"ОВО ЈЕ БИЛО САМО ЗАХУКТАВАЊЕ!" Метеоролог дао прогнозу за наредни период - Пљускови пред нама ће бити ЈОШ ОБИЛНИЈИ И ЖЕШЋИ!
Министарство унутрашњих послова издало је упозорење да због снажног невремена које се очекује, а на основу најаве Републичког хидрометеоролошког завода за појаву интензивних пљускова и веће количине падавина, које би могле да проузрокују бујичне поплаве.
Због предстојећег невремена, за поједине делове земље издат је и црвени метеоаларм. Чувени метеоролог Недељко Тодоровић дао је прогнозу за наредни период.
- Временске прилике се понављају буквално истим интензитетом и расподелом, али карактеристика летњих пљускова је таква да је расподела таквих пљускова неравномерна. Значи негде можда падне нека кап, а негде можда буде толико кише да буде нека бујична поплава или градска поплава у том смислу, као што је у Београду синоћ око поноћи било доста воде на улицама, мада ни то није неки велик интензитет. У Београду је синоћ пало између 10 и 20 литара по квадратном метру, а зна да буде и по 40 и 50, значи није било неко жестоко невреме, али у сваком случају и данас има изгледа да у појединим деловима Србије. Тешко је прогнозирати тачно место унапред, него тек кад се створи грмљавински непогодски облак, онда у наредних сат до два можда се каже тачна локација или приближно тачна локација његовог кретања и које места могу да буду захваћена, зато на сајту РХМЗ постоје информације, најава о предстојећем невремену - објаснио је Тодоровић.
Метеоролог је потом додао којим подручјима наше земље и данас прете обилније падавине.
- Данас поподне, локални пљусак са грмљавином, нешто обилније падавине ће бити у Подрињу, Војводини, на североистоку Србије, евентуално и на подручју Београда, с тим да би интензитети били слични као и синоћ. Главнина догађаја је била на подручју Београда, јужно од Београда практично скоро није падало ништа, тако да је то ризик прогнозе, а и то је карактеристика временских прилика у јуну месецу, као и током лета.
Прокоментарисао је и изгледе времена за предстојеће лето.
- Ако гледамо пролеће за та три месеца било је више сушног времена, сем маја месеца који је такође, практично, пролећни месец, али мај је карактеристичан управо по киши и пљусковима и великом броју дана са кишом, без неких високих, екстремних температура. Рекао бих да се у мају тек захуктава ситуација са могућим грмљавинским пљусковима, што се догађа сад у јуну па чак и у јулу. У јуну месецу, за разлику од маја, биће мањи број дана са кишом, али зато кад се десе пљускови биће жешћи и обилнији у том смислу да је већа вероватноћа за локалне непогоде.
Извор: Србија Данас/Курир/ Милан Рашевић