Овако 25 српских спасилаца извлачи повређену особу из утробе земље: Акција у бездану дубоком 75 метара!
Вежба спелеоспасавања одржана је у јами "Хајдучица"
Једна од најтежих врста спасавања је када спасиоци морају некога да извуку из утробе земље, из дубоких јама. Зато је Горска служба спасавања Србије организовала вежбу спелеоспасавање, односно извлачење и безбедна евакуација људи из јаме, са дубине од 75 метара.
ЛЕКАРИ НЕ ПАМТЕ ОВАКАВ ОДЗИВ: У овом српском граду већ потрошене све дозе вакцине против грипа
КОРОНА ЗАКУЦАЛА И НА НАША ВРАТА: Повећава се број пацијената на болничком лечењу, али здравствени систем је спреман
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА: Регистровано још 203 позитивних на корона вирус, преминуле две особе
Осим спасилаца Горске службе спасавања у вежби су учествовали и припадници ватрогасаца-спасиоца из спасилачке јединице Бор, као и припадници Сектора за ванредне ситуације и "Србијашума". Организацију вежбе помогли су град Бор и планинарско-спелеолошки клуб "Дубашница" из Злота.
У вежби је учествовало 25 спасилаца Горске службе спасавања Србије који су у јами, на дубини од 75 метара, посебним техникама спелеоспасавања, кроз уске пролазе и канале, као и влажне и блатњаве стене, успешно евакуисали повређену особу.
- Спелеоспасавање из јама и пећина је један од најтежих домена спасавања, где користимо посебно опрему али и логистику, од обучених људи спелоспасилаца, површинског транспорта, људи који воде евиденцију, па све до исхране и моторног траспорта. Такође, у јами или пећини су и посебни услови кретања, који су технички веома захтевни, и сами по себи представљају још једну препреку да повређени заједно са носилима буду безбедно евакуисани - каже Стефан Дракулић, спасилац Горске службе спасавања Србије.
Улази у јаме и пећине су често непроходни и на стрмим теренима, кроз шибље и јаруге, које представљају посебну опасност. Само спелеоспасавање је у вертикалном положају, где су уски процепи и канали, као и вечити мрак и то су само неке од препрека који могу утицати на целокупан ток акције спасавања.
Вежба спелеоспасавања одржана је у јами "Хајдучица" која се налази са леве стране Михољске реке, на ободу Лазаревог кањона, близу села Злот.
ГСС Србије су 1952. године основали искусни алпинисти Планинарског савеза Србије, док данас службу сачињава око 250 активних спасилаца, од којих су многи искусни планинари, високогорци, алпинисти, спортски пењачи, спелеолози, рониоци и скијаши. У својим редовима служба има лекаре, докторе наука, инжењере, припаднике војске, специјалних јединица полиције, студенте.