ПРОИЗВОД ДОМАЋЕ ПАМЕТИ: У Србији се развија антигенски тест на корона вирус, познато када ће бити у употреби
Ради се о тесту који комбинује карактеристике антигенског и ПЦР теста, конкретно мултипликацију која се ради приликом ПЦР тестирања – када се гени вируса умножавају милијарду пута како би се могли детектовати.
У Србији се развија домаћи антигенски тест на корона вирус, а професорка Хемијског факултета и шефица тима који ради на овом пројекту Тања Ћирковић Величковић каже да основни тест може бити готов до краја ове године.
- Верујем да имамо потенцијала да будемо регионални центар за производњу такве врсте тестова за брзу детекцију коронавируса, чак и мутираних сојева и нових претњи те врсте - рекла је Ћирковић Величковић.
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 2.965 новооболела, преминуло 38 лица: Кад ћемо се вратити нормалном животу?
ВАЖНО! Сви који сте примили КИНЕСКУ вакцину НЕ БРИНИТЕ - ово је ИСТИНА о ефикасности Синофарма
ЖАРИШТА У СРБИЈИ: У Београду се све лакше дише, где је најризичније?
Ради се о тесту који комбинује карактеристике антигенског и ПЦР теста, конкретно мултипликацију која се ради приликом ПЦР тестирања – када се гени вируса умножавају милијарду пута како би се могли детектовати.
Како наводи професорка Хемијског факултета, то ће подићи осетљивост, а самим тим и поузданост теста.
Тим докторке Ћирковић-Величковић предложио је још две иновације које треба да учине тестове поузданијим, рекла је она. Све компоненте теста производиће се у Србији.
Професорка каже да у овом тренутку не може да процени колико би се чекало на резултате након коришћења оваквог теста, јер ће та фаза истраживања почети да се изводи следеће године.
- Ми ћемо радити на томе да то време буде што краће - рекла је Ћирковић Величковић и додала да ће се до лета радити на производњи антигена.
Упитана када би основни тест могао бити готов, каже да је то могуће до краја године, али се то не може знати са 100 одсто сигурности.
Ћирковић-Величковић сматра да Србија треба да се позиционира као лидер у региону за такве биотехнологије и протеинску биохемију.
Подсећа да кад је започела панедмија коронавируса, није било могуће доћи до тестова, чак ни до заштитних маски.
- У таквим тренуцима кризе свака земља пре свега обезбеђује своје становништво, тако да верујем да је Србији битно да има центре који могу да реагују и прилагоде своја истраживања тренутној ситуацији - рекла је она.