"ПОСТОЈИ ОПЦИЈА ДА МОГУ ДА СЛУШАМ СВЕ ШТО ПРИЧА" Све више родитеља у Србији прислушкује своју децу, а ово је разлог
Родитељи у Србији постали су прави детективи, па масовно прате и шпијунирају своју децу преко смартфон апликација, а у жељи да их заштите од нежељених ситуација у које могу упасти.
Истраживања показују да деца на интернету проводе чак и до седам сати дневно и за то највише користе паметни телефон, па су и родитељи почели да користе овај канал како би могли да контролишу активности деце на телефонима, колико проводе времена играјући игрице или користећи Вајбер.
Поред тога, све је већи број родитеља у нашој земљи који се одлучују да апликације овог типа за праћење инсталирају на свој и дететов телефон како би у сваком моменту знали где им је дете и шта ради.
ПОСЛЕДЊА ИНФОРМАЦИЈА ИЗ РХМЗ: У већини места у Србији и у наредним сатима МОГУЋИ ПЉУСКОВИ, само у овом делу земље суво
ОГЛАСИО СЕ МИНИСТАР ЂОРЂЕВИЋ: Ово је права истина о наводној отмици детета из Зајечара
ТРЕСАО ЈУГОИСТОК СРБИЈЕ: Земљотрес погодио Димитровград и околину
Могу да прислушкују децу
Такође, уколико се забрину, а дете се не јавља, родитељ у било ком тренутку помоћу ове апликације може укључити микрофон на паметном телефону свог детета и тако чути шта се дешава.
- Апликацију Фајнд мај кидс (Финд my кидс) сам инсталирао, а рекао сам и ћерки да ћу је инсталирати, а то сам учинио јер крај у коме живимо није баш најбоље осветљен увече када се она враћа кући из школе из поподневне смене. Постоји и опција да се укључи микрофон на њеном телефону, односно да могу да слушам све шта се прича, што може бити корисно у, не дао бог, некој лошој ситуацији - рекао је један отац који већ годину дана користи ову апликацију.
Он је нагласио да никако не злоупотребљава ћеркину приватност, као и да је не прати, већ да само обраћа пажњу када је напустила простор школе и куће и обратно.
- Ако дете не чује звоно на телефону, родитељ може да код себе притисне тастер и онда ће дететов телефон јако да зазвони. Код детета на телефону нема много опција, а важно је да постоји дугме за аларм у кризним ситуацијама и она одмах шаље упозорење родитељу с тачном локацијом, као неки паник тастер - објаснио је овај отац.
Све већи проценат родитеља који прате децу
Да се све више родитеља одлучује да користи ове апликације за праћење малишана, потврдио је и интернет стручњак Драган Варагић.
- Све већи проценат родитеља почиње да разуме како функционишу мобилни телефони, а са друге стране, све већи број њих схвата колико интернет, тачније време које дете проводи на телефону, може бити опасно. Све то заједно доводи до тога да родитељи, хтели не хтели, морају да науче да прате шта им деца раде - рекао је Варагић и додао:
- Практично све већи проценат родитеља почиње да прати своју децу и користи ове апликације и то је сасвим океј, врло је пожељно и требало би још већи број њих то да ради - навео је он.
Поверење најважније
Психотерапеут Јелена Манојловић каже да би овакве апликације требало користити једино ако се дете креће у проблематичном друштву:
- Требало би поштовати донекле право детета на приватност. Ако дете открије праћење, почеће да губи поверење у родитеља и још више ће да скрива своје понашање. Деца су паметнија од нас старијих и наћи ће начин да нас преваре, оставиће телефон негде другде - наводи она.