Ово су послови за које вам је зарада НАЈМАЊЕ 1.000 ЕВРА, а не треба вам врхунска диплома!
Бити менаџер, програмер, фитнес инструктор или фотограф, значи да ваша плата свакако иде високо изнад 1.000 евра.
Просечна нето зарада у Србији за јануар ове године износила је 54.521 динар – подаци су Републичког завода за статистику. Ипак, иако је плата порасла реално за 6,7 одсто у односу на претходни јануар, чињеница је да у Србији постоје занимања која тај просек значајно дижу.
Занимања са платом од 1.000 евра и изнад тога у Србији није много, али су из године у годину све траженија. Да сутра не бисте „склапали крај с крајем“, листа послова који су најплаћенији у нашој земљи, може помоћи онима који баш у овом тренутку размишљају за коју професију да се одлуче.
Ево шта све треба да урадите како бисте добили НЕМАЧКИ ПАСОШ: Процедура није нимало једноставна
АМБИЦИОЗНИ ПЛАНОВИ новог инвеститора: Годишње у Србији производња 13 МИЛИОНА ГУМА!
МУКЕ СА "швајцарцима" : Узмеш један, вратиш чак три кредита!
1. Програмер
О бенефицијама рада у ИТ индустрији навелико се прича. Да је ово грана садашњости и будућности сведочи чињеница да нам је у сваком тренутку потребно бар 15.000 програмера. У гимназијама широм Србије, отварају се ИТ смерови, а једна од главних мотивација за овај посао јесте управо плата, али и могућност да се запослите где год то пожелите.
- Плата у ИТ сектору зависи од позиције, знања програмских језика, као и година које сте провели радећи овај посао, односно да ли сте јуниор, медиор или сениор програмер – наводе у једној ХР агенцији за Клик до посла и додају да су плате јуниора нешто ниже, око 800 евра у просеку, док медиори и сениори зарађују готово по правилу плату изнад 1.000 евра.
У просеку је, према подацима ХР агенције, плата за те позиције око 140.000 динара, а највећа римања имају стручњаци који раде u Python-u, .NET-u где је очекивана плата 170.000 динара.
Тако, на пример скок са јуниорске на медиорску и сениорску позицију стучњака за C# значи скок и за дупло више новца, њихова плата се креће у просеку око 226.000 динара, док сви сениори имају плату просечно 200.000 динара.
2. Топ менаџер
Бити топ менаџер у Србији подразумева са једне стране одговорност, док са друге стране значи и изузетно велику зараду која може ићи и до 15.000 евра, али и бројне бенефиције – пословне картице, аутомобиле, као и три годишње зараде одштете ако раскину уговор.
- У зависности од одговорности, већ од средњег такозваног оперативног менаџмента плата прелази две хиљаде евра, а у зависности од индустрије у којој послујете плата за топ менаџере иде од 5 до 10.000 евра. За оне изутене у свом послу, које доносе значајне профите, нето зарада иде и до 15.000 евра месечно – објашњавају у једној београдској ХР агенцији.
3. Контролор летења
Овај посао је јако стресан, али и исплатив и спада у најплаћеније послове у Србији. Оператери зарађују од 200.000 до 500.000 динара, док они на највишим функцијама добијају још веће плате.
И управо је Контрола летења Србије и Црне Горе отворила конкурс за пријем 47 кандидата, а досадашња обука која је обухватала трошкове од одо 29.000 евра, сада је бесплатна.
- Општи и посебни услови за пријем кандидата на обуку су да су они држављани Републике Србије/Црне Горе, да су рођени 1994. године или касније, да нису осуђивани, да се против њих не води кривични поступак и да нису под истрагом. Такође, потребно је да сви кандидати поседују ИВ степен стручне спреме или да школске 2018/2019. похадају и завршавају ИВ разред средње школе - наводи се на сајту СМАТСА, где можете пронаћи све потребне информације у вези са конкурсом.
4. Фитнес инструктор
Можда мало неочекивано на овој листи, али заљубљеници у спорт знају да овај напоран посао може и добро да се наплати, нарочито за школоване инструкторе.
На рачун им леже тек 20.000 месечно, а неретко исто толико добијају „на руке“. Ипак, оно од чега већина фитнес инструктора највише зарађује у Србији јесу индивидуални тренинзи.
Питали смо како кориснике теретана, тако и саме инструкторе колико плаћају односно добијају од индивидуалних тренинга и сума око које су се сложили је – 50 евра на дневном нивоу минимум, што када се сабере са фиксном платом, излази преко 1.000 евра.
Ипак, треба имати у виду да је ово посао од јутра до мрака са врло мало слободног времена.
5. ЦРМ специјалиста
Ваше прво питање свакако је у вези са тим шта је то ЦРМ специјалиста. Најлакши одговор је то да је ЦРМ заправо обухвата технологије које компаније користе да би управљале својим односима са купцима – то јест да се компаније односно ЦРМ специјалисти према сваком купцу односе на посебан начин .
За такве вештине специјалисти свуда у свету су награђени са неколико хиљада евра, а према последњим подацима РСЗ-а управо овај сектор је један од оних који дижу просечне нето зараде у Србији.
Тако, према подацима једне ХР агенције ЦРМ специјалиста у просеку прима 143.094 динара, док они најбољи прелазе и 200.000 динара.
6. Фотограф
Ако волите теренски рад и апсолутну креативност, али и да притом добро зарадите – онда је посао фотографа идеалан за вас.
Већина добрих фотографа годинама стиче искуство улажу хиљаде евра у опрему да би се што озбиљније бавили овом послом. Улагања почетна су велика, али се на крају посао исплати. Тако, према статистикама ХР агенција, фиксне плате фотографа у зависности да ли раде као официјални фотографи фирми или новинских кућа, крећу се од 450 до 600 евра, у изуетним случајевима и више. Међутим, оно на чему фотографи доста зарађују јесу послови са стране – рад за стране новинске куће, сликање одређених догађаја, туторијала и слично, што им мже бити плаћено и додатно толико колико примају фиксну плату.
КОРИСТИТЕ ЛИ БАНКОМАТ? Више никад не узимајте ПОТВРДУ након трансакције! Ево зашто
СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Наредне године десет пута ВИШЕ НОВЦА Фонду за науку!
УЛАЖЕ СЕ У МЛАДЕ: У ОВОМ ЗАНИМАЊУ Србија је НАЈБОЉА у југоисточној Европи!