КРИЗНИ ШТАБ ДОНОСИ ОДЛУКУ: Хоће ли бити ПОПУШТАЊА мера? За сада само ЈЕДНА СТВАР је извесна!
Очекује се да Кризни штаб за борбу против корона вируса поново заседа данас, а питање које се поставља пред свако ново заседање јесте да ли нас чекају нове мере или евентуално попуштање постојећих.
Да ли је реално очекивати да дође до неких промена и које би то промене могле бити?
Пролећна јутра коначно су стигла: Температуре расту, познато какво нас време очекује до краја недеље
ГРЧКА ОТВАРА ГРАНИЦЕ ЗА ГРАЂАНЕ СРБИЈЕ: Можемо отпутовати већ у мају уз само неколико услова
СРБИЈА ОДРЖАЛА ЧАС ХУМАНОСТИ И СОЛИДАРНОСТИ - НЕК СЕ СВЕТ УГЛЕДА НА НАС! Странци имали третман као да су код куће
Према појединим најавама очекује се попуштање мера за угоститеље. Како је најавио заменик градоначелника Београда Горан Весић, он ће предложити отварање свих угоститељских објеката до 22 сата.
- Боље да раде дуже. Боље да људи буду у угоститељским објектима где постоје мере и где их контролишу инспекције, него на кућним журкама - рекао је између осталог Весић.
Епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић оценио је да уколико се обезбеде услови, може дођи до отварања летњих башти појединих угоститељских објеката, али је позвао да се више кажњавају они који организују илегалне журке у затвореном простору.
Коментаришући најаву заменика градоначелника Београда Горана Весића да ће тражити угоститељи раде до 22 сата, Тиодоровић је рекао да донекле може да разуме тај став када су у питању отворене баште, али да морамо да водимо рачуна о епидемиолошкој ситуацији која није сјајна.
И изјава премијерке Ане Брнабић улила је наду многим угоститељима и привредницима који већ дуже време држе катанац на вратима својих објеката. Како је рекла, створили су се услови да се попуштање мера сагледа.
Чланови медицинског дела Кризног штаба скоро да су сагласни да није време за попуштање мера. Једини који је оставио могућност да се бар делимично то и догоди је професор др Бранислав Тиодоровић.
- Ако би се попуштало са мерама које се односе на угоститеље, важно је рећи да би то требало да се односи на баште, јер на отвореном мањи је ризик од заражавања, али уз максимално поштовање мера - рекао је.
Тиодоровић је упозорио да је могуће да недељу дана после католичког Ускрса можемо очекивати још један талас короне.
Његов колега др Предраг Кон изјавио је да не верује да ће мере бити ублажене, а да би разговори о ублажавању могли да почну када почну да опадају бројеви, пре свега проценат позитивних у односу на број тестираних.
- Активност вируса је веома висока, треба бити опрезан приликом размишљања о попуштању. Сигурно ће бити разговора о томе ако бројеви почну да опадају, али реално је да тога неће бити - рекао је Кон.
Др Срђа Јанковић је пре неколико дана рекао да ће се "сигурно разматрати о попуштању", али је и упозорио да би и оштрије биле оправдане јер је епидемиолошка ситуација у Србији у овом тренутку тешка.
Са друге стране, економски део Кризног штаба већ неко време заступа тезу да би требало олабавити мере, бар када је реч о угоститељима. Њихов аргумент је јасан - корона није само здравствена, већ и економска криза. Јасно је и шта ће тражити на предстојећој седници Кризног штаба.
За сада, само једна ствар је извесна - сви чланови Кризног штаба слажу се да је једино трајно решење колективна имунизација.