НАШ ЛЕКАР У ТИМУ КОЈИ ПРАВИ ЛЕК ПРОТИВ КОРОНЕ: Др Дејан испитује медикамент који може спасити хиљаде живота
Први резултати показују да овај лек може скратити дужину опоравка пацијената за око 30 одсто.
Док се цео свет бори са корона вирусом, тим стручњака покушава да нађе лек за ову пошаст која је до сад однела на хиљаде живота.
Претходних дана као бомба је одјекнула вест да је лек под називом "Ремдесивир" фармацеутске компаније Гилеад, показао позитивна дејства у излечењу пацијената који су се борили против смрти, услед инфекције. На том клиничком испитивању ради и др Дејан Глишовић.
- У последњих неколико недеља применили смо лек на преко 1000 пацијената у оквиру клиничке студије у коју сам укључен као Медикал Директор. У току је извођење неколико паралелних студија, а лек је у досадашњој примени показао охрабрујућу ефикасност тако да је у петак по хитном поступку добио ванредно одобрење за ширу употребу у болницама - рекао је овај Србин који ради у једној од највећих компанија за клиничка испитивања лекова "Фармасутикал Рисерч Асосиетс".
ДР СРЂА ЈАНКОВИЋ АПЕЛУЈЕ: Уколико имате избор НЕ ШАЉИТЕ ДЕЦУ У ВРТИЋ, рано је да кажемо "готово је"
Тиодоровић: Вирус није ослабио, ово је само крај првог полувремена, Несторовић износи свој став
Овај лек за сада није могуће набавити у слободној продаји и биће дистрибуиран директно болницама. Ово су почетни резултати, а одлука ФДА је привремена и односи се само на примену у болничким условима у облику инфузије код пацијената у најтежем стању, који су на респираторима.
- Ми ћемо у међувремену наставити рад на студијама које су још у току како би се прикупили додатни подаци о ефикасности и профилу нежељених ефеката. Уколико будемо имали повољне резултате надам се да ће Ремдесивир ускоро бити одобрен и за примену у раним фазама болести где верујем да би могао бити још ефикаснији - каже др Глишовић.
Први резултати показују да овај лек може скратити дужину опоравка пацијената за око 30 одсто. План је да се његова примена допуни још неким лековима, на чијем се развоју такође ради, а који би у комбинацији значајно утицали на повећање ефикасности терапије.
- Ови резултати су постигнути код пацијената у најтежем стадијуму болести и ефекат терапије би вероватно био већи уколико се лек да пре него што пацијент дође на респиратор. У том случају долази у обзир и евентуално увођење додатних фармацеутских форми лека што би омогућило да се започне терапија одмах по појави симптома, можда чак и у кућних условима, јер верујем да ће лек показати најбоље резултате ако се примени већ у раним стадијумима болести - нагласио је српски доктор и додао ће се у наредних неколико недеља имати још више података о овом леку.
Дејан Глишовић је завршио Медицински факултет у Београду, а од 2006. године живи у С.А.Д. где ради у једној од највећих компанија за клиничка испитивања лекова "Фармасутикал Рисерч Асосиетс".
Рођен је у Београду а родитељи су му пореклом из западне Србије. Отац Љубиша Глишовић из села Ракова код Чачка био је познати доктор ОРЛ медицине, преминуо је 2006. године, док му је покојна мајка Надежда била родом из села Бранчићи код Љига. Он каже да Србија и Чачани увек могу рачунати на њега јер му је отадзбина увек на првом месту.
Иако је завршен последњи полицијски час ОВЕ МЕРЕ И ДАЉЕ ОСТАЈУ: Ево шта још увек морамо поштовати
ТРИ ГЕНЕРАЦИЈЕ ужичке породице заражене корона вирусом: "Били смо у кући и водили смо рачуна"
ХИРУРЗИ ОТКРИЛИ ТАЈНУ: Ево како да вам се не магле наочаре док носите маску
НАКОН ДВА И ПО МЕСЕЦА ТРЧАЊА: Виша сила спречила МАРАТОНЦА ИЗ ЛОЗНИЦЕ да Путину преда поклон српске браће (ФОТО)
КРАЈ ЕПИДЕМИЈЕ У ЧАЧКУ? Од 55 тестираних узорака сви негативни