"ТЕШКО ЋЕМО ИЗДРЖАТИ БЕЗ ОШТРИХ МЕРА, ЧЕКАЈУ НАС ТЕШКИ МЕСЕЦИ" Нишки анестезиолог забринут тренутном ситуацијом
Ово је болест која разара здравствени систем
Проф. др Радмило Јанковић, анестезиолог КЦ Ниш рекао је да је ситуација са корона вирусом у Нишу мало компликованија него неколико дана уназад, да нас чека неколико тешких месеци и да "нећемо моћи да издржимо" без неких озбиљнијих и рестриктивнијих мера.
ДА ЛИ ЈЕ ЗДРАВСТВЕНИ СИСТЕМ ПРЕД ПУЦАЊЕМ? Др Ђерлек: Болнице су пребукиране, али издржаћемо трећи талас!
ДЕО НАШЕ ЗЕМЉЕ У "ЦРВЕНОЈ ЗОНИ" Три града су у ЛОШИЈЕМ СТАЊУ од Новог Сада - здравствени систем напрегнут
"ТРЕЋИ ТАЛАС ЈЕ ГОРИ ОД ОСТАЛИХ!" Ситуација алармантна: Хитно се огласила струка у Србији и открила ШТА НАС ЧЕКА
Др Јанковић је истакао како ковид-19 није нимало наивна болест, бројке су неумољиве, што можемо да видимо по великим бројевима.
- Ово је болест која разара здравствени систем. Научили смо да ковид-19 није само упала плућа, то је системска болест - додао је он.
Др Јанковић је истакао како нас чекају тешки месеци и да није довољно само апеловати, и како је рекао, не можете некоме оставити лични избор.
- Лични избор може бити његов уколико он седи између своја четиру зида и не узгрожава никога. Међутим, уколико својим понашањем угрожава оне који се придржавају мера већ неколико месеци, онда мислим да степен тих личних слобода може бити на неки начин ограничен - рекао је он.
Др Јанковић је рекао да "држава треба да буде још стожија".
- Чекају нас тешки месеци, мислим да нећемо моћи да издржимо или ћемо јако тешко издржати само са апелима. Ја сам свакако присталица много озбиљнијих и много рестриктивнијих мера - поручио је он.
Он је рекао да је старосна структура пацијената оболелих од корона вируса који су смештени у КЦ Ниш померена ка старијим пацијентима.
- Старији људи то теже подносе и њихов проценат у јединицама интензивне неге и у болницама је већи у односу на млађе, који лечење често спроводе код куће у изолацији и самоизолацији - рекао је он.
Др Јанковић је истакао како доминантно имају пацијенте старијег средњег животног доба, то су пацијенти од 45 до 60 година.
- То је другачије у односу на летње месеце, када смо имали доста млађих пацијената - рекао је он.
Он је истакао како су бројке толико велике, да од укупног броја заражених можете да очекујете 15 до 20 процената пацијената који ће захтевати хоспитализацију, пет до 10 процената оних који ће завршити у јединицама интензивне неге и нажалост морталитет који иде око једног процената и свакако ће бити и већи.