Прави зимски ударац - Минус 8 у Зајечару, на Копаонику 7 степени! Снег на помолу, РХМЗ упалио аларм
У Србији ће ујутру бити хладно са слабим и умереним мразом, током дана претежно сунчано уз слаб променљив ветар и најнижом температуром од - 6 на југоистоку до два степена у Београду и највишом дневном од 10 до 16 степени Целзијуса.
Према прогнози РХМЗ, у Срему и Посавини, по котлинама, долинама река и висоравнима западне, југозападне и јужне Србије ујутру ће бити магле.
Слаб и променљив ветар дуваће у доњем Подунављу и на југу Баната слаб и умерен југоисточни.
И у Београду ујутро хладно, на ширем подручју града са слабим мразом и маглом. Током дана биће претежно сунчано уз слаб променљив ветар, увече слаб и умерен југоисточни.
Најнижа температура у главном граду сутра од -3 до 2, а највиша дневна око 13 степени.
У Зајечару -8, на Копаонику 7 степени
Србију је овој јутра задесио и један феномен. Ради се о температурној инверзији услед које је температура у брдско-планинским пределима јутрос била виша у односу на котлине и низије.
Наиме, подаци РХМЗ-а показују да је јутрос најнижа температура забележена у Зајечару где је било 8 степени испод нуле. Потом следе Сјеница са -7 степени, а затим Велико Градиште и Ћуприја са -5, Димитровград и Неготин са -4 и Крушевац, Кикинда и Крагујевац са -3.
Два и степен испод нуле било је у Сомбору, Зрењанину, Б. Карловцима, Ваљеву, Смедеревској Паланци, Краљеву и Нишу. А само Нови Сад, Сремска Митровица, Лозница и Београд имали су пар степени изнад нуле.
Таква је ситуација била и на планинама Копаоник и Златибор на којима је јутрос измерено 4 и 3 степена.
Наиме, како стручњаци објашњавају суочили смо се са температурном инверзијом, појавом која је супротна од очекиване - да уместо да температура пада како се пењемо навише, она заправо расте.
Овај феномен, кад је на планинама топлије него у низијама, зове се температурна инверзија. Док у нормалним условима температура опада са порастом надморске висине, код овог феномена се, дакле, дешава супротно.
Температурна инверзија се најчешће дешава током хладних, стабилних зимских дана, кад се велика количина хладног ваздуха спусти у долине, док су планински предели на сунцу. У таквим условима, температуре расте у складу са надморском висином, па тако низије могу бити у дубоком минусу, док на планинама може бити и 10 степени више.
Када је тло у току ноћи због хладније од ваздуха, атмосфера предаје топлоту подлози, услед чега се хладе прво слојеви ваздуха непосредно уз подлогу, а затим и виши слојеви. Самим тим, ти слојеви ближи тлу постају знатно хладнији у односу на мало више слојеве изнад, па се тај топао ваздух изнад нађе "у сендвичу", јер је и испод и изнад њега хладан ваздух.
Због магле упаљен жути метеоаларм у скоро целој Србији
Због ове опасне појаве данас ће на снази бити жути метеоаларм, и то у свим крајевима Србије осим у Банату, Поморављу и источној Србији. У југоисточној Србији упаљен је и због веома ниских температура.
Управо због смањене видљивости возачи се саветују на додатан опрез, ако ипак одлуче да поране на продужени викенд због државног празника Дан примирја, 11. новембра.