РИГОРОЗНА КОНТРОЛА: Једини пут до безбедне вакцине против короне!
Агенција за лекове и медицинска средства Србије институција је без чијег одобрења нико не може да прими цепиво против ковида 19, које мора проћи строге провере
Србија би требало да буде међу првим земљама које ће набавити вакцину против ковида 19, а да би наши грађани могли да приме то цепиво, оно мора да прође ригорозне процедуре и одобрења у Агенцији за лекове и медицинска средства Србије.
"ДРЖАВА ЋЕ ДАТИ СВЕ ОД СЕБЕ" Вучић: Србија ће до краја године набавити 500.000 до милион вакцина
ВАКЦИНА "МОДЕРНА" 94,5 ОДСТО ЕФИКАСНА: Ближи се светло на крају КОРОНА тунела!
ПОТВРЂЕНО! Вакцина против короне стиже у Србију у најкраћем року, а све занима да ли ће морати да се плаћа
Спец. др мед. Саша Јаћовић, в. д. директора Агенције за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС), објашњава да је АЛИМС, као кључна и референтна институција за проверу квалитета, ефикасности и безбедности свих лекова и медицинских средстава за хуману и ветеринарску примену у Србији, спреман да кад је реч о вакцини против вируса САРС-ЦоВ-2 промптно реагује.
Регистрација
- Истог тренутка када буде покренута процедура регистрације вакцине која је завршила све фазе провере у току клиничких испитивања моћи ћемо да је на најстручнији начин исконтролишемо кроз стручну и критичку анализу документације. То подразумева проверу технолошког процеса, добре произвођачке праксе, фармацеутско-хемијских особина, резултата спроведених клиничких испитивања којим треба да потврди ефикасност и безбедност, евидентираних нежељених дејстава и потенцијалне интеракције - наводи Јаћовић.
Разлика
Следећа фаза, наводи, биће лабораторијска контрола квалитета сваке серије вакцине у Националној контролној лабораторији, која је у оквиру АЛИМС, а део је Мреже официјелних контролних лабораторија целе Европе, па се њени резултати вишеструко вреднују.
- Приликом поступка процене захтева за издавање дозволе за вакцину за превенцију ковида 19, стручни, регулаторни, као и процедурални захтеви идентични су као и за сваку другу вакцину. Дати су у већ постојећим прописима, пре свега Законом о лековима и медицинским средствима, и одговарајућим водичима и упутствима. Једина могућа разлика кад је реч о овој вакцини је у убрзању процедуре, али пре свега закон већ препознаје и дефинише убрзану процедуру како за лекове од већег јавно здравственог интереса, тако и за лекове који су у ЕУ регистровани централизованом процедуром (ЦП) - објашњава Јаћовић.
У случају лека регистрованог по ЦП, агенцији се достављају, уз комплетну документацију о леку, и извештаји, односно резултати процене у Европској агенцији за лекове (ЕМА). У Србији се може издати дозвола само када се потврди да је у сваком погледу идентична с леком који је одобрила ЕМА, односно да је њихову одлуку потврдила Европска комисија.
- Како бисмо додатно били сигурни да нема никаквих проблема с њеном применом, АЛИМС ће преко Националног центра за фармаковигиланцу, који има у свом саставу, а у сарадњи са „Батутом“, пратити и све нежељене реакције на вакцину, односно безбедност њене примене у Србији - каже Јаћовић и додаје:
Нежељена реакција
- Повезани смо и пажљиво пратимо светске базе података, тако да ако се и деси нека неочекивана нежељена реакција или догађај, и то буквално у било којој земљи у којој се примењује предметна вакцина, можемо одмах да реагујемо као што је то било и досад за све лекове, а нарочито вакцине кроз такозване системе фармаковигиланце, односно вакциновигиланце - надзора над лековима/вакцинама.
Јаћовић напомиње да сви процеси у поступку издавања дозволе за лек, односно контроле квалитета, могу да се обаве у изузетно кратком року, далеко краћем него што је предвиђено законом.
Поверење
- Сви ми у агенцији свесни смо да сваки дан нашег рада значи људске животе, те смо спремни за ванредан, континуиран тимски рад када то буде било потребно. Иако је по Закону о лековима и медицински средствима рок за издавање дозволе по убрзаној процедури 150 дана, спремни смо да то учинимо за неупоредиво краће време управо свесни значаја вакцине по живот и здравље становника Србије. Сваки дан нашег бржег рада некоме значи живот и зато ћемо бити максимално ефикасни. Али, такође, морамо бити сигурни да одобравамо вакцину која задовољава све законске норме, али и највише стручне и научне стандарде, које пратимо и за шта смо вишеструко сертификовани од СЗО, Савета Европе и ЕУ и по њиховим строгим критеријумима се котирамо међу најбољим регулаторним ауторитетима на целом свету. Нашом потврдом и дозволом за лек, односно сертификатом анализе за сваку увезену серију које будемо издали, ојачаћемо поверење у вакцинацију, као и здравствени систем у целости.
ФАЗЕ
1. стручна и критичка анализа документације о вакцини против ковида 19
2. лабораторијска контрола квалитета сваке серије вакцине у Националној контролној лабораторији
АНАЛИЗА ДОКУМЕНТАЦИЈЕ ПОДРАЗУМЕВА ПРОВЕРУ
технолошког процеса
произвођачке праксе
фармацеутско-хемијских особина
резултата клиничких испитивања којима треба да потврди ефикасност и безбедност
евидентираних нежељених дејстава
потенцијалне интеракције