"НЕ ТРЕБА БИТИ У ЗАБЛУДИ ДА ПОСТОЈИ ТРАЈНИ ИМУНИТЕТ" Радиолог открива какве ПОСЛЕДИЦЕ корона оставља по здравље
Познати радиолог објашњава које последице оставља ковид на асимптоматске случајеве.
Радиолог из Ниша Александар Ивковић, указујући да је ковид системска болест, да не треба бити у заблуди да постоји трајни имунитет, као и да ће трећина заражених сигурно имати неку последицу по здравље, истиче да нису угрожени само они који су имали тешке облике болести, "већ и они који су имали врло лаке облике болести које нису ни осетили".
ДА ЛИ ЗИМА ОСТАЈЕ У СРБИЈИ? Изгледи времена за наредних неколико дана ће вас изненадити
РХМЗ ИЗДАО УПОЗОРЕЊЕ, ЧЕКА НАС ПРАВИ ПОТОП! Кренуло да пљушти у Војводини, ускоро ће падати У ЦЕЛОЈ СРБИЈИ (ФОТО)
УПОЗОРЕЊЕ СРЂЕ ЈАНКОВИЋА: Објаснио зашто су Србији потребне строже мере
- Италијани су проучавали асимптоматске случајеве и забележили су код 18 одсто пацијената промене на крвним судовима плућа. То што неко нема симптоме не значи да није болестан - поручује Ивковић.
Он појашњава да би се проценило стање пацијената постоји бодовање од 0 до 25, и на тој скали они који имају од 0-15 нису животно угрожени, док преко 15 већ захтева болничко лечење.
- Десило нам се да имамо асимптоматског пацијента који је имао скоро 15, а није имао ни температуру нити је кашљао, што је просто невероватно - наводи он.
Прича да је и сам имао корону у јулу прошле године, и да је два месеца био неспособан за било који посао, као и да је тек после четири-пет месеци могао да каже да се осећа добро.
О томе које су последице короне, наводи да код старијих често долази до појачане фиброзе плућа која смањује могућност плућа да дишу, док се код млађих углавном налази хронични бронхитис, "имали смо и ситне шлогове у мозги код оних коју су стари око 50 година", а једна од последица је и хронични умор, "који ако траје дуже прелази у болест". Но истиче да и даље чешће долазе на преглед они који су акутно болесни, а много мање људи долазе на контролу после прележане болести.
- Од нових пацијената нико не стиже да се бави старим - поручује он и додаје да би они који су прележали корону требало да дођу на контролу шест месеци после болести.
Истиче да треба да прате основну крвну слику, да контролишу плућа и срце, јер су код многих пацијената забележени проблеми са срчаним мишићем, „што може да остави трајне последице".
Подсећа и да болест има пет фаза: "прва, нулта фаза кад је особа већ болесна, а не осећа никакве тегобе, тада најчешће и заражава друге људе јер се осећа добро и у снази је, па није изолована".
- Друга фаза је иницијална фаза болести – од првог дана појаве симптома до петог дана, када има благе симптоме. Обавезно је да се у том тренутку изолује и да се не излаже никаквом напору, да узима више течности и да има нормалну исхрану са доста витамина, али не кроз суплементе, већ кроз салате воће…“, наводи Ивковић.
Додаје да је следећа фаза успона болести, када долази до наглог погоршања, што траје до десетог дана, и тада мора да се прати стање, без обзира да ли се пацијент лечи код куће.
Истиче да лек за ковид не постоји, и да је вакцина једина превенција.
Грађани у Нишу се вакцинишу руском Спутњик В и кинеском Синофарм вакцином, а стигле су и одређене дозе вакцине Фајзер, али само за вакцинацију здравствених радника.