Повећан број ИЛЕГАЛНИХ прелазника Балканске руте: Појачава се контрола на границама
Мађарски званичници и Европска агенција за границе и обалску стражу (Фронтекс) упозорили су да је током 2019. године број илегалних прелазака граница на такозваној Балканској рути, која води и преко Србије, дуплиран у односу на 2018. годину.
Саветник за националну безбедност мађарског премијера Ђерђ Баконди изнео је податке да је број покушаја илегалних прелазака из правца Балкана у ту земљу током 2019. достигао 13.000 што је дупло више у односу на годину пре тога.
"Ај мас аниратак ћишим" Мала Катарина (8) из Зрењанина има дар ЈЕДИНСТВЕН НА СВЕТУ (ВИДЕО)
СМЕДЕРЕВО ПОРУЧУЈЕ ''НИСТЕ САМИ'': Уз братски народ, за НАШЕ СВЕТИЊЕ! (ФОТО/ВИДЕО)
МОНИКА СЕ ОБРАТИЛА СРБИЈИ! Послала поруку која је ОДУШЕВИЛА ЦЕЛУ ЗЕМЉУ
- Поред границе са Србијом уочили смо појачане активности на границама са Хрватском и Румунијом - рекао је Баконди и додао да су шверцерске групе почеле да враћају мигранте из БиХ у Србију, након што је Загреб појачао контролу својих граница, уз финансијску помоћ Европске уније.
Будимпешта процењује да се на простору Западног Балкана тренутно налази око 98.000 миграната и то карактерише као ризик за централну Европу.
- Најновији извештај Фронтекса потврђује да је број илегалних улазака на западнобалканској рути дуплиран у односу на 2018. Према наводима те агенције, две трећине овогодишњег мигранатског таласа у Европу долази из правца Турске. Сваки трећи мигрант је из Авганистана а четвртину чине држављани Сирије - додаје тај портал.
Мађарски подаци указују на промену тренда мигранта у односу на државу порекла, па је тако претходних година већина тражилаца азила била из Авганистана, Пакистана и Ирана, да би ове године био уочен пораст броја држављана Сирије.
У тексту се подсећа да се Мађарска, и три земље Вишеградске групе (Пољска, Словачка и Чешка) залажу за јачање контроле граница, депортацију нелегалних миграната и противе се квотама Европске уније за смештај пристиглих људи.
Мигрантска криза ове године била је у фокусу пажње Европске уније и НАТО. У усвојеној декларацији НАТО самита у Лондону, ирегуларне миграције први пут се спомињу у контексту безбедносних претњи и изазова.
ЕУ је за период од 2014. до 2020. издвојила је више од 10 милијарди евра за миграције, управљање границама и унутрашњу безбедност. Државама чланицама чије се границе сматрају најугроженијима додељено је додатних 305 милиона евра.
РХМЗ ИЗДАО УПОЗОРЕЊЕ! Метеоролози упозоравају - сутра је КРИТИЧНО, а ево ШТА НАС ЧЕКА за Божић
"Радости су почетак НАШЕГ БОЛА" Игор Јурић на фејсбуку објавио фотографију која КИДА СРЦЕ (ФОТО)
Одржано традиционално НОВОГОДИШЊЕ ОКУПЉАЊЕ припадника 63. падобранске бригаде (ФОТО)
Исповест детектива Угљеше из Новог Сада: Муж је мислио да га жена вара, чекао сам је, а онда смо се ШОКИРАЛИ!
Милена Тасић је једина жена која ради у српским рудницима: Не би се бавила ни једним другим послом (ВИДЕО)