Србија је сада сигурнија: Произведене 372.000 таблета лека хлорокин
Из Кине у четвртак стигло 160 килограма супстанце.
Галеника је произвела 372.000 таблета лека хлорокин, који се користи у лечењу ковид-19 пацијената, каже директорка РФЗО Сања Радојевић Шкодрић и додаје да су те количине довољне за потребе наше земље и да сада "можемо да се опустимо".
Ови људи заслужују велико "браво", а оно што раде да би помогли Србији и региону ће се дуго памтити
Др Срђа Јанковић о кључним информацијама за корону: Ево када ћемо НАПОКОН живети нормално
Избегнут је "ИТАЛИЈАНСКИ СЦЕНАРИО", Србија сад креће у НОВУ ФАЗУ: Др Стевановић саопштио шта доноси КРАЈ ЕПИДЕМИЈЕ
Наводи да је из Кине у четвртак стигло 160 килограма супстанце, да је Галеника за кратко време успела да се организује и да почне са производњом.
- Лек је кључни лек у лечењу ковид пацијената и већ крајем фебруара нашао се у терапијским протоколима свих земаља света. Користи се за лечење реауматидног артритиса и системског лупуса. Са појавом пандемије сачекао нас је нови сценарио, а то је забрана увоза од земаља из којих смо регуларно увозили лек - каже Шкодрић.
Наводи да је једини излаз био сопствена производња, да је Галеника изашла у сусрет и за кратко време успела да увезе супстанцу и произведе лек.
- Лека сада има сасвим довољно, сада можемо да се опустимо и да будемо мирни. Сада смо осигурани - нагласила је она и додала да је централизована расподела свих лекова који се користе у ковид терапији, укључујући и лек хлорокин.
- Тако смо обезбедили да све болнице добију континуирану терапију, а не да буде принцип ко пре до лека његов лек. Хлорокин се користи у терапији код свих пацијената који испуњавају услове за болничко лечење. Даје се на налог лекара специјалисте и строго контролисано као и сви лекови има нежељене ефекте. Никако не сме на своју руку да се узима - нагласила је она за ТВ Пинк.
Говорећи о терапији крвном плазмом она је рекла да то није самостална терапија, никако се не примењује изоловано, већ у комбинацији са другом терапијом.
Подсећа да крвну плазму могу да дају сви који су оздравили, да је давање добровољно, а метода безбедна.
Крвна плазма се за сада узима у Институту за трансфузију крви у Београду, а од следеће недеље планитрано је да почне и у КЦ Војводина.
- Даваоци могу бити сви реконвалесценти који су имали два теста негативна, имају 18 до 60 година, не сме да имају хронична оболења, не могу да имају испод 60 килограма, сви брисеви морају да буду негативни, крвна слика и биохемијска анализа у референтним вредностима - нагласила је она.
Први пацијент који је оздравио од ковид 19, већ је дао плазму, а још седам људи било је на информативном разговору, док се до краја недеље очекује још 30.
УПРКОС ЗАБРАНИ КРЕТАЊА: Роде се вратиле у Шумадију, направиле гнездо поред Мораве
(УЖИВО) ПАНДЕМИЈА КОРОНА ВИРУСА: Расте број излечених, државе укидају мере, најављен и ДРУГИ ТАЛАС КОРОНЕ (ВИДЕО)
ПАЦИЈЕНТИ СЕ ОСЕЋАЈУ КАО ДА СЕ ДАВЕ У ВОДИ: Која је разлика између класичног запаљења плућа и ковида?
"ПРИЧАТЕ СА ПАЦИЈЕНТОМ У ЈЕДНОМ ТРЕНУТКУ, А У СЛЕДЕЋЕМ ЈЕ НА РЕСПИРАТОРУ": Запослени у КБЦ Земун описују свакодневну драму у болници
КИНЕСКА БРАЋА ДОСЛЕДНА У ПОМОЋИ СРБИЈИ: Још један авион вратио се из Кине са медицинском опремом