РОДИТЕЉИ, ОВО МОЖЕ БИТИ ОПАСНО! Стручњаци упозоравају: "Деца због петарди губе прсте, шаке и добијају озбиљне опекотине"
Празници су близу и клинци већ увелико бацају петарде, пале ватромете, па чак имају и бесмислене изазове у којима се такмиче ко ће дуже у руци да држи прскалицу и остала пиротехничка средства. Деца нису свесна да због такве "игре" могу да зараде озбиљне повреде и остану без шаке и прстију, упозоравају стручњаци.
Иако је продаја ових средстава забрањена малолетницима, они се сналазе па их купују на пијачним тезгама или код уличних продаваца, а чак некима и родитељи сами купују и дају у руке ове опасне производе.
КАЛЕНДАРСКИ ЗИМА ПОЧЕЛА, А ВРЕМЕ ИЗНЕНАЂУЈУЋЕ: Метеоролог Ђурић најављује шта нас тек чека - У НОВУ ГОДИНУ У ДЕБЕЛОМ ПЛУСУ?
ПОПИСИВАЧИ НАМ ВИШЕ НЕЋЕ КУЦАТИ НА ВРАТА! Огласио се Републички завод за статистику - овако ће убудуће ИЗГЛЕДАТИ ПОПИС СТАНОВНИКА
ЗАВОД ЗА СТАТИСТИКУ СЕ ОГЛАСИО: Главни разлог смањења броја становништва је ОВО
У Универзитетској дечјој клиници у Тиршовој на лечењу се већ две недеље налази дете које је задобило опекотине од наизглед најобичнија прскалица!
Цене и санкције
За угрожавање сигурности казна до 100.000 динара
Кутија петарди се може набавити за 100 до 800 динара, док ватромет кошта од 750 до 24.000 динара. Коришћење пиротехнике регулисано је Законом о јавном реду и миру, а грађани могу пријавити оне који бацају петарде или друге направе комуналној полицији, инспекцијским или другим органима МУП. За нарушавање јавног реда и мира и угрожавање сигурности грађана паљењем пиротехничких средстава прописана је казна од 50.000 до 100.000 динара или рад у јавном интересу од 40 до 120 часова.
- Повреде које могу настати од неадекватне употребе пиротехничких средстава могу бити разне, од опекотина, које могу бити блажег и тежег степена, затим то могу бити експлозивне ране које могу да нанесу ти производи. Најчешће су повреде шаке, може доћи и до ампутације прстију, па и губитка целе шаке! Поред тога, може доћи и до повреде ока као последица употребе тих експлозивних средстава - наводи за Курир др Синиша Дучић, специјалиста дечје хирургије и ортопедије, директор Универзитетске дечје клинике у Тиршовој.
Он додаје да се деца свих узраста јављају с повредама.
Славећи убијамо животиње: Угрожени пси, мачке, птице
Петарде и ватромети представљају стрес и за кућне љубимце, а како је за Курир телевизију објаснио Александар Гаврић из организације Анимал рескју Србија, најугроженији су пси:
- Неретко код њих долази до срчаног застоја са смртним последицама. Често се дешава да се мачке завуку негде или побегну, па их нема данима због страха од наглих праскова. Птице такође страдају, не само у ово доба него и лети због ватромета. Ми потпуно несвесно славећи нешто убијамо животиње. Сваке године апелујемо и имамо акцију "Твоја петарда, мој живот". Државни органи треба да сузбију ту појаву на најмању могућу меру, али грађани су најважнији и ми утичемо на њихову свест.
- Прошле године смо имали дете коме су ампутирана три прста, али и код остатка шаке остао је велики деформитет. Деца уопште нису упозната које све повреде могу да настану неадекватним руковањем. Млађој деци та средства дају родитељи у руке, а старија деца често купују без дозволе. Често и браће и сестре дају млађој деци прскалицу или петарду, коју не склоне на време из руке - каже др Дучић и наглашава:
- Родитељи треба да едукују своју децу о опасностима које носи употреба ових средстава, а треба едуковати и неке родитеље. Треба им показати слике тих повреда како би увидели колико све то може бити опасно. Ватромет може оставити највеће последице.
Набавка и продаја пиротехнике регулисана је Законом о промету експлозивних материја, а фирме које се баве овом делатношћу морају да добију одобрење од органа МУП.