ОВАЈ ГРАД У СРБИЈИ ЈЕ БИО ПРВИ НА МЕТИ ВИРУСА! Ту је забележена ПРВА ЖРТВА короне, жариште, грип, сад и ФЛУРОНА
Град у Банату забележио је први смртни случај од ковида 19 у земљи, међу првима је ове године регистровао присуство сезонског грипа, а овде је детектован и први пацијент са флуроном
Поред корона вируса, који је у Србији "експлодирао" почетком 2022. године, у нашој земљи је у петак потврђен и први случај флуроне - истовременог заражавања грипом и ковидом 19. Епидемиолошку ситуацију додатно је свакако закомпликовала појава сезонског грипа, на шта су лекари недељама упозоравали. Оно што је посебно занимљиво је да су се и корона вирус, као и флурона, прво појавили у истом граду - Кикинди. Овај град био је ове године такође и један од првих у којем је детектован АХ3 грип.
НАЈНОВИЈИ КОРОНА ПОДАЦИ: Заражено 14.717 особа, преминуло је 28 пацијената - огласили се чланови кризног штаба
ЈЕДАН СИМПТОМ НИКАКО НЕМОЈТЕ ИГНОРИСАТИ! Ако имате проблема са ОВИМ ДЕЛОМ ТЕЛА, хитно се тестирајте на ковид
ЗИМСКА ИДИЛА ПРОБУДИЛА ЈЕ ЈУТРОС ГРАЂАНЕ ШИРОМ СРБИЈЕ: Ево колико центиметара је нападало на српским планинама!
Како су навели из Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", на основу резултата лабораторијских анализа од Националне референтне лабораторије за грип и друге респираторне вирусе, 15. јануара је у Кикинди регистрован први случај истовремене инфекције вирусом грипа тип АХ3 и САРС-ЦоВ-2 вирусом.
Из Завода за јавно здравље Кикинда навели су да је особа код које је утврђена флурона афебрилна, доброг општег стања и без икаквих симптома болести.
- Јако се тешко разликује клиничка слика између ковида и саме манифестације вируса грипа. У питању је повишена температура, општа слабост, сви симптоми респираторне инфекције. Оно што је карактеристично је да брзо пролази, као што је манифестација дејством омикрон соја који изазива ковид инфекцију - навела је др Верица Јовановић, директорка Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".
Истакла је да ће се флурона понављати, те да институт "Торлак" први пут у овој години на узорцима који се достављају утврђује присуство и једног и другог вируса.
Први преминули од короне из Кикинде
Овај град у Банату имао је и први смртни случај од последица ковида 19 у Србији. Подсетимо, 20. марта 2020. године, преминуо је мушкарац стар 59 година, којем је нехотице комшија пренео вирус. Тај сусед је, иначе, ковид 19, како су тада пренели медији, добио од свог сина који је допутовао из Милана, где се лечио због озбиљне болести.
Када се разболео, овај 62-годишњак, који је иначе био бубрежни болесник и дијабетичар, лекарима у Дому здравља и Општој болници није рекао да му се син вратио из Италије. Тек 6. марта он је тестиран на корону и испоставило се да је има. Он је потом пребачен у Нови Сад где је до смрти био на респираторима.
Прва жртва корона вируса, 59-годишњи мушкарац, преминуо је на Клиници за инфективне болести Клиничког центра Војводине. Била је то, нажалост, једна од првих смрти од 13.239, колико их до сада има у нашој земљи.
Међу првима детектовали сезонски грип
Кикинда се ове године нашла међу првих 5 градова који су регистровали и сезонски грип, односно вирус сезонског грипа. АХ3 детектован је у Београду, Нишу, Ужицу, Новом Пазару. И Кикинди.
- Изоловали смо грип тип АХ3 што нам је и потврђено на Институту за јавно здравље Војводине. Грип је потврђен код двоје деце која су у добром стању - рекла је пре недељу дана др Татјана Пецарски, епидемиолог кикиндског Завода за јавно здравље.
Она је том приликом апеловала на људе да се вакцинишу против грипа, истичући да још није касно за то.
"Имамо свашта"
Од 12. до 20. јануара, у Дечијем диспанзеру у Кикинди је од 210 урађених тестова, било 99 позитивних на присуство корона вируса, а још се чекају ретзултати неколико ПЦР тестова, те се може рећи да је свако друго дете позитивно.
- Тренутно у фебрилној амбуланти у Дечијем диспанзеру радимо све узрасте деце, и школску и предшколску, све је више позитвних на ковид 19, углавном је вирус заступљен код школараца, можда више вирус доминира у средњим школама - рекла је за ТВ Кикинда др Споменка Ковљенић.
Она је додала да је клиничка слика лакша него у претходном таласу.
- Ипак, очигледно је да се овај сој, највероватније омикрон, овде много брже и лакше шири. Осим тога, имамо и пуно инфективних агенаса, кренуо је и сезонски грип. Имамо почетак епидемије сезонског грипа. Имамо и других узрочника и бактеријских и вирусних за упале плућа. Доста је деце оболело од упале плућа невезано за ковид инфекцију. Имамо свашта - навела је докторка и додала да је медицинско особље уморно и исцрпљено.