Самоубицама ипак може да се служи ОПЕЛО: Постоје изузеци, а о свему се пита ЈЕДАН ЧОВЕК
Сваки хришћански верник има право да окаје своје грехе, осим самоубице. Црква на самоубиство гледа као на неопростив чин, па се таквим верницима опело ни не држи, али ипак постоје изузеци.
Због чега се прави разлика између самоубица и других грешника, укључујући и убице, објашњавају са Православно богословског факултета.
- Убица има прилику да се покаје, а самоубица нема, јер дизањем руке на свој живот, он се одриче могућности да му црква и Бог опросте. Убиство је грех, као и други грехови, па је нормално да се опело врши, јер смо сви грешни, а опело се врши над грешницима - кажу на факултету.
САХРАЊЕНА Марија Ћурчић: Мајка јецала, пријатељи плакали и пустили ОВУ ПЕСМУ на гробу! (ФОТО)
Ипак, постоје случајеви када се самоубицама опело ипак чита. Како објашњава извор из Патријаршије, ово опело мора да одобри патријарх.
Патријарх Павле никада није хтео да ВЕНЧАВА људе: За то је имао баш ДОБАР РАЗЛОГ
- Породице самоубица шаљу захтев за опело парохијском свештенику, који га потом прослеђује Патријаршији. Уколико га патријарх одобри, чита се опело за опроштај греха. Обично се то одобрава када су у питању млади људи који су се убили - наводи извор.
На Православно богославском факултету објашњавају да се ово опело држи и у случајевима када самоубиство није почињено из воље, већ из нужде.
- Седамдесетих година се десио један случај када је, девојчица од 18 година која при покушају силовања није могла да се одбрани од силоватеља, скочила са 18. спрата. Извршила је самоубиство, али не из своје воље, већ из нужде - наводи извор.