ПОТРЕБНО ЈЕ ВАКЦИНИСАТИ 80 ОДСТО ПОПУЛАЦИЈЕ: Др Тања Јовановић се залаже за ОБАВЕЗНУ ВАКЦИНАЦИЈУ појединих група
Вирусолог проф. Тања Јовановић је похвалила студенте медицине пошто су показали и друштвену и индивидуалну одговорност.
Професорка Медицинског факултета др Тања Јовановић је рекла да што се вирус дуже налази у циркулацији има више прилике да се мења и да је са сваким новим сојем потребно подићи ниво колективног имунитета и да је тренутно за заштиту потребно да се вакцинише 80 одсто популације.
- Само на тај начин спречићемо даље ширење вируса и онемогућити да вирус нађе онога који није заштићен. Према томе, ми имамо два пута пред собом. Један пут је да поштујемо епидемиолошке мере, други јесте вакцинација. Једино тако можемо да станемо на пут ковиду 19, односно да успоставимо контролу над епидемијом и да наредни случајеви буду спорадични, а не у форми епидемије - истакла је Тања Јовановић.
Хотели у Грчкој – Оаза хедонизма по најповољнијим ценама
РАЗГОВОР СА АНТИВАКСЕРОМ ГА ОСТАВИО БЕЗ ТЕКСТА: Др Шеклер занемео пред младићем, ово је разлог због ког неће да се вакцинише
"БРИНУ МЕ НАРЕДНЕ ДВЕ-ТРИ НЕДЕЉЕ" Др Ашанин није задовољан тренутном ситуацијом, а ово је највећи проблем
Говорећи о делта соју, професорка Јовановић, која је вирусолог, навела је да се тај сој налази у циркулацији и да је потребно време да постане доминантан. Додала је да очекује да делта сој постане доминантан почетком септембра.
- Масовна вакцинација је приоритет, али поред масовне вакцинације је потребно размишљати и о дужини трајања имунитета који се постиже вакцинацијом, као и о одређеној групи особа које из разноразних разлога, пре свега здравствених, нису развили вакцинални имунитет - казала је професорка.
Додала је да старије особе које имају слабији имунски одговор, особе са хроничним и аутоимунским болестима, могу да буду у ризику, пошто нису развили одговор на вакцину и да, пре свега, за њих треба разматрати трећу дозу вакцине.
Говорећи о увођењу обавезне вакцинације, Тања Јовановић је рекла да свако има право да бира између здравља и болести, али да нема право да угрожава живот и здравље других.
- Ја се залажем за неки вид обавезне вакцинације у одређеним групама становништва- казала је професорка Јовановић.
Председник Студентског парламента Медицинског факултета Александар Ђурић рекао је да је вакцинисано 75 одсто студената четврте и пете године студија, али и да је вакцину примио и велики број студената шесте године.
- У наредном периоду планирамо да за прве три године спроведемо анкету која ће нам показати колико је тачно студената вакцинисано и који су то разлози због којих они нису још вакцинисани. Студенти најчешће наводе да се плаше да је вакцина превише брзо направљена и воде се тиме да су млади и да њих корона неће превише погодити, да ће они то прележати на ногама, што, наравно, није тачно, јер имамо примере да има и тежих случајева код младих - казао је Ђурић.
Додао је да искуство боравка студената медицине у ковид болницама, где могу да се увере ко све може да оболи од короне, може да буде велика мотивација за младе да се вакцинишу.
- У том тренутку најбоље видимо каква је ситуација и то нас покрене да се не двоумимо превише - истакао је Александар Ђурић и додао да се он вакцинисао у фебруару и да су путем предавања покушали да мотивишу младе да се вакцинишу.
Вирусолог проф. Тања Јовановић је похвалила студенте медицине пошто су показали и друштвену и индивидуалну одговорност.
- Не само по питању вакцинације, него од самог момента почетка пандемије ковида 19, они су се укључили у различите активности и помагали здравственом систему. Прво су радили у оквиру кол-центара, давали информације грађанству о самом вирусу, инфекцији, о начину како је могуће дијагностиковати болест, а затим су и ушли у здравствени систем и помагали око администрирања података и помагали лекарима који су имали много више посла око самих пацијената - истакла је професорка Јовановић.
Додала је да су студенти већ били у здравственом систему, пратили пацијенте и на тај начин су схватили шта значи ковид 19 и како се суочити са једном новом пандемијом.
- Ми смо заједно са њима, пре свега са Студентским парламентом, организовали бројне трибине. Већ у мају месецу је била организована прва трибина где смо их информисали о свим новим сазнањима везано за вирус, за патогенезу болести, за лабораторијску дијагностику и све остало што је било потребно да знају како да сачувају себе - навела је професорка.
Додала је да је био одржан и курс о правилном облачењу и свлачењу личне заштитне опреме, због чега су били спремни да већ у мају прошле године, када је ситуација била мирна, са онлајн наставе пређу на наставу на клиникама и након тестирања ниједан студент није био позитиван.