Сцена која најбоље илуструје колико је ситуација на Ибру ПОТРЕСНА! Човек стоји у пресушеном кориту и ПЛАЧЕ: "Ово је права трагедија" (ВИДЕО)
На граничном прелазу Шпиљани са Црном Гором корито Ибра је скоро потпуно празно. Иако се вода полако враћа, ситуација је далеко од повољне. Сви гледају у небо у нади да ће дочекати кишу.
О томе каква је била ситуација, колико је риба била угрожена и шта су мештани урадили за "Јутро на Блиц" открио је Музафир Хота, рибочувар на Ибру.
- Да није било мештана и рибочуварска служба из Краљева и Тутина, био би велики помор рибе. Хвала богу, спасли смо скоро 90 одсто рибљег света - каже Музафир.
Истиче да ни они сами не знају шта се десило са водом из Ибра.
- У току ноћи је вода дошла. Ми нисмо могли да верујемо. Ту је било суво све, ми смо ту газили било је све суво, сада има воде. Надамо се киши, али је риба доста добро - каже Музафир.
Наводи да је суша велика, и да је добио хиљаде позива због стања у коме је река била.
- А када је у питању спасавање рибе, људи су долазили из Краљева, гинули су овде да спасу рибу. Риболовци из Тутина и Пазара, долазиле су чак и жене. Да није било тога, овде би ти било мртве рибе колико сам бог хоће. Никада нисмо спасавали рибе као ове године. Сада се надамо киши, сам бог зна шта ће да буде, треба да буде кише и надамо се томе - каже Музафир за "Јутро на Блиц".
Ситуација на реци Ибар драматична је већ недељама.
Фотографије сувог речног корита већ недељама уназад дубоко растужују све љубитеље природе, риболовце, грађане Тутина, Новог Пазара и Рожаја. Дуготрајне суше, високе температуре, али и људски немар према природним ресурсима, неки су од разлога који су допринели да дође до трагедије као што је ова.
Колико је призор потресан, набоље илуструје снимак човека који стоји у пресушеном кориту и - плаче, док он и читава екипа људи покушавају да спасу рибу заглављену у муљу.
"Ово што се дешава са реком Ибар је права трагедија. Ова река је била жила куцавица за многе од нас, а сада гледамо како се гаси живот у њој. Не можемо више затварати очи пред овим проблемима. Сви смо одговорни - и појединци и институције. Време је да предузмемо конкретне кораке како бисмо заштитили оно што је остало од наших природних ресурса", изјавио је раније Аладин Мелајац, активни риболовац и борац за заштиту река и природе у Санџаку за "Санџак данас", како је раније пренео "Блиц".
Србија Данас/Блиц