РЕГИОН У ПАКЛУ КОРОНЕ! КОД НАС ВИРУС ЈЕЊАВА У КОМШИЛУКУ БУКТИ: Епидемиолози најављују могућ карантин за повратнике
Србија је засад увела неопходан негативан налаз ПЦР теста за путнике који долазе из Хрватске, Бугарске, Румуније и Северне Македоније.
Епидемија у Србији постепено јењава, али су зато нагло букнула жаришта у државама у окружењу. Према подацима СЗО, све земље региона осим Бугарске у последњих седам дана имају већи број заражених на милион становника од Србије. Због тога епидемиолози најављују могућ карантин или обавезно тестирање и за наше грађане приликом повратка у земљу.
НОВА ОПАСНОСТ: Поред почетка школе, повратка студената и људи с летовања, вреба ЈОШ ЈЕДНА "КОРОНА БОМБА"
ОТАЦ ПРЕДОСЕТИО СМРТ ЋЕРКЕ: Муж преминуле породиље испричао детаље који су претходили трагедији
ПАЖЉИВО ПРОЧИТАЈТЕ! Докторка Даница Тиодоровић ћерка нашег познатог епидемиолога открива ШТА КОРОНА РАДИ КОЖИ
Светска здравствена организација саопштила је да је пораст броја нових случајева заразе и смртних исхода успорио на глобалном нивоу, али да се пандемија и даље шири. Наиме, Северна и Јужна Америка представљају најтеже погођене регионе, следи Југоисточна Азија, а угрожен је и источни Медитеран и наш регион.
У последња 24 сата у Србији је потврђено 154 новозаражених (јуче 106) од 9.932 тестираних, док су четири особе преминуле. И док делује да се епидемиолошка ситуација полако смирује у нашој земљи, у суседству се распламсава.
Најтежа је у Румунији, где је према последњем пресеку потврђено 1.060 новооболелих, а преминуло је 58 особа. Следе Босна и Херцеговина са 297 нових случајева и 13 смртних исхода, док је у Хрватској регистровано 219 новооболелих и две преминуле особе. У Бугарској је преминуло чак 18 људи, што је највећи број умрлих у једном дану од почетка пандемије, а потврђено је 99 нових случајева заразе.
Србија је засад увела неопходан негативан налаз ПЦР теста за путнике који долазе из Хрватске, Бугарске, Румуније и Северне Македоније. Међутим, чланови кризног штаба истичу да је могуће да се та листа прошири, али не искључују могућност за увођење обавезне самоизолације и за наше грађане који се враћају из околних земаља.
О томе је недавно говорио епидемиолог др Предраг Кон.
- Несумњиво постоји епидемиолошки ризик слободних граница. Због тога смо увели рестрикције за стране грађане који долазе из Хрватске, Бугарске, Румуније, Северне Македоније, а и даље ће се пратити ситуација. Наши грађани засад се враћају у земљу без обавезе тестирања или самоизолације, али ситуација је динамична и не би требало нико да се изненади уколико нешто постане обавезујуће за повратнике. То ће бити на време саопштено - казао је др Кон.
Ипак, он је јуче напоменуо да се одлука о евентуалном карантину по повратку са годишњих одмора не може донети "преко колена", већ мора добро да се размотри.
- Доношење било какве мере доноси низ нежељених последица. Самоизолација делује као најефективнија, али траје пуне две недеље и у највећем броју случајева је потпуно непотребна. Ако сматрамо да треба да постоји тест онда мора да се одреди време након уласка у границу за које је неопходно да се тестирају. Такође, пред полазак у школу очекује се велики прилив наших грађана у земљу, те је реално да може доћи до загушења наших лабораторија уколико то уведемо - указао је др Кон.
Додао је да нарочито треба да се испрати здравствено стање деце која су била у државама веће активности вируса, те да они са најмањим тегобама не смеју да иду у школу.
Протеклих дана је и заменица директора Института "Батут" Дарија Кисић Тепавчевић указивала да нам прети опасност од уласка короне преко наших грађана који летују у Хрватској, Црној Гори и БиХ.
- Ми не знамо како се врше тестирања у другим земљама. У било коју земљу у региону тренутно да одете лошија је епидемиолошка ситуација него код нас. Забрињава нас повратак наших грађана из земаља региона. Плашимо се секундарног преношења у нашој популацији од особа које су ишле у туристичке дестинације - истакла је др Кисић, додајући да се на недељном нивоу праве евалуације које су земље потенцијална жаришта за унос вируса.
Епидемиолог Кон истакао је да је свакако већи епидемиолошки ризик за оне које одлазе у Црну Гору.
- Међутим, ако се људи придржавају мера и воде рачуна с ким су у контакту - ризик се смањује. Ако наши туристи одседају у сопственој кући и одлазе до Црне Горе сопственим колима, то је најповољнија ситуација у којој је ризик веома мали - казао је др Кон.
Према речима министра здравља Златибора Лончара, од јуче се путницима који улазе у Србију на свим граничним прелазима деле брошуре са упутством о понашању, на шта треба да обрате пажњу, као и бројеви телефона на које могу да са јаве у случају да осете тегобе.
ВИ ЋЕТЕ ДА УМРЕТЕ, А ЊИМА ОСТАВЉАТЕ ПАКАО: Свештеник из Ургентног открио шта ће га прогањати до краја живота
КОРОНА ХАРА ХРВАТСКОМ: Објављен списак ЗАРАЖЕНИХ ТУРИСТА, а да ли међу њима има Срба? ИЗНЕНАДИЋЕТЕ СЕ
САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНО! СРПСКИ ЛЕКАРИ РАЗРЕШИЛИ ДИЛЕМУ: Ево како пушење утиче на корона вирус
НИ ТРАГА НИ ГЛАСА ОД ПОЗНАТОГ СРПСКОГ ИМУНОЛОГА: Др Срђа Јанковић огласио се и открио разлог тога
"КРВ ЈЕ СВУДА ОКО МЕНЕ": Детаљи стравичне трагедије у КЦ Ниш, породиља се јавила мужу док је славио рођење детета