"РУСИ И СРБИ СУ ЈЕДАН НАРОД": Ево шта нам је славни руски писац ОСТАВИО У АМАНЕТ!
Пре 11 година Русија и свет изгубили су једног епохално значајног писца, писца какве је рађала само земља Русија – Александра Исајевича Солжењицина.
У августу 2008. године у деведесетој години умро је славни писац писац, публициста, историчар, пјесник, друштвени радник, нобеловац, бивши дисидент и то само пар мјесеци након што је послао поруку охрабрења свом братском народу – Србима, поручујући им да не иду са свог светог косовског тла, већ да "остану уз своје гробове".
Супруга светски угледног писца Наталија Дмитријевна Солжењицина је у фебруару 2008. године предала писмо упућено свим Србима и поручила тада да њихова цела породица тешко доживљава неправду која је учињена, како је казала, српском намученом народу.
– Наши бол и забринутост су природни јер смо ми Руси и Срби један народ – рекла је тада Солжењицина. Она је додала да је у тешким данима за Србе најважније да не напусте колевку своје културе и духовности.
Уколико сте у грчком летовалишту Лаларија НИКАКО НЕ ДИРАЈТЕ ОВО! Платићете казну и до 1.000 евра!
ВОДИТЕЉКА РТС-А ПРЕШЛА НА ПРВУ: Гледаоци остали без речи кад су приметили ЈЕДНУ СТВАР! КАКВА ПРОМЕНА! (ФОТО)
УНИКАТНИ "ЈУГИЋ" на цени у Немачкој: Продаје се ПРВИ МОДЕЛ култног возила! (ФОТО)
А у писму великана светске књижевности писало је следеће:
- У недавним тешким годинама ви сте већ претрпели разарање и уништавање православних храмова, паљење српских школа и директно насиље и убијање. Нека вам Господ сачува храброст да останете и убудуће близу гробова својих ближњих.
Солжењицин се никада није устручавао ни сустезао да Западу поручи да су били окрутни и да су неправедно кажњавали Србе. После бомбардовања Југославије он се оглашавао и поручивао свету и Западу да је "бомбардовање Србије отрезнило Русе".
Говорио је да је 1994. године у Русији затекао скоро обожавање западног света и државног уређења, али то обожавање, објашњавао је он, није се темељило на знању, већ на одвратности према бољшевичком режиму и његовој антизападној пропаганди. Међутим, након најокрутније агресије на Србију, у приче о западној правичности и демократичности у Русији не верују, како је наглашавао он, чак ни они најнаивнији.
- Ситуацију је изменило жестоко НАТО бомбардовање Србије, оно је направило црну незаборавну црту у свим слојевима друштва – говорио је славни писац.
- Живети по савести није лако, али је такав живот могућ.
Дела Солжењицина су заиста мењала свет. После сваког од њих појављивали су се нови поклоници, али и нови непријатељи. На сваку његову књигу, следио је низ књига-одговора, које се ни по чему нису могле мерити са узрочником и представљале су само доказе људског неразумевања, зле воље, па и мржње.
Солжењицин није био само писац, био је борац – не за демократију, не за правду, и не за истину, мада их је сматрао условом да живот буде достојан човека – он је био борац за свој народ.
Вечито га је мучило питање "како уредити Русију", што је резултирало и књигом с таквим називом, продату у 27 милиона примерака. Да ли је био писац или публициста, покушавају деценијама да дефинишу многи, јер су и његови говори, међу којима се посебно истиче онај приликом добијања Нобелове награде, затим публицистика "Русија у провалији", као и романи, почев од "Једног дана Ивана Денисовича", па све до последњег, "Двеста година заједно" – били заправо програмски радови који су потресали друштво.
Али, ако и даље важи дефиниција да је "писац онај човек чије књиге мењају људе", онда је Солжењицин био велики, па и један од највећих светских писаца.
СТИЖЕ НАМ ПУСТИЊСКА ВРЕЛИНА: Метеоролози издали упозорење, ова два дана биће НАЈКРИТИЧНИЈА
Синиша после "Олује" морао МАСКИРАН ДА ПОСЕТИ РОДНО СЕЛО! "Све је било сравњено са земљом, нисам могао ни да се оријентишем"
Девиза по којој је живео, и показао целом свету да је такав живот могућ, јесте "живети по савести". А такав живот, говорио је, није нимало лак и да га је можда и уморио. Можда је зато у последњем интервјуу "Шпиглу", кад му је новинар пожелео дуг живот, он је одговорио:
- Не, не, доста је.
Говорио је да би желео да умре у својој кући, у летњим данима. Испуниле су му се обе жеље.
СТАРИ НАЗИВИ СРПСКИХ ГРАДОВА: Јесте ли некада били у Палежу или Гургусовцу? Вероватно јесте, а да то и не знате (ВИДЕО)