ИЗНЕНАЂУЈУЋИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА: Ово су четири најчешћа здравствена проблема који нас не напуштају након ковида
Неки се пацијенти опораве у потпуности, а неки не.
Мање од 30 одсто пацијената оболелих од ковида 19, који су били хоспитализовани због компликација изазваних болешћу потпуно су се опоравили годину дана од почетка заразе, изненађујући су резултати истраживања о утицају продуженог ковида на пацијенте у Великој Британији.
КИНЕСКЕ ВЛАСТИ У ПАНИЦИ! Ковид се поново шири, започето МАСОВНО тестирање на коронавирус
Пролећни умор или постковид синдром могу изазвати ОЗБИЉНЕ ПОСЛЕДИЦЕ на организам! Не занемарујте симптоме - ОБАВЕЗНО СЕ ОБРАТИТЕ ЛЕКАРУ
ЈОШ УВЕК НИЈЕ КРАЈ! СИТУАЦИЈА ЈЕ НЕПРЕДВИДИВА: Стручњаци упозоравају на нове ЗАБРИЊАВАЈУЋЕ сојеве корона вируса
Тим научника и лекара са Универзитета Лестер, између осталог, открио је да је стопа опоравка након хоспитализације гора код жена него код мушкараца, а на изгледе за побољшање здравља вероватно негативно утиче и гојазност, пише Гардијан.
Симптоми које су пацијенти пријавили годину дана након почетне инфекције укључивали су умор, болове у мишићима, лош сан и кратак дах.
- Са више од 750.000 људи хоспитализованих због ковида 19 у Великој Британији у последње две године, већ је јасно из нашег истраживања да ће последице ове болести бити огромне - рекла је Рејчел Еванс, једна од водећих ауторки студије.
Тим научника и лекара истакао је да резултати студије указују да сада постоји хитна потреба да се осмисле нови начини борбе и превенције такозваног дугог ковида.
- Без ефикасног лечења, дуготрајни ковид би могао да постане веома уобичајено дугорочно стање - рекао је коаутор студије, професор Крис Брајтлинг.
Студија, чији су резултати представљени у недељу на Европском конгресу клиничке микробиологије и инфективних болести (ECCMID) у Лисабону, укључивала је анализу података прикупљених међу више од 2.000 пацијената из 39 болница британске Националне здравствене службе. Сви су хоспитализовани након ковид инфекције.
Накнадна процена њиховог здравственог стања обављена је пет месеци касније, а затим поново после годину дана.
- Открили смо да се само 25 одсто пацијената хоспитализованих због ковида 19 потпуно опоравило пет месеци након отпуштања из болнице. Тај број је тек незнатно порастао – на 29 одсто после годину дана - рекла је Еванс.
- Ово је прилично ограничена стопа опоравка када је у питању побољшање менталног здравља пацијената, побољшање нормалне функције органа и квалитета живота. Били смо прилично изненађени резултатима - додала је.
Лошију стопу опоравка забележиле су међу женама, гојазним особама и онима које су биле на механичкој вентилацији током боравка у болници.
- Открили смо да је већа вероватноћа хоспитализације у случају компликација повезаних са ковидом међу мушком популацијом, али је већа вероватноћа да ће се брже опоравити након отпуштања из болнице. Истраживања су показала да је већа вероватноћа да ће се жене и гојазни људи спорије опорављати годину дана након инфекције ковидом - рекла је Еванс.
Професорка Луиз Вејн, једна од аутора студије, рекла је да је критични фактор за тако ниске стопе опоравка недостатак дуготрајног лечења ковида.
- Наиме, не постоје специфични терапијски лекови за дуготрајни ковид, а подаци до којих смо дошли у овој студији указују на хитну потребу за најефикаснијим третманима - рекао је Вејн.
Истраживачи су открили да су многи пацијенти који су пријавили дисфункцију органа након хоспитализације патили од упорне упале.
- Ови пацијенти би вероватно добро реаговали на методе лечења које ће се фокусирати на лечење упале - додао је Вејн.
Проблем огромног утицаја ковида 19 на здравље становништва Велике Британије акценат је прошле недеље након што је Канцеларија за националну статистику објавила бројке које указују да је од почетка пандемије више од седамдесет одсто становништва у Енглеској је заражено ковидом.
Процена је заснована на тестирању узорака од више од 500.000 појединаца, а показују да је у Енглеској између 27. априла 2020. и 11. фебруара 2022. 71 одсто популације заражено ковидом.
Стручњаци, међутим, сматрају да је ова цифра потцењена, с обзиром на утицај најновијег таласа инфекција изазваних варијантом омикрона, која је своју највећу преваленцију достигла после фебруара.
- Када смо престали да прикупљамо податке, број заражених је постепено почео да расте. Можемо закључити да је ковид 19 захватио већину становништва у Уједињеном Краљевству - рекао је професор Џејмс Нејсмит, директор Института Росалинд Френклин на Универзитету Оксфорд.
Канцеларија за националну статистику је такође утврдила да број случајева коронавируса тренутно опада широм земље, што указује да је најновији талас болести достигао врхунац.
Процењује се да је прошле недеље у Великој Британији око 3,8 милиона људи заражено ковидом, у поређењу са врхунцем од 4,9 милиона пре месец дана, када је број случајева достигао највиши ниво од почетка пандемије.