ОВО СВИ ТРЕБА ДА ЗНАМО Шта ако нас ухвати напад панике? Дабовић Перашевић открива: Многи помисле да је у питању срчани удар
Како изгледа напад панике, када се јавља и како га смирити, открива психолог Сања Дабовић Перашевић.
Колико нам је ментално здравље угрожено након свих дешавања у ОШ "Владислав Рибникар" и Младеновцу? Да ли смо сада изложенији нападу панике и како га спречити, који су симптоми и коме се прво треба јавити, објаснила је у "Јутру" на Првој психолог Сања Дабовић Перашевић.
- Напад панике се јавља када се деси јако стресна ситуација коју не можемо да процесуирамо, наш мозак то не може. То је начин да се наш организам одбрани. Јако је непријатан и интензиван и не можемо да претпоставимо у ком тренутку, кад и где ће се десити. Није само напад панике један од начина са којим се носе деца, родитељи, али и новинари. То је само један од начина са којим се носимо у овом трауматском догађају - рекла је Сања Дабовић Перашевић.
НИ СТИДА НИ СРАМА! Инцидент испред школе где је дечак-убица побио другаре! Родитељ: Стрепим, јако ми је тешко…
ПОВРАТАК ЂАКА У КЛУПЕ: Ево како је сада испред школе на Врачару где је Коста починио масакр, полиција на сваком ћошку (ФОТО)
ДАНАС ЈЕ ВЕЛИКИ ДАН ЗА СВЕ ПРАВОСЛАВНЕ СРБЕ: Сећамо се историјског догађаја који нас је ојачао у борби за слободу
Напад панике нема први симптом по коме може да се препозна, истиче психолог.
- То је скуп симптома који се јаве. Битно је да кажемо да јако брзо долази до високог интензитета, траје око десет минута, а јавља се убрзан рад срца, што највише уплаши особу јер многи помисле да је срчани удар. Јавља се презнојавање, убрзано дисање, јер кад се убрза пулс, плиће се дише. Може да дође до трњења руку. Све је то пропраћено јаким мислима којима не можемо да се одупремо попут "Полудећу", "Добићу срчани удар", "Умрећу" - каже психолог и открива шта претходи нападу панике:
- Зависи. Постоје мањи напади који се јављају и онда долази до једног напада. То је усред кумулативног стреса. У оваквим ситуацијама које су трауматске, може да се јави одједном, без било каквог претходног знака. Може да се деси код куће, на улици, нема правила. Није везан за узраст, али постоје неки типови личности који су изложенији, а то су анксиозни људи. Ипак, то није апсолутно правило - објашњава Сања.
КАКО СЕБЕ ДА СМИРИМО?
- Морам да признам да је то јако непријатан осећај и да не знам колико у том тренутку можемо рационално да размишљамо. Као неко ко је сам то преживео, иако сам психолог и знам симптоме, било ми је јако тешко да одреагујем. Успела сам да рационализујем тиме да знам да ће трајати десет минута и да није срчани удар. Толико је јак интензитет да је најбоље, ако можемо, да позовемо особу од поверења, пријатеља, партнера, родитеља и да кажемо да нам се нешто дешава. Потребно је да нас неко умири - саветује Сања Дабовић Перашевић.
Многи се брину да ли напад панике може да изазове срчани удар.
- Напад панике не може да изазове срчани удар. Лупање срца јесте јако непријатно, а појачава се са нашим мислима. Лек за смирење не може да помогне, јер ће напад проћи за десет минута. Нажалост, најбитније да сачекамо и да пробамо дубље да дишемо. Фокусом на дисање можемо да ублажимо напад панике. Многи кажу да можемо да узмемо кесу и да дишемо у кесу, али некима то не помаже. Требало би да се више фокусирамо на оно што је око нас, јер на тај начин пребацујемо фокус. Несвесно ћемо почети дубље да дишемо - каже психолог Дабовић Перашевић.