РАПОРТ ИЗ ПРВЕ РУКЕ: Овако српски амбасадори извештавају о стању у земљама жариштима короне
Амбасадори Србије у државама које су тренутно под снажним ударом епидемије корона вируса, упоређујући ситуацију у земљама у којима службују са својом домовином, листом тврде да је Србија реаговала промптно и на време.
Избегли смо, како кажу сценарио какав се виђа управо у земљама у којима нас представљају - Сједињеним америчким државама, Великој Британији, Француској, Италији, Шпанији, али и Шведској, која се одлучила за сасвим другачији облик "борбе".
Ови људи заслужују велико "браво", а оно што раде да би помогли Србији и региону ће се дуго памтити
ЖИВОТ СЕ ВРАЋА У СРБИЈУ: Занатлије и пијаце се отварају, а ево кад ће кафићи и превоз! ОВЕ МЕРЕ ОСТАЈУ
ДОКТОРКА ДАРИЈА ОТКРИЛА: Потпуно је извесно да ће се вирус вратити, ево када
1. Које мере заштите од коронавируса су увеле власти земље у којој службујете и какав је фекат? Како се људи тамо понашају, да ли слушају препоруке власти? Шта је, по вама, најбоља мера коју је земља у којој сте увела, а што би Србија могла да "препише"?
2. Колико Срба је, према званичним подацима, преминуло и оболело од вируса Covid - 19 у земљи у којој боравите?
3. Какве су бројке када је реч о Србима заинтересованим за повратак у своју матичну земљу, шта наши држављани наводе као разлоге за повратак у Србију?
4. Поређењем Србије и државе у којој службујете ко је, према Вашем мишљењу, одговорније поступио и чије су мере имале боље резултате?
5. Када је реч о медицинској опреми и смештајним капацитетима за оболеле, каква је ситуција у земљи у којој боравите?
ГОРАН АЛЕКСИЋ, АМБАСАДОР СРБИЈЕ У ИТАЛИЈИ
1. Италијанска влада је 31. јанура донела одлуку о увођењу ванредног стања у трајању од 6 месеци, што је представљало правни оквир за све мере које су доношене. Обустављена је настава у школама, забрањене све манифестације, затворени музеји и биоскопи, обустављене све привредне активности осим есенцијалних, затворени сви угоститељски и трговински објекти, осим супермаркета и апотека. Излазак из куће дозвољен је само због одласка на посао, из здравствених разлога и одласка у најближе продавнице.
2. Не располажемо још тим подацима.
3. Амбасада је протеклих дана организовала повратак из Италије за око 70 српских држављана, који су се вратили својим возилима уз полицијску пратњу. Радимо на организацији повратка још 140 наших држављана са Малте, од укупно 450.
4. За разлику од Италије, наша земља је одмах увела ванредно стање са пратећим мерама на целој територији. Кинески, па и италијански пример говоре да док не будемо располагали вакцином противкоронавируса, мере изолације и социјалног дистанцирања су главна превенција.
5. Здравствени систем севера Италије се у једном тренутку нашао у веома тешкој ситуацији, пред колапсом. Из данашње перспективе се види да су она места и области које су прве примениле мере изолације упеле да зауставе раст броја заражених и омогуће болницама да помогну бројним тешко оболелим пацијентима. На почетку епидемије се показало да постојећи број јединица интензивне неге у болницама Ломбардије и других северних регија неће ни издалека бити довољан.
АМБАСАДОР СРБИЈЕ У ВЕЛИКОЈ БРИТАНИЈИ, АЛЕКСАНДРА ЈОКСИМОВИЋ
1. Влада на челу са премијером Борисом Џонсоном увела је 23. марта рестрикцију кретања. Излазак је могућ за набавку намирница, за категорију "кључног радника" или оне који помажу старијим грађанима. Једном дневно можете да се рекреирате у парку. Сваку групу од преко двоје грађана на улици полиција има овласћење да растера. Улице Лондона али и других градова су углавном пусте. Паркови привлаче велики број посетилаца када температуре достигну летње, као ових дана. Влада упорно упозорава грађане да остану код куће, нарочито током ускршњих празника. Бележи се заустављање раста броја оболелих у Лондону, али у другим подручјима цифре расту.
2. Не постоје званични подаци о нашим грађанима који су оболели у ВБ.
3. Из Лондона је организован један хуманитарни лет којим су се вратиле приоритетне категорије, грађани се и даље јављају, не бих искјучила могућност да још један лет буде организован.
4. Без одговора.
5. Британија се вртоглаво пење ка лествици рекорда. Преко 10.000 је преминуло у болници, а дневни биланси су до близу 1.000 жртава. Здравствени систем се суочава са недостатком медицинског особља, заштитне и медицинске опреме и недовољним капацитетима за збрињавање оболелих. 24.000 медицинских радника је враћено из пензије, свакодневно се набавља нова опрема, највећи сајам у Лондону је претворен у привремену болницу.
АМБАСАДОР СРБИЈЕ У ШВЕДСКОЈ, ДРАГАН МОМЧИЛОВИЋ
1. Шведска Влада поступа на основу савета епидемиолога и медицинских стручњака, најважније предузете мере су - савет старим лицима да избегавају блиске друштвене контакте, забрана посета старачким домовима, препорука свима са симптомима да остану код куће до потпуног опоравка, савет послодавцима да пређу на рад од куће, препорука за избегавање путовања ван града, прелазак средњих школа и факултета на online наставу, вртићи и основне школе раде до даљег.
2. До почетка ове недеље у Шведској је регистровано 10.483 случајева оболелих, 899 преминулих и 839 пацијената на респираторима. Не располажемо подацима о евентуалним случајевима оболелих и преминулих од коронавируса међу нашим држављанима у Шведској, јер надлежне шведске службе не пружају такве информације.
3. Постоји око 200 српских грађана који су заинтересовани за повратак из Шведске у Србију. Први хуманитарни лет из Стокхолма је организован 30. марта, када је у Београд пребачено око 140 држављана Србије из скандинавских земаља и Белгије. Углавном су то хронични болесници, студенти, лица која асу боравила код рођака. Очекује се и други хуманитарни лет, којим ће бити покривени српски држављани у скандинавским земљама.
4. Ради се о индивидуалном приступу сваке земље, имајући у виду специфичности ситуације у њој.
5. Шведске болнице и здравствене установе су добро опремљене, а у складу са даљим развојем пандемије отварају се могућности за проширење капацитета, ангажовање додатног особља и набавку посебне опреме.
АМБАСАДОР СРБИЈЕ У ШПАНИЈИ, КАТАРИНА ЛАЛИЋ - СМАЈЕВИЋ
1. У Краљевини Шпанији је 14. марта уведено ванредно стање које се продужава на сваких 15 дана. Могуће је кретање само до посла, наближе продавнице и апотеке. Од 30. марта до 9. априла биле су на снази ригорозније мере којима је у потпуности било заустављено кретање радника, осим радника на "неопходним пословима". Мере су дале резултате. Раст кривуље се стабилизује и сматра се да је Шпанија стигла до врха кривуље.
2. Амбасада је у сталном контакту са нашим грађанима у Шпанији и за сада немамо званичних информација да је неко оболео или преминуо.
3. Амбасада у складу са смерницама добијеним из МСП редовно ажурира податке о нашим грађанима који су заинтересовани да се врате у своју матичну земљу. У сталном смо контакту са МСП, процедуре за повратак наших градана су изузетно компликоване.
4. 14. марта, када је уведено ванредно стање у Шпанији, било око 5.700 заражених лица и 136 преминулих. У Србији је ванредно стање уведено када је било око 40 заражених и 0 преминулих. Подаци показују да је у Шпанији заражено око 170.000, а преминуло око 17.500 особа, док је у Србији око 3.650 заражених и око 80 преминулих. Подаци најбоље говоре о благовремености и ефикасности мера које су примењене у Шпанији и Србији.
5. Болнице су у једном тренутку биле у колапсу, у почетку није било довољно медицинске опреме по болницама и апотекама. Тада се кренуло са градњом импровизованих болница, у халама и сајамским просторима.
АМБАСАДОР СРБИЈЕ У ФРАНЦУСКОЈ, НАТАША МАРИЋ
1. Француска је увела низ мера за спречавање пандемије - рад од куће, забрану окупљања, затварање угоститељских објеката, установа културе и свих продавница, осим прехрамбених и апотека, оганичење кретања уз потврду и искључиво у случају хитних потреба.
2. Имајући у виду да највећи део бројне српске дијаспоре у Француској истовремено има и држављанство Француске и корисници су је њеног здравственог система, она их не посматра као странце.
3. До сада смо реализовали пет хуманитарних летова којима је из Париза у Србију стигло близу 600 наших држављана. Водимо евиденцију заинтересованих за повратак и за сада се на њој налази још око 300 наших грађана.
4. Обе владе чине све што могу за добробит својих грађана, у складу са околностима - величина земље, број становника, време од када је забележен први случај, време када је званично проглашена епидемија и од када су уведене ванредне мере.
5. Француска припада реду земаља са високим стандардима здравственог система. Од почетка епидемије настојала је да растерети регионе који су били најпогођенији, превозећи оболеле у мање погођене регионе брзим возовима који су претворени у мобилне болнице и ангажовањем хеликоптера и авиона њихове војске. У Француској је присутна несташица заштитних маски и сви расположиви контигенти се достављају медицинском особљу, те их нема у слободној продаји.
АМБАСАДОР СРБИЈЕ У САД, ЂЕРЂ МАТКОВИЋ
1. Мере заштите од коронавируса у САД се разликују од савезне државе до савезне државе. У појединим државама са већим бројем заражених мере су стриктније, у другим нешто блаже - подразумевају ограничње кретања становништва, осим за најважније потребе, социјално дистанцирање, прекид рада установа и институција које нису од суштинског значаја и забрана одржавања већих скупова и манифестација. У појединим савезним државама, пре свега у Њујорку, крива раста броја новозаражених и преминулих, која је до сада експоненцијално расла, иде ка постепеном паду.
2. Према званичним подацима, за сада нема преминулих или оболелих Срба од вируса Covid-19 у САД.
3. Велики број наших држављана је заинтересовано за повратак у земљу. Након повратка авиона са 236 ђака и студената, на листи имамо 672 особе. Разлози су углавном губитак смештаја или посла и недостатак средстава за издржавање.
4. Као амбасадор у земљи којој службујем, немам право да у овом смислу упоређујем мере које су предузете. Свака земља уводи мере по свом нахођењу, на основу својих процена и препоруке стручњака.
5. Медицинска и заштитна опрема, као и смештајни капацитети недостају у државама које су велика жаришта коронавируса, док неке друге се још не суочавају са овим проблемом.
ДР ВЕСНА ТУРКУЛОВ : Још не знамо колико се вирус задржава у води
"НЕ РАЗУМЕМ ПИТАЊЕ" Др Кисић Тепавчевић одговорила водитељу и још једном ОДУШЕВИЛА СРБИЈУ
ОД СУТРА СМЕЈУ ДА РАДЕ ОВЕ ЗАНАТЛИЈЕ, АЛИ НЕ И ФРИЗЕРАЈИ: Ево зашто је то тако
СРБИЈА У ОФАНЗИВИ ПРОТИВ ВИРУСА: Тунел за дезинфекцију постављен у ужичкој болници
ДР ГОЈКОВИЋ ОДГОВОРИО НА НАШЕ ПИТАЊЕ: Ево када се очекује да ГРАДСКИ ПРЕВОЗ поново саобраћа