ПОСТ НЕ СЛУЖИ ДА СЕ ГРЕСИ ОКАЈУ: "Једу барени кромпир, млате жене, па трче да се причесте"
Данас је почео Божићни пост. Иза паравана цитата посвећених богу на свим друштвеним мрежама - жена у модрицама.
Иза куваног кромпира и пребранца - негде у неком ћошку "олајава" се комшија. Пост у модерно доба постаје, сасвим парадоксално, рат ових и оних, а главно питање није више ни да ли постиш или не него да ли је пост можда и најбескрупулознија "фолиража" појединца?
Пост постаје главно поље полемике на друштвеним мрежама. Док једни радосно објављују да почињу дуг период прочишћења, други управо тврде да је споменуто прочишћење мртво слово на папиру.
Већ годинама у ово време у свакодневним расправама посеже се за оном "једе пребранац, а млати жену, па трчи да се причести". Иза тог мишљења крије се став да су они који посте - у најмању руку лицемерни.
ДАНАС ПОЧИЊЕ БОЖИЋНИ ПОСТ: Блажи је од ВАСКРШЊЕГ, а ових правила треба да се ПРИДРЖАВАТЕ (ВИДЕО)
АГОНИЈА СРПСКОГ РАДНИКА ЗАВРШЕНА: Александру после три месеца либијске власти вратиле пасош, може да се врати кући (ФОТО)
ШОКАНТАН ОБРТ: Емилија (17) још није пронађена, а ево шта родитељи кажу о СМС порукама које су примили!
- Ови што не славе "Ноћ вештица" јер су православци, 31. децембра ће сигурно да посте Божићни пост и неће се давити у руској и печењу. Ајде, стоко пролетерска, крстиш се у триес' петој и одмах си патријарх - стоји у једној објави на друштвеној мрежи Твитер.
Тема из године у годину као грудва снега када се котрља поприма све веће размере, а број коментара и објава све је већи.
- Почиње пост, можемо да мрзимо без меса - иронично коментарише једна корисница.
На сличан начин је о посту говорио и покојни уредник Борис Триван, са сада већ антологијским твитом.
- И слободно једите месо у току поста. Кад већ олајавате пријатеље и је**те се са комшијом, нема разлога да се фолирате са шницлом - написао је он још 2012. године за време ондашњег Божићног поста и отворио полемику која се ни до данас није затворила.
Да ли је пост заслужио такав третман и саркастичан призвук, питање је на које стручњаци одговарају и потврдно и негативно.
- Побуде због којих неко пости прилично су различите. Док једни посте због дубоког израза вере, други то раде из здравствених разлога, а многи га схватају као тестирање самог себе и тако доказују да могу бити упорни и изаћи као победници - објашњава психолог и психотерапеут Радмила Грујичић, и додаје да је критика неискрених у посту сасвим на месту ако се има у виду да неко ко је у вери генерално треба да води рачуна о понашању, не само док пост траје, а многи само под плаштом поста, па чак ни тада.
Ипак, прича о посту не сме да се сведе на критиковање. Пост или бар покушај поста, треба подржати.
- Пост носи вредну поруку. Он је првенствено контрола базичних импулса будући да живимо у друштву где постоји криза моралних начела, није лоше када неко покушава да надвлада телесно и материјално победом духа - каже Грујичићева, и додаје да остављање цигарета, коцке или неких других порока, макар накратко, не може бити лоше.
С друге стране, многи виде пост као прилику да окају грехе, да кромпир салата и кување на води може да их очисти пред Богом иако су претходну ноћ пребили своју жену и децу или псовали уз литре алкохола. Чињенице и људи из вере, говоре да то није суштина поста.
- Пост не служи да се греси окају, ми се вером спасавамо, а наша дела је целог живота доказују. Тако, ако хипотетички говорећи, ја "млатим жену", то говори о мојој вери. Постом ја можда могу да свој дух прочистим како то више не бих чинио, али то не значи да сутра нећу пред Божјим судом, ако не овоземаљским, да плаћам за то што сам "млатио жену" - наводи аналитичар Драшко Ђеновић.
Он објашњава да суштина поста није у томе шта ћете или нећете јести, јер, наглашава, пост није дијета, пост је прочишћење душе.
- Пост подразумева и контролу мисли и наших укорењених мана, греха попут зависти, оговарања или урођеног "баксузлука" - каже Ђеновић, и додаје да је у данашње време на Западу веома "популарно" то да је осим хране, пића и грешних мисли, потребно апстинирати и од друштвених мрежа и уопштено од савремених технологија као једног новог вида зависности.
У неискрене побуде за започињање поста у данашње време се узима и помодарство, па је неретко "ин" слика богате посне трпезе и или бесомучно објављивање цитата из Библије на друштвеним мрежама. Ипак, психолози у томе не виде ништа ново.
- То је нешто што се зове психологија масе. Људи су склони да делују у маси и да буду део групе, јер се њој лакше прилагоде - истиче Грујичићева, и објашњава да је помодарства увек било и биће, али то не значи да је то суштински нешто лоше.
Ипак, за крај приче о посту, она каже и да је пост ствар карактера и структуре личности.
- Површност и неискреност у посту једноставно означава и површност и неистрајност у другим аспектима личности. Да би се пост схватио на прави начин, потребна је интелигенција и зрелост особе, која је спремна, па макар и да проба да се суочи с изазовом - закључује она.
"Нека ми јаве и најгоре, хоћу да знам где ми је дете" Саша је НЕСТАО пре 4 недеље, мајка МОЛИ ЗА ПОМОЋ (ФОТО)
Ове појаве на телу указују на КАРЦИНОМ ПАНКРЕАСА: Ево које симптоме не смете никако да игноришете
КАКВА ЗИМА ЧЕКА СРБИЈУ: Све очи упрте у НАЈВАЖНИЈЕ ДАНЕ У ГОДИНИ, а ево шта кажу стручњаци!
МАСОНИ СТАЛИ УЗ СРБЕ ПРОТИВ тзв. КОСОВА: Испливао тајни ДОКУМЕНТ мистериозног друштва!
ПРОНАЂЕНА ТИНЕЈЏЕРКА (17) КОЈА ЈЕ НЕСТАЛА У СУРДУЛИЦИ: Емилија је са дечком побегла у Немачку!