ПРЕТИ НАМ КРВАВА СТОНОГА? "У страху нема дисања, деца не могу да се носе са тим" УПОЗОРЕЊЕ које морамо да схватимо ОЗБИЉНО
У две београске основне школе дошло до инцидената. Ученици су направили списак ђака које желе да УБИЈУ, поред "мета" навели и број метака. Београдска полиција привела је ученика шестог разреда због изазивања панике.
Према извештају МУП-а Србије, у последњих неколико дана, након два масовна убиства, пријављено је више од 120 догађаја због претњи ученика, као и објављивања непримерених садржаја на друштвеним мрежама, који додатно уносе немир и страх.
Да ли овако драстични догађаји, злочини великих размера могу бити нека врста окидача и нека врста негативне инспирације за одређена понашања која под другим околностима, у сигурној, безбедној ситуацији не би дошла до изражаја? О томе су разговарали гости у јутарњем програму др Оливера М. Ћирковић, специјалиста педијатрије и психотерапеут и проф. др Зорица Мршевић, истраживачица феноменологије насиља, са Факултета за европско-политичке студије.
КОСТА И УРОШ СЕ ПОЗНАВАЛИ?! Монструми вежбали убијање у истој стрељани - нови детаљи истраге ЛЕДЕ КРВ У ЖИЛАМА, све је испланирано?!
"СТАЛНО ПИТА КАД ЋЕ НА СЛОБОДУ" Дечак убица убеђен да "ускоро излази" - поставља ЗАСТРАШУЈУЋА ПИТАЊА!
КАКО ЈЕ МОГУЋЕ ДА ОВО НИКО НИЈЕ ПРИМЕТИО? Масакр у школи који је дечак-убица починио могао је да буде спречен, црвени аларми са свих страна
Као мајка ученице школе "Владислав Рибникар" Ћирковић је започела разговор.
- Они су хероји. Све је свеже и све је у хаосу, свако зна како би требало, а оно што заборављамо је да питамо децу и професоре шта им треба. Нико се није сетио и питао наставнике те школе, шта можемо ми да учинимо за вас? Све је још увек болно - казала је Ћирковић и дала мишљење из угла психотерапеута.
- У страху нема дисања, они су мала бића, нису спремни да се носе са тим. Нисам за то да се деца врате у школу, прво ми матори треба да уђемо у ту школу и да се ми матори ретрауматизујемо. Мислила сам да ћу ја успети да нормално уђем у школу. Ја сам за тим столом на улазу очекивала чика Драгана, не цвеће, слике... Све је форма, а садржаји су нешто друго. Деца су до јуче била на сахрани - рекла је Ћирковић.
Колективна је одговорност, сматра она, а родитеље треба припремити како да реагују.
- Колективна је одговорност. Родитеље треба припремити како деци да помогну и како децу да чују. Пре него што деца уђу у школу, родитеље треба увести у школу да искуствено виде како то изгледа - додала је.
Једно индукује друго, прикључује се разговору Мршевић и истиче:
- Треба да се прекине "ложење ватре". Сетила сам се да је престало сликање на фудбласким теренима да би мало били снимани. Одједном камера снима небо, а коментатор каже ево имамо једног опет улази у терен, а некада је то било интересантно да гледамо како га јури обезбеђење. Значи морамо да станемо са овом "copycat" пажњом. Да не настављамо ту причу, како се у криминологији каже крвава стонога - рекла је Мршевић.
Све вести о незапамћеној трагедији у Београду прочитајте ОВДЕ.