Села полако нестају, 150.000 празних кућа широм Србије, решење на помолу?
Борба креће из срца Шумадије
Министар без портфеља задужен за регионални развој Милан Кркобабић разговарао је са градоначелником Крагујевца Радомиром Николићем о задругарству.
Било је речи о оживљавању села и равномерном регионалном развоју земље, саопштено је из кабинета министра. Кркобабић је нагласио да се на прво место сада ставља трансфер знања и технологије и да се тако ствара привредни субјекат који је у стању да се позиционира на тржишту.
- Решили смо да оживимо нешто што је било еминентно и што је представљало начин живота у Србији, али не по старим већ по новим принципима европског задругарства - рекао је Кркобабић.
Он је додао да се формирају специјализоване задруге у које произвођачи не уносе своју земљу или механизацију, већ само своје производе које тако претварају у робу. Кркобабић је указао и на феномен пустог села истичући да је у Србији нестало скоро 1.200 села од укупно 4.700, а да 980 села има мање од 100 становника.
Градоначелник Крагујевца Радомир Николић захвалио је министру на посети и оценио како је територија општине Крагујевац позната по сточарству и да су јој потребни подстицаји у развоју и удруживању. Николић је поручио да ће Град наставити да даје административну и логистичку подршку у циљу побољшања квалитета живота сеоског становништва.
Да се оживљавањем задругарства решавају кључна национална питања, сагласио се и члан Академијског одбора за село САНУ Бранислав Гулан који је указао да у 150.000 сеоских кућа нико не живи, а да чак 50.000 нема власника.
Гулан сматра да је задруга срж сваког села и истакао да је за годину дана основано више од 300 нових задруга.
Посету Шумадијском управном округу Кркобабић је наставио у селу Церовац код Крагујевца где је обишао новоосновану задругу "К & С" којој је додељено шест милиона динара бесповратних средстава из прошлогодишњег Програма подршке спровођењу мера равномерног регионалног развоја Србије.