СРБИЈА СТАВЉА ОГРАДУ НА МАКЕДОНУЈУ КАО ДА СМО У ТЕКСАСУ: Ево који је разлог за ову "барикаду"
Након Македоније на реду је и Бугарска
Жичана ограда на граници са Северном Македонијом, чија је изградња према наводима локалне самоуправе у Прешеву почела пре два месеца, подиже се у складу са изменама и допунама владине Уредбе о мерама за време ванредног стања.
КОРОНА ЈЕ СРБИМА ОПЕТ СТАЛА НА ПУТ: Од 1. септембра ова држава уводи обавезан негативан ПЦР тест
ТЕАТРИ СПРЕМНИ ЗА НАСТАВАК СЕЗОНЕ: Представници позоришних асоцијације одржали састанак у Нишу
ПЕНЗИОНЕРИ, СТИЖУ ЛЕПЕ ВЕСТИ! Овог лета ћете моћи БЕСПЛАТНО у бању уколико испуњавате ОВАЈ УСЛОВ
Том Уредбом прописано је да се због спречавања ширења ковида 19, а нарочито масовног неовлашћеног преласка граничног прелаза, налаже привремено заузеће на земљишту у приватном или државном власништву уз границу са Северном Македонијом и Бугарском.
Све то наведено је у образложењу одлуке Министарства финасија за решење о привременом заузећу имовине кроз коју ограда пролази, и објављено на сајту mfin.gov.rs
У Прешеву у локалној самоуправи је речено да су радови на огради дугачкој 147 километара почели пре два месеца, да је она већ постављена на државној имовини, док је изгрдања на приватним парцелама и у шумама заустављена.
Они подсећају да је прву такву ограду 2015. подигла Мађарска, потом је направљена између Словеније и Хрватске а да је таква у плану и са Бугарском.
Председник општине Прешево Сћиприм Арифи рекао је да их је Влада Србије обавестила о изградњи жичане ограде непосредно пред почетак радова, пошто је, како додаје, подизање ограде део договора са Европском унијом за спречавање евентуалног таласа избеглица са истока.
Министарство финансија је да би ограда могла да прође кроз приватне и државне и општинске парцеле, по захтеву Републичке Дирекције за имовину 30. априла донело решење о привременом заузећу земљишта које, како је прецизирано, на снази може да буде најдуже три године.
Жицана ограда би по том решењу требало да прође и кроз скоро 200 приватних парце у селу Миратовац на територији Општине Прешево, једну у Прешевских бригада, петнаестак у Лојане, неколико у селу Табановац, две у кумановском селу Ваксинце и једна у Куманову.
Арифи је додао да је са представницима Дирекције за имовину разговарао о привременом коришћењу земљишта уз граничну линију и томе да се власници жале пошто им жица имање дели па и неки делови остају на македонској страни.
Министарство финансија, које је донело то решење, наводи и да накнада за привремено заузето земљиште пада на терет Републике, а да ће бити утврђена пред надлежним општинским органом управе.
Арифи каже да би истовремено док се поставља жичана ограда требало да се отвори и гранични прелаз Миратовац-Лојане преко којег би се олакшало и мештанима и пољопривредницима да обрађују њиве са обе стране границе.
- Ти људи ће сада када се изгради ограда на њиве морати да иду више од 50 километара - рекао је Арифи и подсетио да су оба парламента и Македоније и Србије крајем 2019. године усвојила закон да се тај гранични прелаз отвори.
Мудри монах Арсеније има САВЕТ за све нас: Нису сви проблеми за психијатра, ОВО ЈЕ ЈЕДИНИ ЛЕК
ЗБОГ ДРУГОГ ТАЛАСА СВЕ ВИШЕ ДРЖАВА ЗАТВАРА ГРАНИЦЕ: Срби тренутно могу да путују БЕЗ УСЛОВА У 18 ЗЕМАЉА
КОНАЧНО СВИ ВОЗАЧИ МОГУ ДА ОДАХНУ: Ево шта нам доноси закон о вожњи електричних тротинета
СТАЊЕ СЕ СМИРУЈЕ У ЗАПАДНОЈ СРБИЈИ: "Студеница" примила само два корона пацијента за дан
Ова планина је у средњем веку била трговачки центар Србије: Живели су луксузно, а продавали су ЗЛАТО