ОВАЈ ЧОВЕК био је у Чернобиљу и ушао у "ЗОНУ"! Ово је његова ИСПОВЕСТ!
На местима са највећом радијацијом на којима је током екскурзије Борко био забележена је и до 2.500 већа радијација од просечне дозвољене.
Туга, шок, страх, превентивно и куповина јода... све су то биле реакције већине оних који су гледали веома популарну серију о чернобиљској катастрофи. Било је међутим и оних, који су пожелели да ту локацију обиђу. Искуство из "Зоне" и то "неначето и неискварено" туђим сазнањима има Борко Растовић.
Стручни семинар у Украјини за Борка је био "довољно близу" да се одлучи да посети Чернобиљ. Писао је да га је нуклеарна катастрофа у Чернобиљу фасцинира и да је доста читао о њему. Ипак, пре одласка у Припјат морао је да се припреми - психолошки, текнички, организационо.
У Србији покренута платформа која штеди новац и време
Ово је права истина о РУСКОЈ НУКЛЕАРКИ НА МОРУ, коју Запад зове "ПЛУТАЈУЋИ ЧЕРНОБИЉ"
ОН ЈЕ ДАО ЖИВОТ ЗА СПАС ЧОВЕЧАНСТВА: Провео је месеце на најопаснијем месту на свету, а умро је сам и у МУКАМА
- Одувек сам знао да ћу посетити Чернобиљ. Одрастао сам у време када се чернобиљска катастрофа десила и запамтио сам је као највећу технолошку катастрофу у историји човечанства. Чим се указала прилика да посетим Кијев, то јест стручну конференцију у том граду, одмах сам почео да планирам пут - откриво је Борко Растовић.
Комплетан пут, прича Борко, био је прожет осећајем да иде из грешке у грешку:
- Колега кога сам звао да иде са мном није то желео. После тога сам схватио да постоји много ограничења: комплетно тело, током боравка у "Зони" мора да буде покривено, нема кратких чарапа, кратких мајица, обавезна је капа, од Украјинске владе добија се дозиметар који такође мора да се носи током боравка у "Зони", а по изласку се контролише. Водич има уређај за сателитко праћење којим надлежни прате кретање групе.
Многи не схватају, истиче Борко, да Чернобиљ није на месту где се налази електрана:
- Постоји зона од 30 километара и зона од 10 километара ("Зона"). У широј зони постоје контролни пунктови, затим се долази до Чернобиља, а тек онда се наилази на зону од 10 километара у којој се налазе четири реактора нуклеарне електране и градић Припјат.
Цела "Зона" може се обићи, али искључиво уз присуство водича јер постоје места која нису за живот, нити кратак боравак.
На местима са највећом радијацијом на којима је током екскурзије Борко био забележена је и до 2.500 већа радијација од просечне дозвољене.
Прича о ХРАБРИМ ЖЕНАМА: Баке Чернобиља већ три деценије успешно пркосе радијацији! (ВИДЕО)
Горбачов изнео ДЕТАЉЕ ЧЕРНОБИЉА: Ево по чему се ЗАПАДНА ФИКЦИЈА разликује од СУРОВЕ СТВАРНОСТИ (ФОТО/ВИДЕО)
Маријка је једина беба одрасла у озраченој зони Чернобиља - јела је рибу, пила млеко ЕВО КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА (ФОТО)
- Да смо на тим местима где је 2.500 радијација већа од нормалне, провели седам сати накупили бисмо радијације колико и за годину дана - објаснио је Борко.
На месту највеће нуклеарне катастрофе не виде се зграде, само бетон и гвожђе, не виде се улице, вегетација је "сажвакала" све, а остало је паузирано у времену.
У нуклеарној електрани у Чернобиљу, углавном на одржавању или изградњи новог саркофага, и даље ради око 3.000 људи.
Борко Растовић после овог искуства истиче да серију Чернобиљ није гледао, али и да не верује да ће је гледати.