Драма у Крушевцу: Продали девојчицу од десет година? Младу мењају за злато или СТОКУ
Детињство припрема за брачни живот?
Крајем прошле недеље у Крушевцу се пронела прича о свадбеном весељу поводом "венчања" деце од 10 и 11 година. Споменути случај, нажалост, не изненађује стручњаке и саговорнике из ромске заједнице, где су рани бракови присутни у скоро 80 одсто случајева. Последња истраживања открила су податак да се 70 одсто Ромкиња у Крушевцу породило пре пунолетства.
Раним и прислиним венчањима, напомињу саговорници, може се стати на пут образовањем малих Рома. Вршњачки едукатор Тамара Асковић радила је шест месеци на ову тему са 20 Рома из Крушевца старости од 12 до 18 година.
Прочитајте и:
- Деца су била упозната са појмом раног брака, јер имају комшије и рођаке који су прошли кроз то искуство, али се мишљења деце разликују у зависности од тога да ли су укључени у школски систем или не - предочава Тамара Асковић: - Дружење и контакти са децом другачијих ставова, временом утичу на њихово мишљење.
Школа и спорт су излаз из тог зачараног круга. Детињство ромског детета које не похађа школу, чији су родитељи без посла, углавном не можемо да назовемо детињством. Стручњаци сматрају да положај ромске заједнице неће бити бољи док се не промени пракса склапања малолетничких бракова, тесно повезаних са трговином људима, и што је кривично дело по више основа.
- Прво треба да се успостави механизам реаговања, односно договор кључних актера у друштву и да престанемо међусобно да се оптужујемо - наводи социолог Снежана Живковић, уједно један од оснивача ромско-женске организације "Романи цикна": - Ретко се дешава да се пријави обред венчања, а и када би долазило до пријавге, проблем је био недостатак сведока. Обичаји зависе од порекла Рома, али оно што је заједничко свим обредима венчања јесте пропагирање култа невиности, са којим се неретко тргује, као и чињеница да се младенци нису од раније познавали или су се срели тек при родитељском посредовању.
Живковићева наводи да је удружење дошло до поражавајућих резултата кроз истраживање на узорку од 200 жена, узраста од 18 до 50 година из ромских насеља у Крушевцу. Иако се верује да куповина млада има мање, он се још увек продају за новац, злато или стоку.
- Породица невесте види добру прилику да уда ћерку уколико је у питању богата породица, а богате породице, пре свега из иностранства, углавном се одлучују одлучују за сиромашније девојчице, верујући да ће оне бити послушније - објашњава Милица Петровић, активисткиња која која је учествовала у анкетирању жена, додајући да је уверена како је решење у укључивању институција.
- Ретко која испитаница је говорила да се противила удаји, јер је расла са веровањем да је рано ступање у брак нормално и да су прве године детињства практично припрема за брачни живот.