ПОЛА ГОДИНЕ ЛЕЖИ НА СТОМАКУ ДА БИ МОГАО ДА ДИШЕ: Исповест др Гачића о корона паклу који је преживео
Др Милутин Гачић (55), радиолог из КЦБ "Драгиша Мишовић", који је два пута имао корону, већ пола године спава на стомаку јер само тако може да дише!
Радиолог др Милутин Гачић из КЦБ "Драгиша Мишовић" од јуна муку мучи због ковида 19, с којим се два пута борио, али и даље не може да ухвати дах ако лежи на леђима.
ГРАЂАНИ ПО СВАКУ ЦЕНУ ЖЕЛЕ ДА СЛАВЕ НОВУ ГОДИНУ: Не маре за пандемију, све резервације већ распродате
"НИЈЕДНУ ВАКЦИНУ НЕ СМЕЈУ СВИ ДА ПРИМЕ": Имунолог др Каменов објаснио ко ће процењивати ризичне пацијенте
У ОСАМ ЧАСОВА ЗАСЕДА КРИЗНИ ШТАБ: Чекају нас најригорозније мере до сада, познато које рестрикције ће се разматрати
Др Милутин Гачић (55), радиолог из КЦБ "Драгиша Мишовић", који је два пута имао корону, већ пола године спава на стомаку јер само тако може да дише!
На леђима нема шансе, сатурација му одмах пада. Све је кренуло почетком јуна, када није могао дубоко да удахне, али тест на корону био је негативан.
Компликација ковида
- Скенер грудног коша показао је промене неспецифичне за пнеумонију изазвану короном. Али показао је налаз какав може одговарати почетку акутног респираторног синдрома, што је једна од компликација ковида. Тог 15. јуна договорио сам се с др Тањом Милошевић да се вратим кући. Али већ сутрадан стање ми се погоршало, теже сам дисао, појачао се бол у плућима, кашаљ, три корака нисам могао да направим. Пошто сам био негативан и налаз на скенеру није био специфичан, а болнице биле пуне, решио сам да останем код куће и лежим на стомаку, повремено и на боковима. Првих седам дана нисам ни зубе могао да оперем, а о купању тек појма није било. Само сам лежао на стомаку, на неком кратком троседу, а глава ми је висила. Другачије нисам могао да дишем - објашњава др Гачић и додаје:
- Сатурација је чак за три-четири јединице била већа кад сам на стомаку. На леђима је падала на 91, а на стомаку је ишла и преко 95. Сматрам да уз терапију и стално мењање положаја одмах на почетку нисам дозволио накупљање течности у најнижим деловима плућног паренхима, а тиме и запаљење. Да сам лежао на леђима, управо то би се десило. Такође, лежањем на стомаку већи део плућног паренхима, који се налази позади, ослобађа се за дисање.
Радио је и антигенске тестове на друге вирусе и сви су били негативни. Породицу је одмах "избацио" из стана, али џаба. Ћерка је већ 20. јуна била позитивна. И зато додатно верује да то јесте била корона:
- Та три месеца - јун, јул и август - стално сам осећао језу у костима, као да ћу добити температуру. И по врућини сам носио дуксерицу. Поново сам изгубио ваздух и имао осећај да су ми плућа готово у врату. Малаксалост је била изразита, чак и на најмање покрете. Након урађене магнетне резонанце срца искључен је миокардитис (запаљење срчаног мишића), али се тегобе нису смањивале. Све је личило на астму, што је исто могућа компликација короне. Тек после инхалације кортикостероидима око 15. октобра сам продисао.
Две недеље у болници
Радио је у септембру и октобру. А онда је 30. октобра добио температуру. ПЦР је био позитиван, коначно.
- Тада сам већ легао у "Мишовић", обострана упала плућа. Добио сам "фавипиравир", чини ми се да ми је помогао. Две недеље сам био у болници, а потом и супруга, која је такође била позитивна. Још не радим, и сад осећам стезање у грудима. И спавам на стомаку. Чак и ноћу, ако се у сну окренем на леђа, не могу да дишем. Кључ свега је лежање на стомаку. Та моја борба је непрестана - истиче Гачић, који се нада да ће, ипак, ускоро на посао, у ковид болницу, на прву линију фронта.
Комшије
Храна на столици испред врата
- Био сам сам у стану. Нисам дао да породица долази. Оставио сам једну столицу испред врата, ту су ми комшије стављале наручену храну. На муци се видело како су ти људи дивни и неизмерно сам им захвалан - прича др Гачић.