ПРЕПОРУКЕ ЗА ПОНАШАЊЕ У ЦРКВИ: Не љубите иконе и руку свештенику, ако имате симптоме останите код куће
Најбоља лична превенција је често прање руку и дезинфекција површина, ношење заштитних маски на лицу и рукавица у јавном превозу и установама.
Ризичним категоријама и особама са здравственим тегобама налик грипу или прехлади не саветује се да долазе на богослужења, а верници би требало да се уздрже од целивања руке свештеницима.
НАЈНОВИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА: У Србији 41 особа заражена корона вирусом, тестирано 256 људи
Исповест мајке зараженог Србина: Молила сам га, ЗЛАТО, НЕМОЈ ДА ПУТУЈЕШ!
Ове препоруке за понашање у јеку ризика од ширења вируса корона својим верницима издала је у петак Епархија захумско-херцеговачка и приморска, а препоручују се и на другим просторима надлежности СПЦ.
- Верници са наведеним симптомима нека остану код куће и нека молитвом буду повезани са својом браћом и сестрама у храму. Свештеници који имају било какве симптоме попут повишене температуре, кашља, бола у грлу, малаксалости или кијавице, отежаног дисања неће учествовати у богослужењу, а вернике ће благосиљати вербално, осењујући их крсним знаком без икаквог физичког контакта - неведено је у саопштењу.
Црква је верницима препоручила да поштовање светим иконама не указују уобичајеним целивањем, него само наклоном - малом метанијом. Свештеницима ће бити задужени да осигурају да се целивајуће иконе без обзира на то чисте дезинфекционим средствима. Међу препорукама је и избегавање гужве у храмовима и њихово проветравање.
Инфекција новим корона вирусом има инкубациони период између 1-14 дана. Студија објављена у "Журналу Америчког медицинског удружења" открила је нови доказ да се вирус може ширити асимптоматично. Стручњаци су проценили да свака заражена особа током епидемије у просеку инфицира још две до три особе.
Инфекције корона вирусом имају широк спектар симптома, укључујући грозницу, кашаљ, кратак дах и потешкоће с дисањем. Блажи случајеви узрокују симптоме попут прехладе, док тежи могу довести до упале плућа, тешког акутног респираторног обољења, престанка функције бубрега и смрти.
Најбоља лична превенција је често прање руку и дезинфекција површина, ношење заштитних маски на лицу и рукавица у јавном превозу и установама.
Третман оболелих од новог корона вируса за сада не постоји и у већини случајева симптоми сами пролазе. Стручњаци саветују оболеле да узимају доста течности, да одмарају и спавају, а ако се симптоми погоршају да оду код лекара.
Научници широм света утркују се да направе вакцину, међутим, стручњаци упозоравају да од њеног тестирања до производње може проћи 18 месеци до две године.
СЗО позвала је земље широм света да се припреме на могућу пандемију, али су стручњаци изразили и страх да земље ван Кине "нису спремне" за такав сценарио.
Први случај КОРОНЕ У ШУМАДИЈИ: Заражен мушкарац из Рековца
"Корона вирус НИЈЕ КОЛЕРА ИЛИ КУГА, неће падати мртви на улицама" Професор Несторовић објаснио право стање заразе
Нове информације из Војводине: Страни држављанин из Зрењанина пуштен на кућно лечење, заражен и комшија мушкарца из Кикинде
Школа на даљину, настава од куће и преко РТС-а: Овако ће изгледати нове мере у борби против корона вируса
Заражена Српкиња стигла из Немачке право на славље у Чачак: Са 250 људи била у контакту