РАДИОАКТИВНИ ОБЛАК је летео изнад Србије, а сада је откривено одакле је ДОШАО
Почетком октобра 2017. изнад више европских земаља, укључујући и Србију, прошао је радиоактивни облак, а међународни тим научника сада тврди да се тада догодила хаварија у Русији, коју је руска влада покушала да заташка.
На мерним местима на територији Србије у том периоду детектовано је у ваздуху присуство рутенијума 106, а измерене вредности кретале су се у опсегу од 54 мега бакерела по кубном метру (mBq/m3), што се поклапа са вредностима измереним у истом периоду у другим лабораторијама у Европи. На сву срећу, та измерена количина није имала утицаја на здравље.
ДРАМА У ЦЕНТРУ КРАГУЈЕВЦА: Портир херој спасао живот младој жени, спречио је да скочи са зграде
САСТАВИЛИ СЕ НЕБО И ЗЕМЉА! Невреме погодило Београд, а стиже и у ОСТАТАК СРБИЈЕ! (ФОТО/ВИДЕО)
КОНАЧНО ПРЕДАХ: Данас променљиво облачно и свежије, местимично са пљусковима и грмљавином! Ево шта нас чека ове недеље!
Стручњаци Лабораторије за заштиту од зрачења и заштиту животне средине при Институту за нуклеарне науке у Винчи истакли су да ствар није алармантна.
- Да бисмо у потпуности сагледали опасност од оваквих цурења радиоактивних материјала, у обзир морамо да узмемо неколико битних фактора: није битно само који је радио-изотоп у питању, као ни колико је јак, већ и у којој мери је испуштен, колико је неко изложен томе, да ли је било падавина, колико је времена прошло... Примера ради, радиоактивни јод-131 има период полураспада од осам дана. Након шест до осам таквих периода (дакле 48 до 64 дана), сви радио-изотопи се сматрају безопасним, јер се распадну до те мере да се практично не разликују од било ког материјала који се налази у природи - рекли су тада из Института Винча.
Када је те 2017. године облак благо радиоактивног рутенијума прошао изнад Европе, укључујући и нашу земљу , брзо су се појавиле сумње да је стигао са југа Урала, из нуклеарне електране "Мајак", једне од највећих на свету.
Сумње су биле засноване на чињеници да и приликом пречишћавања, односно прераде горивних елемената може да се створи рутенијум, а руски "Мајак" има такво постројење за прераду.
И сателитски снимци су својевремено говорили у прилог теорији да је радиоактивни облак дошао из Русије. Међутим, "Росатом", компанија која управља електраном "Мајак", тада је саопштила да се такав инцидент никада није десио и да се емисија кретала у уобичајеном, дозвољеном оквиру.
Како наводи 69 научника у стручном часопису Процеедингс оф the Натионал Academy оф Сциенцес, да се баш у нуклеарки "Мајак" догодила несрећа указује много тога.
Са друге стране, оператори електране одбацују оптужбе, преноси немачки "Шпигел".
- Руско министарство за животну средину измерило је 2017. само благо појачане вредности радиоактивног зрачења у ваздуху, наводе они.
"Нуклеарни комплекс Мајак" је "вероватан кандидат" за узрок облака рутенијума у јесен 2017, написали су научници у документу.
Када је облак радиоактивног изотопа рутенијум-106 прешао преко Европе, Азије, Северне Африке, па чак и Кариба, упркос међународним обавезама, јавност није била обавештена. Још никада неки радиоактивни изотоп није измерен у толиким количинама, тврде научници, мада наглашавају да није било опасности.
- У поређењу с катастрофом рактора у Фукушими концентрације су биле и до сто пута веће - рекао је за немачке медије Георг Штајнхаузер са Универзитета у Хановеру, члан међународног научног тима, који је повезао податке о зрачењу измерене на 1.300 места широм света са метеоролошким информацијама, а резултате објавио у стручном часопису ПНАС.
Та мерења су омогућили научницима да утврде порекло облака.
НЕВРЕМЕ ДИВЉА ПО СРБИЈИ Гром оборио дрво код Крушевца! Путници из аутобуса морали да га склањају са пута!
ЛОЗНИЦА СЕ ОПОРАВЉА ОД ШОКА: Пси ИЗУЈЕДАЛИ дечака док се играо у школском дворишту: Бурна реакција на ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА!
НЕВРЕМЕ У БЕОГРАДУ! Киша, али и ПЉУСКОВИ СА ГРМЉАВИНОМ ПОСЛЕ 39 СТЕПЕНИ! На удару и други делови Србије!
Уколико је то заиста тачно, Русија је вероватно прекршила међународни "Споразум о благовменом извештавању о нуклеарним несрећама", пише "Фокус".
Ускраћивање информација о нуклеарним хаваријама у Русији има дугу традицију. И у случају нуклеарне катастрофе у Чернобиљу совјетска влада покушала је да сакрије шта се догодило, а прва која је известила јавност била је Шведска.