ТАЈНЕ СВЕТЕ ГОРЕ: Само на овом месту време се рачуна другачије, а имају једну једину продавницу која ради пола сата
ОВде не важе световни закони, само локални који су веома строги.
Богородичин врт, како се другачије назива Света Гора, заузима посебно место у срцима свих православних хришћана. Због велике количине древних манастира, од којих су неки старији и више од 1000 година Света Гора је место ходочашћа верника из целог света.
Према легенди, олуја је скренула са пута брод којим је Богородица из Јоне пловила заједно са Светим Јованом да би посетили Лазара (ког је Исус оживео) на Кипру. Они су се усидрили на полуострву Атос, односно данашњој Светој Гори. Одушевљена природом места, Богородица је замолила свог сина, Исуса Христа, да га претвори у њен врт.
Данас славимо свеца који је УМРО ЗА ПРАВДУ И ДОБРОТУ: Овим речима му се обратите и БОГ ЋЕ БИТИ НА ВАШОЈ СТРАНИ!
ЛЕПОТЕ НАШЕ ЗЕМЉЕ ОСТАВЉАЈУ БЕЗ ДАХА Овако изгледа СРБИЈА кроз четири годишња доба (ВИДЕО)
ЗБОГ ОВОГА ЈЕ СРБИЈА КОЛЕВКА ЕВРОПЕ Наши споменици су бисер светске културне баштине! (ФОТО/ВИДЕО)
И данас Света Гора изгледа као врт, метоси манастира су пажљиво уређени, а о баштама, маслињацима, воћњацима и виноградима се посебном води рачуна.
На овом месту не важе световни закони, постоје строга локална правила којих се посетиоци морају придржавати.
Прво, да би се полуострво посетило, потребно је извадити визу, односно благослов за који треба аплицирати најмање 30 дана унапред.
Смештај је бесплатан, као и храна, то важи за све који се одлуче да оду на ходочашће. Једина два оброка су сваког дана у тачно одређено време и временски су ограничени. За гостопримство се једино може узвратити прилогом манастиру.
У току дана, посетиоцима је дозвољено да раде шта желе, све док је то у складу са правилима, да шетају, присуствују литургијама, или да посете неки други манастир.
Овде не постоје асфалтирани путеви, нема интернета, али ни продавница основних потрепштина. Једина продавница која постоји продаје производе направљене на Светој Гори и отворена је само 30 минута дневно.
Свако непристојно понашање овде је забрањено, па чак и оно што би се на било ком другом месту на свету сматрано безазленим активностима. Купање у мору, сунчање, пецање, пушење (осим на једном месту које је за то предвиђено), слушање музике на звучницима, фотографисање без дозволе се овде не толеришу.
Ово је највећа територија на свету на ком је приступ особама женског пола забрањен. Изузетак је направљен приликом посете српског цара Стефана Душана "Силног" Немањића, када се са својом породицом склонио из Европе приликом епидемије Велике куге у 14. веку. Наводно је његова супруга, царица Јелена, била једина жена која је ногом крочила на свето тло. Постоје чак и легенде да су, приликом боравка, мушкарци носили где год би ишла да се не би прекршила правила.
Дакле, само монаси имају право да живе на Светој Гори и данас их има око 2500. Посетиоци на овој светој земљи су добродошли, али, као што је већ поменуто, само мушки посетиоци. Наиме, још давне 442. године је посебним законом "Авато" женама забрањен приступ Светог Гори. Предање каже да је ћерка Теодосија Великог тада посетила манастир Ватропед, а из иконе се чуо глас Богородице који јој је наредио да одступи. Тај закон важи и данас, а не односи се само на људе већ и на животиње!
Посебно је интересантно то што се овде ни време не мери на исти начин. У употреби је и даље јулијански календар, а сати се мере на византијски начин према ком дан почиње заласком сунца. Овде казаљке сата показују другачије време, чак четири сата раније у односу на грчко време, а целих пет поредећи га са српском временском зоном.
На Светој Гори се налази једна од највећих српских светиња, извориште наше духовности, манастир Хиландар. Њега су. 1198. године, саградили оснивач династије Немањић, Стефан Немања, у том тренутку монах Симеон и његов син, први српски архиепископ, Свети Сава. Манастир је изграђен на рушевинама некадашњег манастира Хеландриона, који потиче још из једанаестог века.
У склопу манастира Хиландар се налази и Саборна црква Ваведења Богородице, коју је подигао српски "Свети краљ" Милутин Немањић 1320. године.
Ватрена стихијиа је 2004. године прогутала више од половине Хиландара. На његовој обнови се и даље ради.
Ризница манастира Хиландар је једна од најдрагоценијих у православном свету. У њој се налазе непроцењиве реликвије, од којих је већина настала у периоду између дванасетог и тринаестог века нове ере. Такође се налазе и
Поред Хиландара, овде је још локалитета везаних за духовни живот православних Срба. Наиме, овде се налази и руски манастир Ватопед у ком је Свети Сава, тада монах, боравио до изградње манастира Хиландара. Ту је и испосница Светог Саве у Кареји, административном центру Свете Горе.
Ово је црква која ниче у част ПАТРИЈАРХА ИРИНЕЈА у његовом родном селу! (ФОТО)
Њихова је љубав јача и од мечке: Бугарчићи из Драгачевца су ФЕНОМЕН СРБИЈЕ! (ФОТО)
Сви причају о згради на Златибору: Ово је "ЧАРДАК НИ НА НЕБУ, НИ НА ЗЕМЉИ" (ФОТО)
ЕВО ЧИМЕ СЕ НЕКАДА НАЈБОЉИ БАРМЕН СРБИЈЕ КОЈИ ЈЕ СЛУЖИО ТИТА БАВИ ДАНАС: Како су Брозу шверцовали томпусе и виски
Србија у сузама: ПРЕМИНУЛА ПЕВАЧИЦА КОЈА НАС ЈЕ ПРВА ПРЕДСТАВЉАЛА НА ЕВРОВИЗИЈИ (ВИДЕО)