БИТИ ПОЗИТИВАН НИЈЕ КРАЈ Др Милошевић открива како можете имати с*кс са партнерима који су ХИВ НЕГАТИВНИ
Пацијенти који живе са ХИВ-ом су у условима епидемије корона вируса у једној врсти својеврсног запећка.
- Мање се прича о трудницама које живе са ХИВ-ом, корона је довела у ситуацију да малтене само о њој и причамо, док нажалост остале болести свакако иду својим током - каже гинеколог из ГАК "Народни фронт" др Вања Милошевић за портал СрбијаДанас.
Будите креативни у избору поклона! Новац за то је на један клик од вас
ЦРНЕ БРОЈКЕ НА ЈУГУ СРБИЈЕ: Умрло 10 оболелих, потврђен 521 случај новог заражавања короном
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 7.999 оболелих, преминуло 48 лица: Нове мере Владе Србије на снази од петка!
Како он наводи, сваком је своја болест најтежа, и могуће је да се осећају и занемареним.
- Када је ХИВ/АИДС у питању, пошто је то исто питања стања имуног система, и ту смо имали пуно неразумевања, према пацијентима који живе са овим вирусом – наводи доктор Милошевић.
Према његовим речима ГАК "Народни фронт" је и у условима епидемије несметано функционисао и прилагодио свој рад актуелним условима.
- Наша клиника је била и још је увек референтна установа за пацијенткиње које живе са ХИВ-ом. Осим тог жигосања средине и анатемисања, и осећаја кривице која се евидентно јавља, суочавамо се са проблемом заштите плода, што је најбитније, али и како да здраво и сигурно функционише мајка у вези са плодом – објашњава доктор за наш портал.
Додатно је указао на то да се пацијенти саветују на који начин да у брачним и партнерским односима, у којима је један партнер инфициран ХИВ-ом, буду заштићени.
- Наши закључци о 20 пацијенткиња које смо имали у током претходне три године је да су искуства позитивна. Рађала су се деца која нису ХИВ позитивна иако су мајке биле. Ту плацента, онај чудесан орган за који ја тврдим да је највећи заштитник свих жена у трудноћи одрадио свој посао баријере која не дозвољава пренос вирус са мајке на плод – каже доктор Милошевић.
Он је објаснио да се током епидемије корона вируса показало да је плацента, и када је корона у питању, толико моћна да су изгледи да корона вирус продре у плод готово минимални.
- Постељица може да на известан начин задржи од продора у плод. Иако кажемо да је трудноћа пад имуног система, па би све жене требало да буду додатно угрожене и уплашене, у пракси се показало другачије - рекао је доктор и додао:
- Дешава се несто сасвим супротно, да смо имали, на прстима једне руке случајеве када су у питању АИДС и корона, да су жене имале тежу клиничку слику. У трудоћи углавном, на сву срећу, та симптоматологија није клинички изражена. То су углавном блажи симптоми.
Доктор Милошевић је указао да за третирање ХИВ/АИДС-а као и раније важе иста правила: чување, препорука коришћења презерватива и редовне контроле.
Са развојем медицине доступни су антиретровирусни лекови који сузбијану присуство ХИВ вируса у крви при чему је количина вируса у крви толико мала да се сматра недетктабилном, али је ипак потребно користит кондом према званичним препорука лекара и Министарства здравља Републике Србије.
- То је сада питање личне одговорности, оно што ми као струка морамо да саветуејмо грађанима јесте обавезна употреба презерватива током сексуалног контакта у случају да је један од партнера позитивитан на ХИВ вирус. Презерватив није само механичка баријера, ето сада када прчамо о ХИВ-у и о ковиду, него је и заштита од нежељених трудноћа – каже доктор Милошевић.
Гинеколог Милошевић закључио је позивањем грађана на одговорност према себи у према другима у условима епидемије корона вируса, али и позвао све грађане да не доводе себе у ситуације да морају да прекину нежељену трудноћу абортусом је који је последица незаштићених односа.