Ситуација опасна по живот: Свако ко има било какву болест мора да се придржава ових строгих правила
Алармантно мали број људи са овим болестима бележе болнице у Немачкој.
Вирус корона потиснуо је све остале тегобе и постао примарна мисао. Са информацијама о ковиду-19 лежемо и будимо се, чекамо званичне вести о актуелној ситуацији, о броју заражених, умрлих, новим мерама...
Крушевац је преко ноћи постао ЖАРИШТЕ КОРОНЕ: Све је почело од младића који се вратио са КРУЗЕРА... (ФОТО)
Медицинска школа у Новом Пазару постаје привремена болница за оболеле од короне
(УЖИВО) Пандемија из минута у минут: Вухан изашао из карантина, у свету више од 82.000 жртава короне (ВИДЕО)
Због пандемије је завладала неизвесност, па људи и хитну помоћ зову само због короне. Лекари широм Европе упозоравају да им се све мање јављају чак и они са симптомима срчаног или можданог удара, док оболели од рака одлажу лечење. То је фатална грешка, упозоравају!
- Изгледа да пацијенти са опасним симптомима можданог или срчаног удара више не траже неопходну хитну лекарску помоћ. Људи се плаше заразе корона вирусом - пише недељник Шпигел.
Кристијан Герлоф, директор неуролошке клинике у Хамбургу, каже да му је једна пацијенткиња с можданим ударом рекла да је испрва оклевала да се обрати за помоћ, и то не првенствено из страха од инфекције, већ због тога што у болницама због короне нису дозвољене посете.
- Мождани удар и срчани удар су акутна хитна стања, и рачуна се сваки минут, чак и у време пандемије. Пацијенти никако не би требало да избегавају болничко лечење због страха од инфекције. Збрињавање људи са шлогом или инфарктом одвија се у простору одвојеном од пацијената оболелих од ковида-19 - рекао је Герлоф.
Франц Шел, портпарол фирме која је власник седам клиника у Хамбургу, каже да је примећен нагли пад броја пацијената у њиховим одељењима хитне помоћи.
- Број пацијената са озбиљним срчаним проблемима смањен је најмање за половину. У једној клиници колеге чак имају утисак да им долази 90 одсто мање тих пацијената - рекао је он за Шпигел.
Откако је почела пандемија корона вируса, у Немачкој опада и број нових пацијената са акутним можданим ударом. Чувена берлинска клиника Шарите ове недеље је саопштила да је то запажено широм Немачке и у другим европским регионима. И овде се очигледно ради о страху људи од заразе новим вирусом.
Овај феномен не дешава не само у Немачкој, већ и у другим земљама, па и у Србији.
И у Београду грађани зову Хитну помоћ највише због вируса корона.
- Ретко ко нас зове због нечег другог, увек је питање о корони. Увек је то сумња на вирус - због температуре, кашља или кијавице, главобоље - каже др Предраг Никодијевић, начелник младеновачке Хитне службе.
Диспечери у обреновачкој Хитној служби потврђују речи свог колеге - највише позива је у вези с короном!
- Нема повећаног броја позива у вези с неким другим тегобама, све је уобичајено. Већина грађана зове због вируса корона, имају разна питања, саслушамо их, одговоримо, помогнемо... Све остало је мање-више уобичајено. Хронични болесници зову у вези са својим тегобама, консултују се у вези с терапијама - казали су из Хитне помоћи Обреновац.
Без лечења, тумори настављају да расту!
Још једна критична група болесника сада избегава болнице - оболели од рака. Посебно је опасно ако особе оболеле од рака сада прекину терапије.
- Без лечења, тумори једноставно настављају да расту, шире се у подручја где више не можемо да оперишемо, или формирају метастазе - каже Дирк Арнолд, медицински директор центра за туморе у клиници Асклепиос у Хамбургу.
Даница Грујичић, директорка Института за онкологију и радиологију Србије, изјавила је данас да пацијенти који имају малигну болест треба да дођу у Институт где се без обзира на стање изазвано вирусом корона раде и магнетне резонанце и скенери и мамографије и ултразвук.
Поручила је да пацијенти који се контролишу једном или два пута годишње, односно који су завршили своје лечење и који су сада у фази праћења, не морају да долазе док се ситуација са вирусом корона у Србији не стабилизује.
Ко не сме да чека
- Прихватили су тај апел и чекају да све ово прође да би дошли на контроле. Ми ћемо их све тада исконтролисати. Они који почињу зрачење или хемотерапију или треба да се оперишу, не могу да чекају - казала је Грујичић за ТВ Прва.
На хирургији се, додала је, чека до две недеље, а хемиотерапија и радио терапија су ограничени простором, бројем апарата. Казала је да сада раде сви апарати, Институт ради у три смене, “нешто мало скраћено”.
- Ниједан пацијент неће остати без терапије - истакла је Грујичић и апеловала на пацијенте да дођу када им је заказано, да не долазе раније и не праве гужве.
Вероучитељ (39) најмлађа жртва корона вируса у Србији, иза себе оставио сина (1) - опроштајна порука његове супруге кида срце
СРЦЕПАРАЈУЋА ИСПОВЕСТ МЕДИЦИНСКЕ СЕСТРЕ ИЗ НИША: Децу нисам видела 10 дана, ПЛАЧЕМО сви кад нас позову
ОТКРИВЕНО: Ево због чега су у сукобу Несторовић и Кон
ПОЧЕЛО ОПРЕМАЊЕ ХАЛЕ СПОРТОВА: Смештај за најлакше пацијенте с короном, штаб за ванредне ситуације УБРЗАНО РАДИ
"АКО БУДУ БИЛИ БЕЗОБРАЗНИ, СМИРИЋЕМО ИХ ОДМАХ": Вучић открио зашто је ВОЈСКА ЗАПУЦАЛА у мигрантском центру