"ДЕШАВА СЕ ДА НАС ПРЕБИЈУ ЗБОГ ОЦЕНА" Наставници на мети СТРАШНОГ напада када треба да се закључи оцена, ево кад је кренула ТОРТУРА
Мајка осуђена да је у основној школи Јован Дучић претила, вређала и брутално пребила наставницу биологије која предаје њеном сину, остаће у притвору до 30 дана.
Знаш ли ти ко сам ја? Тим речима је између осталог претила мајка која је, незадовољна оценом свог сина, претукла наставницу биологије у школи на Новом Београду. Тај случај узнемирио је јавност, али зато што је доспео у медије. Ипак, он није усамљен, кажу нам београдски наставници и учитељи.
Мајка осуђена да је у основној школи Јован Дучић претила, вређала и брутално пребила наставницу биологије која предаје њеном сину, остаће у притвору до 30 дана. На саслушању је наводно негирала кривицу. Претучена наставница има контузију грудног коша, повреду руке, листа и огреботине по целом телу. Притисак на просветне раднике присутан је у периоду закључивања оцена, истиче професор историје Александар Марков, али до сада су притисак, када се то догађало, вршили углавном ученици.
- Можда неких десетак година уназад, притисак долази наравно и од родитеља, јер родитељи пројектују успех своје деце и онда када деца не постигну тај успех, онда они долазе у школу, врше притисак на наставнике. Не очекујемо да ће нас неко пребити због оцена, али на жалост и то се дешава. Ми сада треба да видимо како, на крају крајева и да едукујемо те родитеље, да није оцена смисао свега - каже Александар Марков - професор историје.
Престали смо да ценимо ауторитет и знање
Престали смо да ценимо ауторитете и знање, каже нам учитељица Анита Гверо, која је на заласку своје професионалне каријере. 36 година бави се просветним радом, цео свој радни век провела је као учитељица, одшколовала генерације деце. Очекивала је да ће одлазак у пензију тешко пасти, али ипак признаје да ће јој пензија заправо бити олакшање.
-Олакшање. Олакшање у смислу тензије која влада већ годинама, тензије које смо ми направили, то није дошло са стране. Лепа реч и гвоздена врата отвара, толеранција, култура понашања. Кажемо не можете ви тако, то је утопија, погледајте како живимо. Живело се увек тешко. Били су и ратови и поплаве и све, али оно што треба да задржимо у себи то је људскост - каже Анита Гверо, учитељица.
Решавање несугласица насиљем, нажалост, постало је образац понашања у друштву. Истичу психолози и додају да насилници не бирају средства за застрашивање. Тако је мајка која је напала наставницу у основној школи, Јован Дучић, претила вичући: знаш ли ти ко сам ја? А какви типови личности уопште тако прете?
- Идеја да ћемо на такав начин нешто постићи заправо лежи у томе да особа има неку повлашћену слику о себи, мисли да такве ствари могу проћи неопажено и да ће неко други уместо пријавити такву ствар попустити - каже Урош Рајаковић, психолог.
Просветари ће имати подједнак статус као адвокати
Просветари ће имати подједнак статус као адвокати уколико се догоди напад на њих. То значи да ће казне бити неупоредиво строже за било какву врсту напада на запослене у просвети, изјавила је министарка просвете Славица Ђукић-Дејановић.
Наша сугестија, а од идуће школске године то ће бити норма, обавеза, је да у последњој недељи ниједан наставник не прима један на један родитеља. Дакле, да не буду само они, ако мора нешто да се разговара да буде више особа и мислим да ту норму треба примењивати јер не би се ни догодило, као што се догодило са наставницом биологије, вероватно да нису биле саме њих две - каже Славица Ђукић Дејановић, министарка просвете.
Како је оценила Ђукић-Дејановић, напад на просветаре указује на бахатост родитеља и немогућност да контролишу сопствене емоције. Агресивни родитељи стварају и агресивну децу, па је веома важно дечју агресију још у раној младости регулисати.
Извор: Србија Данас/Блиц