ПОД КОЈИМ УСЛОВИМА ФИЗИЧКА ЛИЦА МОГУ ДРЖАТИ ОРУЖЈЕ? Ево шта предвиђа постојећа законска регулатива и какве су казне
Као разлог за доношење Закона, објављена је процена да у илегалном поседу има 200.000 до 900.000 комада оружја.
Постојећим Законом о оружју и муницији, који је усвојила Народна скупштина Републике Србије 2015. године, уређено је набављање, држање, ношење, колекционарство, поправљање, преправљање, промет, посредништво и превоз оружја и муниције.
ПОСЛЕ ДАНАС НИШТА НЕЋЕ БИТИ ИСТО: Влада усвојила мере које ће променити Србију
ВУЧИЋ САОПШТИО НОВЕ МЕРЕ: Овим ће се за 80 одсто смањити вршњачко насиље у школама
ВУЋИЋ ТРАЖИ ВРАЋАЊЕ СМРТНЕ КАЗНЕ: Ово је напад на целу нашу земљу, разоружаћемо Србију!
Законом је оружје подељено у четири категорије:
1) категорија А - минско-експлозивна средства, аутоматско кратко и дуго ватрено оружје, оружје скривено у другим предметима и ватрено оружје са пригушивачем пуцња;
2) категорија Б - свако ватрено оружје (кратко, дуго, полуаутоматско, репетирајуће, једнометно, двометно, са олученим и глатким цевима), осим оног из категорије А и Ц и конвертибилно оружје;
3) категорија Ц - онеспособљено ватрено оружје, старо оружје и његове модерне копије које не користе метак са централним или ивичним паљењем, ваздушно оружје чија кинетичка енергија је 10,5 Ј или већа или чија је брзина пројектила 200 м/с или већа и калибра већег од 4,5 mm и оружје с тетивом или опругом чија је сила затезања тетиве већа од 450 Н, односно чија је натезна тежина већа од 101 либри;
4) категорија Д - хладно оружје, гасни спрејеви, уређаји за изазивање електрошокова, ваздушно оружје чија кинетичка енергија је мања од 10,5 Ј или је брзина пројектила мања од 200 м/с и калибра 4,5 mm или мањег, као и оружје са тетивом или опругом чија је сила затезања тетиве до 450 Н, односно чија је натезна тежина до 101 либре.
Оружје из категорије Б могу набављати и држати физичка лица под следећим условима:
- да су пунолетна;
- да су држављани Србије или стално настањени странци;
- да су здравствено способна за држање и ношење оружја;
- да нису правноснажно осуђивана на казну затвора за одређена кривична дела;
- да нису правоснажно кажњавана у последње четири године за прекршаје из области јавног реда и мира за које је прописана казна затвора;
- на основу безбедносно-оперативне провере у месту пребивалишта, боравишта, месту рада, те да понашањем не указују на то да ће представљати опасност за себе или друге и јавни ред и мир;
- да су обучена за руковање ватреним оружјем;
- да имају услове за безбедан смештај и чување оружја (сеф или касу са кључем или шифром);
- као и да имају оправдан разлог за то.
Грађани могу да траже дозволу за оружје за личну безбедност из категорије Б, тиме што морају да учине вероватним да би им могла бити угрожена лична безбедност због природе посла или других околности. Дозвола може да се тражи и за ловачко оружје категорије Б уз доставу доказа да испуњавају услове за поседовање ловне карте. Дозвола за спортско оружје може да се добије "уз уверење о активном чланству у спортској стрељачкој организацији".
Законом се остварују два циља, први је да омогући ефикасну контролу поседовања и промета оружја, а други је да легалним и савесним власницима оружја омогући да га несметано поседују и користе у законом дозовљене сврхе - лова, спорта, колекционарства и самоодбране.
Предложеним решењима се прецизирано је да ће поред оних услова за поседовање оружја који су постојали раније, као што су неосуђиваност за одређена кривична дела, прекршајна некажњаваност за одређене прекршаје, пословна споспобност, обука у руковању оружјем увести два нова услова. Реч је о здравственој способности, која је ранија постојала као могућност, и то само приликом набављања оружја, као и оправдан разлог, што, како се наводи, раније није постојало.
Осим наведеног, полицији је остављена могућност, да по дискреционој оцени забрани поседовање оружја када основано процени да би га власник могао злоупотребити.
Такође, овај Закон предвиђа и издавање оружаног листа, као биометријског документа.
Као разлог за доношење Закона, објављена је процена да у илегалном поседу има 200.000 до 900.000 комада оружја.
Закон о оружју и муницији предвиђа и строже кажњавање за злоупотребе и несавестан однос према оружју, а појединим одредбама предвиђена је и забрана обављања делатности правним лицима и предузетницима којима је од стране надлежног органа одобрено бављење прометом оружја и муниције.
Прекршаји за које се физичко лице кажњава новчаном казном крећу се у износу од 5.000 до 150.000 динара. Прекршаји за које се физичко лице кажњава новчаном казном или казном затвора крећу се у износу од 20.000 до 150.000 динара или казном затвора до 60 дана. Прекршаји за које се кажњава правно лице и предузетници крећу се у износу од 100.000. до 2.000.000 динара.
Колекционарска дозвола се може издати физичком лицу које поседује најмање пет комада регистрованог оружја из категорије Б и које располаже просторно-техничким условима за безбедно чување оружја.
Та дозвола служи и као основ за набављање више оружја из категорије Б (ватрено оружје).
Закон предвиђа да се муниција може набваљати неограничено, на основу оружаног листа, у калибрима за оружје које је регистровано, а уз поседовање колекционарске дозволу, може се набављати у свим калибрима.
Ношење оружја је такође предвидјено, уколико физичко лице докаже да му је лична безбедност битно угрожена, али га може носити само на начин којим не узнемирава друга лица.