПЛУС СОЈУ - да ли је стигао у Србију
НОВА ОПАСНОСТ ПРЕТИ СРБИЈИ? У Босни регистрован случај птичијег грипа - огласило се наше министарство, има ли разлога за бригу
ЈОШ ЈЕДАН УСПЕХ СРПСКИХ НАУЧНИКА: После лека против рака стиже и антиковид вакцини друге генерације, ДУПЛО ЈАЧА - ево како ће се давати
- Реч је о приватном зоо врту код Врњачке Бање. Власник је пријавио угинуће лабудова, у два наврата по два лабуда. Након тога је извршено узорковање и лабораторијско испитивање. И потврђен је узрочник птичјег - грипакаже Мишо Коларевић, директор Ветеринарског специјалистичког института (ВСИ) у Краљеву.
Коларевић каже да су након тога кренули у детаљно испитивање животиња у овом зоо врту и да је потврђено још пет случајева заражавања птица.
- Оболеле птице и оне које су биле у непосредном контакту са њима су уклоњене. Следи један шири обим испитивања у самој популацији како би смо утврдили којој је мери вирус присутан. Из Управе за ветерину су наложене мере како у самом зоо врту, тако и у околним местима, да би се зауставило даље ширење - рекао је Коларевић.
Занимљиво је да нам је власник овог зоо врта у телефонском разговору негирао да је код својих птица потврђено присуство вируса птичјег грипа, и поред потврде коју смо добили из Ветеринарског институте. Он је рекао да је затворио зоо врт из превентивних разлога, да му ниједна птица није угинула и да је вирус уствари потврђен код дивљих лабудова на Западној Морави.
Мишо Коларевић каже да ће стручњаци овог института, пре свега вођени искуствима са птичјим грипом од пре неколико година, успети да га ставе под контролу, како вирус пре свега не би доспео на живинарске фарме.
- У зараженој зони је урађен комплетан попис живине и све фарме смо обишли. Власницима је дат налог да појачају безбедносне мере. То значи контрола уласка људи и возила, и спречавање контакта домаћих животиња са дивљим птицама. Такве мере гарантују да вирус неће стићи до живине - објашњава директор ВСИ у Краљеву.
Из Управе за ветерину наводе да се овај тип вируса не преноси са оболелих и заражених птица на људе, али може изазвати веома велике економске штете уколико се пренесе на домаћу живину.