ОВО ОБАВЕЗНО МОРАТЕ ДА УРАДИТЕ! Ево како да избегнете топлотни удар на врелим температурама
Важно је да када је најтоплији део дана не излазите напоље.
Због екстремно високих температура у Србији, које ће данас достићи и 41 степен, како наводе лекари, најбитнија је превенција - ношење воде са собом, расхлађивање, лагана одећа, али, пре свега, да се избегава боравак на отвореном у најтоплијем делу дана.
НЕСТАО СТЕФАН (24) У БЕОГРАДУ: Уколико га видите обавезно јавите полицији (ФОТО)
У СРБИЈИ ЈЕ ДАНАС ПАКЛЕНО: У овом делу дана НИКАКО не излазите напоље, четири града на највећем УДАРУ
КОЛАПС НА ГРАНИЦАМА: На улазу и излазу из земље чека се сатима - AMSS позива возаче на ОПРЕЗ због екстремно високе температуре
Доктор Срђан Матовић из Дома здравља "Др Милутин Ивковић" на Палилули, рекао је да су наведене мере опреза кључне како би се избегао топлотни удар, који, каже, може довести до озбиљних последица.
- Топлотни удар представља стање када у организму дође до прекомерног повећања телесне температура, коју организам не може да исконтролише, па се манифестује жеђу, малаксалошћу, сувом и црвеном кожом, јаком главобољом, зујањем у ушима и грчењем мишића - навео је Матовић.
На питање како можемо да помогнемо уколико приметимо да је неком позлило на улици, Матовић одговара да је важно да се тој особи брзо притекне у помоћ, да јој се да вода и помогне да се расхлади.
Такође, истакао је, када се неко онесвести примарно је да му се скине одећа, али и да се провери да ли му је потребно расхлађивање или утопљавање, јер, додаје, може доћи до повећања или смањења телесне температуре.
Матовић напомиње да је у таквим ситуацијама од изузетног значаја да се позове Хитна помоћ и истиче да у посебном опрезу треба да буду деца и старији, посебно у делу дана између 10.00 и 18.00 часова.