КОЈА ЈЕ РАЗЛИКА ИЗМЕЂУ УПАЛЕ ПЛУЋА И БРОНХИТИСА? Сазнајте одговор и брже продишите
Вируси и бактерије код јаче прехладе брже могу да докусуре имуни систем, а то отвара пут за појаву бронхитиса и упале плућа
Променљиво време код многих је ових дана изазвало прехладу. Иако, на срећу, ова респираторна инфекција не траје дуго, неки су приметили да баш не могу да дишу као раније. Разлог је вероватно то што су начети и доњи дисајни путеви. Вируси и бактерије код јаче прехладе брже могу да докусуре имуни систем, а то отвара пут за појаву бронхитиса и упале плућа.
ДИРЕКТОР КАНЦЕЛАРИЈЕ СЗО УПОЗОРАВА: Србију чека ТЕЖИ удар!
БРЗА АКЦИЈА ПОЛИЦИЈЕ: Ухапшен манијак који је узнемиравао жене у аутобусу 65
У СРБИЈИ ДНЕВНО И ДО 7.000 ЗАРАЖЕНИХ: Међу њима је највише СУПЕРПРЕНОСИОЦА ВИРУСА, они представљају велику опасност
Ако се и ви осећате лоше након прележане (углавном на ногама) прехладе, а нисте сигурни шта је у питању, наше смернице могу да вам буду од велике помоћи да разликујете ове болести и, уз помоћ лекара, приступите правилном лечењу.
БРОНХИТИС - Бронхитис углавном изазивају вируси који доводе до упале већих и средњих дисајних путева (бронхија). Дисајни путеви отичу и пуне се слузи. Кашљање помаже да се слуз избаци из сужених дисајних путева. Алвеоле, које се налазе на крају најмањих дисајних путева, код ове болести нису захваћене.
Савети: 1. Кашљање може да буде оптерећујуће за ваш грудни кош. Могу да се јаве и малаксалост, болови у грлу, блажа температура. Ако се не будете осећали боље за две до три недеље, обавезно посетите свог лекара. Запамтите, не узимајте на своју рику антибиотике - ретко када су од помоћи.
2. Престаните да пушите - ово ће знатно смањити ризик од бронхитиса.
УПАЛА ПЛУЋА - Упала плућа погађа алвеоле, при чему кисеоник и угљен-диоксид не могу нормално да протичу из плућа до крвотока. Упалу плућа може да изазове преко 30 бактерија, вируса и гљивица. Она не погађа дисајне путеве. Алвеоле отичу и пуне се течношћу. Ово изазива кашаљ, високу температуру, грозницу, убрзано дисање и лупање срца. Ако имате било које од ових симптома, што пре се обратите свом лекару.
Савети: 1. Упала плућа је најризичнија за децу млађу од године и за особе старије од 65, труднице и све које болују од астме, срчаних обољења, рака и дијабетеса.
2. Прави медикаменти, које може само лекар да вам препише, могу да спрече хоспитализацију, па чак и смрт. 3. Вакцине штите најмлађе и најстарије од појединих бактеријских упала плућа, консултујте се с лекаром да ли треба да их примите.
3. Како грип може да прерасте у упалу плућа, вакцине против грипа могу да вас заштите и од упале плућа. Тренутно влада несташица ових вакцина, постоје обећања да ће се ускоро опет појавити у домовима здравља.