ОВО ОСТАЈЕ ЗАПИСАНО У ИСТОРИЈИ: Србија до сада платила 217 милиона евра за Клинички центар Србије (ВИДЕО)
Укупна вредност инвестиције је 260 милиона евра, до сада уложено 217 милиона.
Нови и реконструисани Клинички центар Србије након 40 година је завршен. Ова зграда, површине 87.000 квадрата, са 23 лифта и 12 спратова, има више од 800 кревета, 432 болничке собе и 30 операционих сала са најсавременијом опремом. Више од 200 милиона евра, инвестирано је у грађевинске радове и у опрему.
У њој се налазити нови Ургентни центар, лабораторије, ангиосале, нуклеарни центар и одељења за пластичну хирургију, неурологију, хематологију, гастроентерологију, ортопедију, кардиохирургију, као и роботска сала... Имаће и 7 скенера, три магнетне резонанце и бројне ординације. А ту су и велики ресторан за особље, простор за одлагање дечјих колица, библиотека, банка...
Помоћ за преко 500 малишана: За лечење ретких болести 25 пута више средстава из буџета
ЖУТИ МЕТЕОАЛАРМ НА СНАЗИ У ОВОМ ДЕЛУ СРБИЈЕ: Време за викенд потенцијално ОПАСНО - у Београду могућ СНЕГ? (ФОТО)
СТИЖЕ НАМ СНЕГ И У НИЖИМ ПРЕДЕЛИМА: Последња најава РХМЗ, нагло погоршање времена (ФОТО)
На самом улазу је пријемно-тријажни пулт, а десно и лево налазе се зоне - зелена, жута, наранџаста и црвена, у којима ће се пацијенти распоређивати по хитности.
Дугачки ходници, двокреветне собе са мониторима, купатилом, телевизором и ормарићима. Сваки спрат обојен је у различиту боју и свака од њих представља посебну клинику. Операционе сале су као на филму, а међу њима и она роботска, коју нема ниједна болница у региону. У њој ће најсложеније интервенције обављати хирург помоћу робота.
Директор Клиничког центра Србије др Милика Ашанин каже за да се ово чекало деценијама и да је нова установа раме уз раме за највећим светским центрима!
- Очекујемо да први пацијенти буду примљени средином марта. Сели се цео Ургентни центар, али и неке клинике као што су Клиника за кардиологију, хематологију, гастроентерологију, Клиника за грудну хирургију, такође Клиника за пластичну хирургију (део за опекотине)... Са поносом могу да кажем да ће ово бити јединствена здравствена установа на 87.000 квадрата, са две етаже под земљом и 12 изнад земље. Имаћемо око 300 кревета у интензивној нези, 547 у јединици полуинтензивног лечења, и 47 у дневној болници. Наши пацијенти ће имати посебан комфор који до сада није постојао. Сваки кревет има своју боцу за кисеоник, монитор на којем запослени прате стање болесника у сваком тренутку - прича др Ашанин.
На питање по чему ће се нови Ургентни центар разликовати од старог др Ашанин открива:
- Тријажа болесника радиће се на самом улазу, где се распоређују пацијенти по хитности. Имаће више места за прегледе, више кревета, неће бити гужви. Неће више бити вишесатног чекања у чекаоницама, већ ће сваки пацијент, у зависности од стања, за два-три сата решавати свој проблем. Тај пријемни део биће подељен у више зона - зелена ће бити са амбулантама, у црвеној ће бити пет кревета и ту ће бити непокретни пацијенти који су животно угрожени и који се одмах оживљавају. Следи наранџаста, за такође непокретне болеснике, али који нису животно угрожени, и ту ћемо имати шест кревета. Последња је жута зона, са 12 кревета, у коју иду пацијенти који су у мало бољем стању. Поред тога, имаћемо и 43 кревета за пацијенте чије стање лекари морају да прате док чекају анализе.
Најсавременија опрема
Према речима саговорника, отварањем новог КЦС и роботика улази на велика врата, па ће пацијенти имати на располагању најсавременију опрему.
- У самом Ургентном центру постојаће једна магнетна резонанца, која до сада није постајала, и још две ће бити у центру за радиологију. Имаћемо укупно шест скенера и 12 рендгена. Први пут имаћемо роботску операциону салу, у којој ће се обављати деликатне хирушке, уролошке интервенције, где се малигно ткиво на најпрецизнији начин одваја од здравог ткива. Операција се обавља брзо и, што је најбитније, опоравак пацијента је знатно краћи - објаснио је директор КЦС.
Изграђена гаража са 639 места
У оквиру новог Клиничког центра Србије на располагању ће бити и гаража са 639 паркинг-места, која се налази испред Психијатријске клинике "Др Лаза Лазаревић" и Улице Косте Тодоровића. Гаража има укупно шест нивоа. У подрумској етажи су 102 паркинг-места, 89 их је у приземљу, по 109 на првом, другом и трећем спрату и 121 место на кровној етажи. За особе са инвалидитетом предвиђено је 65 паркинг-места. У плану је да се изграде још две граже, а једна од њих ће се налазити на пољани у Делиградској улици.
Чињенице
- 12 спратова
- 23 лифта
- 30 операционих сала
- око 300 кревета на интензивној нези
- четири скенера
- две магнетне резонанце
- 12 рендгена
- четири ангиосале
- одељење нуклеарне медицине
- Ургентни центар
- део хирургије
- пластична хирургија
- ендокрина хирургија
- неурологија
- хематологија
- гастроентерологија
- ортопедија
- кардиохирургија