ПАНДЕМИЈА ИМАЛА ЗНАЧАЈАН УТИЦАЈ НА ВЕНЧАЊА: У Србији мање склопљених бракова, али има нешто што посебно радује
Највећи пад, посматрано по месецима, био је у априлу прошле године када је забележено око 200 склопљених бракова
У 2020. години коју је обележила пандемија корона вируса, према првим резултатима Републичког завода за статистику у Београду, мањи је број склопљених бракова, али и развода у односу на годину пре.
АКЦИЈА: Грчки хотели 5* - ГРАТИС смештај за двоје деце!
Оглас за прикупљање затворених писмених понуда за давање у закуп пијачног пословног простора у Београду
ИЗУЗЕТНИ УСПЕСИ ЗЕМУНАЦА: Поред индивидуалних, изборили се за медаље и у тимским спортовима
Највећи пад, посматрано по месецима, био је у априлу прошле године када је забележено око 200 склопљених бракова, док је ранијих година тај број био око 2.000, испричала је демографкиња Гордана Бјелобрк.
Додаје да је у односу на 2019. годину број склопљених бракова прошле године био мањи за 33 одсто.
- Целокупна вандредна ситуација изазвана пандемијом имала је значајан утицај на демографске токове, па између осталог и на склапање и разводе бракова - каже Бјелобрк.
Према њеним речима, за разлику од остатка Европе, у Србији је број разведених бракова пао за око 28 процената у 2020. години у поређењу са претходном годином, када је тај број имао тенденцију благог раста.
- Главни разлог оваквих статистичких података који бележе пад је то што администрација није радила неколико месеци, за време ванредног стања и све је било у ограниченом деловању - нагласила је.
Сада када епидемиолошке мере попуштају, постоји могућност да се деси надокнада свега што нам се није десавало у 2020. години, каже Бјелобрк и додаје да је позитивно изненађена бројем новорођених беба.
- Ковид је имао директан утицај на морталитет у претходној години, али оно што је позитивно је чињеница да је утицао и на рађање деце, па у марту ове године бележимо пораст у односу на исти месец претходних година - закључила је Бјелобрк.