Са чим ћемо пред Милоша? Знате ли зашто се баш ОВО ПИТАЊЕ поставља на Видовдан?
Осим веровања, за Видовдан се везују и важни историјски догађаји
Данас је Видовдан. Један од највећих празника за који се вежу различита веровања, али и важни историјски догађаји.
ЛАЗАРЕВА КЛЕТВА ПОКОСИЛА ТОПОЛУ: Знате ли шта заправо значи број 7 у Лазаревој клетви?
ДАНАС ЈЕ ВИДОВДАН: Ево шта би ваљало да урадите према ВЕЛИКОМ НАРОДНОМ ВЕРОВАЊУ
Косовски бој
Треба свакако почети од1389. године, тј. од битке на Косову, где се догодио сукоб српске војске под вођством кнеза Лазара и турске војске под вођством султана Мурата. Овај бој подразумева жртвовање за више вредности и опредељење за духовно наспрам материјалног. Одрицање кнеза Лазара од овоземљске славе постало је основа српског националног етоса.
Култ овог празника додатно се учврстио за време романтизма, јер је буђење нација било неминовна чињеница овог покрета.
Сарајевски атентат
Сарајевски или Видовдански атентат се догодио 28. јуна 1914. године у Сарајеву, када је Гаврило Принцип из групе од шесторице атентатора , чланови организације Млада Босна, којима је координирао Данило Илић, убили аустроугарског престолонаследника надвојводу Франца Фердинанда и његову супругу Софију, војвоткињу од Хоенберга. Политички мотиви убиства cy биле жеља за одвајањем аустроугарске провинције Босне и Херцеговине и њено уједињење у Велику Србију или Југославију. Иза организације убиства стајали су официри српске војске. Атентат је директно водио до Првог светског рата када је Аустро-Угарска дала ултиматум Србији, који је она делимично одбила. Аустро-Угарска је потом објавила рат Србији, што је било окидач за низ објава рата између других европских сила.
Версајски споразум
Версајски споразум је назив за мировни уговор закључен 28. јуна 1919. у Версају између Антанте и Немачке. Након Првог светског рата, одржана је Париска конференција мира, а мировни уговори закључени су са сваком побеђеном државом посебно. Ово је био један од тих уговора. Како су главне седнице конференције одређиване у палатама Версаја, усталио се назив: Версајски споразум. Главну реч на тој конференцији имали су државници великих сила Антанте, а заступано је 27 држава из Антантине коалиције.
Немачка је у складу са овим уговором морала признати да је искључиви кривац за Први светски рат
Видовдански устав
Давне 1921. године српски краљ Александар Карађорђевић је донео Видовдански устав, Устав Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Овај устав важио је до 6. јануара 1929. године. Усвајање овог устава донело је велике политичке сукобе у тадашњој СХС.
Краљевина СХС је одређена као уставна, парламентарна и наследна монархија, чији је језик српско-хрватско-словеначки (очигледна политичка формулација). Успостављено је унитарно уређење (теорија о троплеменом народу). Прокламована начела поделе власти била су деформисана каснијим одредбама, али је у принципу постојао парламентаризам.
Законодавну власт делили су краљ и Народна скупштина. Краљ је имао широк круг овлашћења - законодавна иницијатива, санкција, промулгација закона као и иницијатива и сагласност за промену устава. Имао је и право проглашења рата и закључења мира. Поседовао је и широка овлашћења у погледу постављања судија и распуштања скупштине. Уз то имао је класична овлашћења шефа државе. У пракси устав није функционисао како је замишљено.
Говор Слободана Милошевића на Газиместану
Говор на Газиместану Слободана Милошевића је одржан приликом прославе 600 година Косовске битке 28. јуна 1989. на Косову пољу. Својим присуством, прославу је обележило и око два милиона људи, од којих је један део дошао из САД, Канаде, Аустралије и многих земаља Европе. Чувени говор Слободана Милошевића, почиње речима:
- На овом месту у срцу Србије, на Косову Пољу, пре шест векова, пре пуних 600-на година догодила се једна од највећих битака онога доба. Као и све велике догађаје и тај прате многа питања и тајне, он је предмет непрекидног научног истраживања и обичне народне радозналости. Стицајем друштвених околности овај велики шестстогодишњи јубилеј Косовске битке догодио се у години у којој је Србија, после много година, после много деценија, повратила свој државни, национални и духовни интегритет. Није нам, према томе данас, тешко да одговоримо на оно старо питање: ‒ са чим ћемо пред Милоша. Игром историје и живота изгледа као да је Србија баш ове 1989. године повратила своју државу и своје достојанство да би тако прославила историјски догађај из далеке прошлости који је имао велики историјски и симболички значај за њену будућност.
Милошевићево изручење Хагу
Милошевић је одведен је у Хаг у строго поверљивој акцији, за коју је знао мали број људи. Изручење Милошевића Хагу је изазвало политичке сукобе и напетости у Србији, а тако је Демократска странка постала једина партија која је председника своје земље ухапсила и једноставно предала Хагу.
ТРАГИЧАН КРАЈ ЈУГОСЛОВЕНСКОГ ПРЕДСЕДНИКА: Пред Хаг Милошевић се ОВИМ речима обратио полицајцима
Хашки оптуженик је изашао и са подсмехом рекао: „Свака вам част. Можете да платите ове људе“, показујући на затворске чуваре. Управо ће ту, док је залазило сунце, Куртис прочитати Милошевићу његова права и оптужницу.
Бивши председник је играо неку своју игру: прекидао је преводиоца тражећи му цигарету и распитујући се где је научио тако добро да говори енглески. Онда је, на путу до хеликоптера, поново застао.
- Знате ли да је данас Видовдан, Срби - запитао је.