ПРЕД НАМА ЈЕ ТЕМПИРАНА БОМБА! Предстојећа четири нерадна дана доносе НОВИ ПИК: Разлога за бригу има на претек
Погледајмо како стоје ствари и шта кажу стручњаци
Као да нас до сад корона није довољно "опаметила", те су многи похрлили на зимовање, а као резултат тога поново расте број новооболелих у Србији, поново се тражи место више у јединицама интензивне неге, а у болницама су читаве заражене породице. Међутим, истинску бригу доносе предстојећа четири спојена нерадна дана за празнике, због чега лекари упозоравају на нови пик!
ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНЕ И НЕЖЕЉЕНА ДЕЈСТВА: Докторка Стефановић одговара - да ли се треба плашити цепива?
ЈОШ ЈЕДНА ДРЖАВА УВЕЛА КАРАНТИН ЗА СРБЕ: Уколико планирате путовање, обавезно се прво информишите!
СРБИЈА БЕЛЕЖИ СВЕ НИЖУ СТОПУ УБИСТАВА ОД 2012. ГОДИНЕ Ово су најновији подаци, где се налазимо у односу на земље региона и света?
Пред нама је темпирана бомба - Сретење, када ће бити спојена четири нерадна дана, а аранжмани на планинама увелико су распродати.
Четвородевни празнични одмор можда и не би био огроман проблем, али имајући у виду да Србија поново бележи више од 2.000 заражених дневно, да расте број пријема у ковид болницама, као и број пацијената на респиратору - то онда јесте разлог за бригу.
Уистину, није све тако црно, будући да масовна вакцинација тече у добром смеру, но ту се јавља нови проблем - опуштање вакцинисаних грађана вођених мишљу да су заштићени.
Погледајмо како стоје ствари и шта кажу стручњаци.
Епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић упозорава да већ неколико дана расте број новозаражених, те да се то догађа због зимовања, јер се у планинским центрима не поштују мере.
- Свеопште је непоштовање мера. Целе породице су заражене, обично неко млађи донесе вирус, па се сви у кући инфицирају. Копаоник и Златибор су тренутно најризичнија места. Кафићи су крцати, нико не носи маске. Редови за жичаре и гондолу су огромни, људи се тискају без икакве заштите, дистанце нигде! - истакао је проф. др Тиодоровић.
И командант војне ковид болнице на Карабурми пуковник Иво Удовичић, не крије да је забринут због раста броја новозаражених короном последњих дана и упозорава да је та војна болница већ пуна.
- Последње бројке показују да је епидемија далеко од краја. Болница је пуна већ две-три недеље и забрињава да се полако пуне болнице које су остале у ковид систему. Епидемија је далеко од краја и морамо због тога сви бити опрезни и придржавати се мера - упозорио је пуковник.
Удовичић наглашава да у болници имају и младих и старијих пацијената.
- Тренутно имамо 72 пацијента и то су све тешке пнеумоније. Имамо пацијенте од 20-30 година, већина пацијената је радно способна, али имамо доста пацијената старијих од 70 година и непокретних пацијената. Значи да нису могли негде да иду већ их је неко заразио код куће. Такође, имамо и доста пацијената са Копаоника, имамо једног пацијента који је у врло тешком стању, налази се на кисеонику. Има 50 година, млад човек, чувао се на Копаонику, али не довољно. Морамо бити опрезни. Морамо добро водити рачуна где се крећемо и како се понашамо - казао је Удовичић.
Медицински координатор за Београдску арену проф. др Предраг Богдановић недавно је навео да у тој привременој ковид болници на лечењу има и целих породица.
Такође, он је истакао да се у Арени лече пацијенти са средње тешком клиничком сликом, да најмлађи има 20 година, најстарији 88 година и да старији пацијенти углавном имају тежу клиничку слику.
Због свега наведеног, епидемиолог Тиодоровић је забринут да ћемо нови благи пик короне имати пет до седам дана после празника.
- Тек ће планински центри и скијалишта бити пуни јер ће многи спојити дане за празник. Очекујем нови благи пик пет до седам дана после Сретења - казао је проф. др Тиодоровић.
И Заменик генералног директора Универзитетског клиничког центра Ниш проф. др Радмило Јанковић, не верује да ће се у наредне две до три недеље смањити број оболелих и позива грађане на опрез током предстојећих празника.
- Имамо стагнацију броја нових пацијената и велики број тешких пацијената. Да би се стекла комплетна слика, имамо бројеве пацијената и у околним ковид болницама и тај број, нажалост, последњих дана расте. Не расте драматично, али број хоспитализованих је сваког дана од пет до десет одсто већи. Немам много разлога за оптимизам и нисам оптимиста да ће се драматично смањити број пацијената у наредне две до три недеље - истакао је проф. др Јанковић.
Сматра да се епидемиолошке мере не поштују прецизно, а додатну бригу задају будући празници и спајање нерадних дана с викендом.
- Сигуран сам да ће многи наши суграђани похрлити ка бањским центрима и скијалиштима. Колико видим, велики број њих се враћа заражен. То су млађи људи, који не поштују мере. Оболевају онда њихови пријатељи, старији укућани. Ситуација је таква да ће од 2.000 јуче заражених, сигурно њих 20 преминути. Био бих изненађен да тај број буде мањи, вероватно ће бити и већи - рекао је проф. др Јанковић и додао да ситуација и даље захтева максималну концентрацију и озбиљност.
Како је истакао професор Тиодоровић, није проблем да се оде на зимовање, већ што се не поштују мере.
- Све може да се уради, али да се испоштују мере. Зато смо и на седници Кризног штаба одлучили да надзор и контрола буду појачани, а кажњавање ригорозно. Санитарна инспекција и комунална милиција ће појачати свој ангажман јер кршењу мера мора да се стане на пут - нагласио је проф. др Тиодоровић.
И његов колега епидемиолог др Предраг Кон најавио је појачану контролу мера, посебно у празничном периоду на планинама и скијалиштима.
- Контроле ће бити повећане и на местима која су препозната као места заражавања, као што су угоститељски објекти. Чињеница је да морамо да издржимо још неко време док не стекнемо баријеру коју треба да стекнемо вакцином - подвукао је др Кон.
Из дана у дан све је врећи број вакцинисаних у нашој земљи, а иако је то охрабрујућа вест, опуштања не би смело бити, а чини се да су се људи опустили.
Недавно је државни секретар у министарству здравља Мирсад Ђерлек замолио грађане да не потпадну под еуфорију вакцинације, и да се придржавају епидемиолошких мера, јер још има доста до крањег циља, што је констролисана епидемиолошка ситуација.
Епидемиолог Тиодоровић истакао је да се народ опустио јер је масовно и добро кренула вакцинација, али да заборављамо да смо далеко од колективног имунитета и да је тек почело давање друге дозе.
На то је упозорио и командант ВМЦ Карабурма.
- Мислим да су људи већ почели да се лагано опуштају како је вакцинација узела маха. Добро је да имамо овако масовну вакцинацију и да имамо избор вакцина, али људи морају још бити стрпљиви и одговорни. Имамо пацијенте који се заражавају између прве и друге дозе. Прва доза не даје 100 посто заштиту. Тек после друге дозе вакцине, односно 14-21 дана, можемо да кажемо да су пацијенти безбедни у смислу да неће добити тежи облик и да неће завршити на интензивној и да неће им претити смрт. Они ће и даље можда бити склони блажем облику инфекције - казао је Удовичић.
Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и чланица Кризног штаба проф. др Дарија Кисић Тепавчевић, нагласила је да нема места опуштању, будући да се свакодневно региструје до две хиљаде новозаражених и да је број асимптоматских случајева пет до десет пута већи.
- Градимо колективни имунитет доста успешно, али то не сме да нас учини слабим, напротив. То треба да нас ојача у смислу да не смемо да се опуштамо, јер нас вирус константно опомиње. Фокус не треба да буде када ће се мере попустити. Кад год да се деси попуштање мера, то не значи да вирус није у циркулацији - истакла је Кисић Тепавчевић.
Пуковник Удовичић истакао је да се у последње време тражи место више у интензивној нези, те да се плаши да ћемо тренд затварања ковид болница морати привремено да обуставимо.
- Тренутно имамо седам пацијената који захтевају респираторну подршку и сви су животно угрожени. Само се надам да нећемо поново доћи у ситуацију да морамо отварати болнице - рекао је Удовичић и упозорио на озбиљне последице које ковид оставља на плућима:
- Многи пацијенти са упалом плућа напуштају болнице са тешким оштећењем плућа. Пацијенти морају водити рачуна и грађанство треба да зна. Доста њих оде са тешким променама на плућима и потребни су месеци рехабилитације, а питање је да ли ће више икада бити као раније.
С тим у вези, послао је јасан апел грађанима:
- Сви зимски центри раде, ресторани су пуни, дискотеке раде, ту држава мора нешто да уради. Ми радимо у ковид систему већ 10-11 месеци и нама је заиста већ преко главе. Ако ми можемо да радимо 10, 11 и 12 месеци, онда би требало мало више и држава и грађани да поведу рачуна. Наравно, биће велики број људи на тим местима, за Нову годину сам такође говорио немојте да вам један тренутак или неколико сати донесе нешто због чега ћете се кајати све време - поручио је Удовичић.