Изборна година у Србији: Од 6. марта почиње ПЕДЕСЕТОДНЕВНА ИЗБОРНА КАМПАЊА
Председник Србије би 6. марта требало да саопшти да се на биралишта иде 26. априла.
Звнична предизборна утакмица трајће 50 дана током којих ће странке учествовати на изборима, а оне које су одлучиле да не буду на гласачком листићу најављују кампању за бојкот.
Према званичном календару, председник Александар Вучић расписаће изборе 6. марта када ће бити распуштен и парламент, а од тада почињу да теку изборне радње, све до 26. априла, када ће грађани изаћи на биралишта.
Стефановић: Бојкотом избора део опозиције прикрива колико лоше стоји у народу!
СНС ОБЈАВИО НОВИ СПОТ: Ово је Србија у којој деца желе да живе (ВИДЕО)
Засада је учешће потврдило десет партија или коалиција и то: СНС, СПС, СРС, ЛДП у покрету "Звоно, а не странке", СВМ, представници Албанаца и Бошњака, СПАС, Покрет "Један од пет милиона" и Унија представника "Мост". Партије окупљене око Савеза за Србију и Покрет слободних грађана званично су прогласиле бојкот.
Министар унутрашњих послова и члан Председништва Српске напредне странке Небојша Стефановић оценио је да је бојкот избора измишљена прича којом опозиција око СзС покушава да сакрије колико лоше стоји у свом народу:
- Странке које су најавиле бојкот избора покушаће да кроз групе грађана уђу у локалне парламенте и Скупштину да би имале неку врсту утицаја - рекао је Стефановић.
Изборну кампању пратиће и прича колико људи треба да изађе на изборе да би се могло рећи да је бојкот успешан. Према оценама аналитичара и истраживача јавног мњења, очекује се да на биралишта изађе око 50 одсто гласача. Та бројка не одступа много од претходних избора у последњих десет година, када се изјашњавало 55 одсто људи.
Иако је у бирачки списак уписано око 6,7 милиона имена, верује се да је оних који заиста могу да гласају између 4,8 и 5,7 милиона, а део партија ће тек у наредном периоду одлучити да ли ће се учестовати у изборној трци.
Кораци до гласања у априлу:
- 6. март - расписивање избора и распуштање Скупштине
- 10. април - рок за предавање изборних листа
- 14. април - проглашење збирне изборне листе
- 24. април - избора тишине
- 26. април - дан за гласање
Према најновијим истраживањима, Српска напредна странка (СНС) задржала је и током јануара убедљиву натполовичну предност и ужива подршку 53,6 одсто грађана, док је Савез за Србију (СзС) доживео незнатан пад у односу на децембар и за њега би гласало 10,3 процената бирача, наводи се у последњем истраживању агенције Фактор плус.
Социјалистичка партија Србије (СПС) је на трећем месту са 9,5 одсто подршке.
Како се наводи у резултатима истраживања јавног мњења, Српски патриотски савез (СПАС) Александра Шапића се и даље, као и протеклих неколико месеци, налази на 4,3 одсто подршке.
Партија уједињених пензионера Србије (ПУПС) има подршку 3,6 одсто бирача, а Српска радикална странка (СРС) 3,3.
АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ ЗАПРАТИО НА ДРУШТВЕНИМ МРЕЖАМА СВЕ ВИНАРИЈЕ: "Поносан на све винаре"
Србија ВОДЕЋА земља региона по СМАЊЕЊУ стопе криминала! Стефановић: Потребан је ЈАК ударац државе!
СНС Шабац: "Зеленовић ових дана поново доказује да му НИШТА НИЈЕ ВАЖНИЈЕ од ОПСТАНКА НА ВЛАСТИ!"
Вучић писао Сију због коронавируса: Делимо тугу са братским кинеским народом