ПАД ТЕМПЕРАТУРЕ ОТВОРИЛО КЉУЧНО ПИТАЊЕ: Ево када креће грејена сезона у Србији?
Званична грејна сезона почиње за нешто више од месец дана, а широм Србије у току су функционалне пробе система за грејање у јавним енергетским предузећима.
Ове пробе се спроводе како би се предупредили потенцијални кварови на топланама, котларницама и топловодним мрежама.
Сезона грејања званично почиње 15. октобра, али су топлане спремне да почну са испоруком топлотне енергије и раније, уколико просечна дневна температура падне испод 12 степени Целзијуса. У Суботичкој топлани, која снабдева око 10.000 потрошача, летњи ремонти су успешно завршени.
- Један део радова обухватао је санацију водећег вреловодног котла, док је други захват био фокусиран на главно циркуларно постројење. Хладне пробе ће се спроводити у периоду од 16. септембра до 1. октобра, након чега ће, у складу са метеоролошким условима, уследити топле пробе - изјавио је Давор Андрашић, извршни директор енергетског система Суботичке топлане.
Осим провере система, у градској Топлани у Краљеву фокус је стављен и на набавку енергената. За производњу топлотне енергије користи се 90 одсто гаса и 10 одсто мазута.
- Сви радови ће бити завршени до краја месеца, тако да ћемо бити потпуно спремни и у техничком смислу. Набавку мазута започећемо ускоро, и очекујем да ћемо од 1. октобра бити у потпуности спремни за предстојећу грејну сезону - рекао је Драган Арсенијевић, извршни директор ЈЕП Топлана Краљево.
У Нишу, где је око 30.000 корисника прикључено на даљинско грејање, у току су радови на повећању притиска у системима где је то могуће.
"На две локације још увек изводимо радове, али ће све бити завршено до 20. септембра. Након тога ћемо званично предати извештај надлежној управи о спремности Градске топлане за грејну сезону," изјавио је Дарко Пејчић, технички директор ЈКП Градска топлана Ниш.
Такође, радови на системима за рекуперацију димних гасова у Нишу су завршени на време. Градска топлана неће бити на списку великих загађивача, јер ће емисија штетних гасова бити смањена на минимум.