ОВО СУ СИМПТОМИ НОРО ВИРУСА! 137 ученика оболело на рекреативној настави, стручњаци упозоравају: "БРЗО СЕ ШИРИ..."
Да су ученици ОШ "Јован Миодраговић" који су имали стомачне тегобе, а боравила су на рекреативној настави у Сокобањи, добро и да су у фази опоравка истакла је епидемиолог Славица Марис, начелник јединице за заразне болести Градског завода за јавно здравље.
- Епидемиолошким истраживањем смо утврдили да се од 12. до 19. маја десила епидемија гастровирусне инфекције изазвана норо вирусом, у којој је укупно оболело 137 ученика и седам наставника. У клиничкој слици оболелих доминирали су повишена телесна температура, главобоља, мучнина, повраћање и дијареја - рекла је Марис.
Објаснила је да су Центар за контролу и превенцију болести Градског завода за јавно здравље 19. маја електронски, путем колега из Завода за јавно здравље "Тимок" из Зајечара, обавестили о оболевању деветнаесторо деце са стомачним тегобама из ОШ “Јован Миодраговић”, а која су боравила у Сокобањи.
"МОЛИМО ВАС ДА РАЗУМЕТЕ" Момировић најавио нове цене карата за воз од Београда до Новог Сада
БАТУТ ОБЈАВИО ДЕТАЉНО УПУСТВО О МАЈМУНСКИМ БОГИЊАМА: Зараза све ближа Србији, ове две групе су у највећем ризику
СЛЕДИ НАМ ТЕМПЕРАТУРНИ ШОК! РХМЗ објавио најновије УПОЗОРЕЊЕ - најављене временске НЕПОГОДЕ
Овим поводом говорио је и педијатар др Саша Милићевић који је казао да је норо вирус увек присутан и да стално постоји.
- На рекреативној настави боравио је већи број деце и одраслих, на једном месту, и незгодно је то што се стомачни вирус брзо и лако шири. Норо вирус се преноси капљично и прљавим рукама. Храну може контаминирати и особа која је припрема и која је носилац вируса, а није опрала руке. И сама деца дан-два пре појаве симптома, у фази инкубације, могу бити преносиоци. Деца не оперу руке, размењују играчке и то је то - казао је др Милићевић.
Истакао је да при појави повраћања или дијареје родитељи, учитељи или васпитачи прво помисле да је реч о тровању храном.
- Може да се деси да буде реч и о храни, мада је у овом случају саопштено да је изолован норовирус. Тегобе почињу боловима у стомаку и грчевима. Инкубација је кратка, може проћи и свега 12 сати док деца не почну да повраћају и/или добију дијареју. Могу да их боле руке и ноге, малаксала су, имају понекад и повишену температуру. Дехидратација је највећа опасност, јер што је дете мање, брже губи течност. Деца се морају изоловати када се јаве симптоми и савет је да се родитељи јаве педијатру. Одређеном проценту деце оболеле од норо вируса биће потребна интравенска хидратација ако много повраћају и имају дијареју. Мора се уносити довољно течности, али не много одједном, већ помало воде чешће током дана. Деца се брзо опораве, норо вирус није опасан. Обично траје од једног до три дана. Извесно време након тога дете или одрасла особа и даље може бити дистрибутер клица и о томе треба размишљати - реако је педијатар.
Др Саша Милићевић истиче и то да одрасли лакше поднесу норо вирус.
- Код одраслих је заступљенија дијареја, а код деце повраћање. Није довољно уносити само воду или чај, већ и средства богата електролитима и минералима. Постоје такви препарати као што је инфузија која се пије, једино је проблем што је лошег укуса па деци треба додати и мало сока ради пријатнијег укуса. Антибиотици овде не помажу јер је реч о вирусу. Најважније је надокнађивати течност. Кад је вруће, вируси се најлакше шире, али занимљиво је то да се норо вирус заправо највише јавља у зимским месецима. Веома је важно сачекати са храном. Када се упали слузница црева, храна не може добро да се вари, па су пиринач и супа из кесице најбољи избор - додао је др Милићевић.
Доктор је посаветовао родитеље о томе шта би требало да се нађе у путној апотеци када са децом иду на дужи пут или их пакују за рекреативну наставу.
- Понесите пероралну инфузију (која се пије) и сокиће ради пријатнијег укуса и пробиотик, нарочито ако одлазите у Тунис или Египат јер је тамо другачија бактеријска флора од оне на коју смо навикли. Препорука је да два до три дана пре путовања на ове дестинације почнете са применом пробиотика. Понесите и лек против алергије, капи за нос, лекове против повишене температуре - додаје.
Др Милићевић каже да није чуо да је иједно дете у нашој земљи преминуло од последица норо вируса.
- То је могуће само у случају да је дехидратација екстремна, и да се то не примети, што је немогуће. Да дете буде толико малаксало и са екстремно сувом кожом, да изгуби свест, а да родитељ то не уочи на време, тада је могућ смртни исход. Дехидратација је најопаснија за бебе. Не сећам се да сам икада чуо да је дете преминуло због стомачног вируса, да се закаснило са одласком лекару. У Африци се то дешава, али тамо има и других узрочника - казао је педијатар.