ВРХУНСКИ УСПЕХ НАШИХ ЛЕКАРА! Њих двадесет из дечака 12 сати вадили ОГРОМАН тумор, у тиму била и др Грујичић
Професорка докторка Даница Грујичић учествовала је у операцији која је трајала 12 сати и радило је укупно 20 лекара. Како каже, операција која је изведена прави је тимски рад.
Према речима др Данице Грујичић, дечаку од 12 година, који већ има сколиозу и слабост ногу, скинут је тумор који је захватио целу кичмену мождину.
- Био је један јако велики тумор кичмене мождине који је био унутар кичмене мождине, практично цео грудни део кичмене мождине од неког четвртог грудног пршљена па до 12. У питању је млад момак, дете од 12 година - каже др Грујичић.
На операцији су учествовали и ортопеди и неуролози.
- Када смо урадили прву операцију, узели смо један исечак и испоставило се да је у питању једна врста споро растућег тумора. Тада смо схватили да морамо да урадимо и корекцију кичменог стуба и операцију у једном акту. Значи три ортопеда, њихове две инструментарке, четири неурохирурга, два специјализанта, два анестезиолога, четири анестетичара, све је то укупно 20 људи је јуче учествовало, почели смо у пола 8 ујутру, све време пратили потенцијале, он има једно пролазно погоршање, надамо се да ће бити пролазно сада после операције, али очекивано обзиром на дужину трајања операције - каже др Грујичић.
Како каже, детету ће сада физикална терапија бити најважнија, али би од велике користи била и помоћ психолога.
- Ми на клиници немамо психологе, али би то заиста требало да буде у свакој болници, бар један. Деца су посебно специфична и треба им дати енергије и снаге - каже др Грујичић.
Ја не знам више жене које немају канцер дојке
Пораст карцинома у Србији осетан је, а како каже професорка др Даница Грујичић, важно је направити базу података са наследним карциномима и од малена пратити децу која имају потенцијале за опаку болест.
- Данас виђамо туморе и код деце. Толико је тих болести које се мењају. Има много генетике, посебно код тумора централног система. Мислим да држава треба да иде ка томе да се уради скрининг одмах након рођења, јер велики број болести може да се реши само исправном исхраном, која ће омогућити да се деца правилно развијају - каже др Грујичић.
Како каже, више случајева је било где се аномалија јављана на завршетку кичменог канала или да се јави тумор унутар кичмене мождине и да то буде разлог сколиозе.
- Чим наши хирурзи посумњају на сколиозу, траже магнетну резонанцу и то је одлично. Мора се мислити на време, овакве ствари виђаћемо све чешће и чешће. Важна је превентива и јачање примарног здравственог система - каже др Грујичић за "Прва" ТВ.
Извор:Србија Данас/Блиц