СКИЈАЛИШТА У СРБИЈИ ЛЕГЛО ЗАРАЗЕ? Др Стевановић открио због чега број заражених не опада драстично
Да се и те како види непоштовање мера и "опуштено" понашање грађана, потврђују и најновији подаци Министарства здравља.
Скијалишта у Србији легло су заразе, па се због великог броја младих који се враћају са зимовања поново бележи пораст нових случајева короне, упозоравају лекари!
СРБИЈА НИКАД БЛИЖА КОЛЕКТИВНОМ ИМУНИТЕТУ: Постали смо водећа земља у Европи по броју вакцинисаних грађана
"Оперишемо у скафандерима, са маскама и наочарима": Др Трифуновић борио се у хирушкој сали за животе ковид пацијената
ВЕРНИЦИ ДАНАС СЛАВЕ СВЕТОГ ГРИГОРИЈА БОГОСЛОВА: За здравље и благостање данас му се помолите овом молитвом
До заражавања долази јер се не води рачуна о заштитним мерама на стазама где су велике гужве, али ни по кафићима, ресторанима и осталим објектима. Осим што се заразе, већи је проблем што по повратку не остају у изолацији, већ одмах одлазе у колектив и у посету старијим члановима породице којима пренесу вирус.
Нема опуштања
Државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек каже да је јасно да су се људи ужелели путовања, али морамо да се стрпимо јер број новозаражених не пада.
- У последњих неколико дана приметан је пораст броја пацијената са тешком клиничком сликом. Лекари су установили да је дошло до пораста броја заражених старијих особа које су имале контакта са децом или унуцима који су се вратили са скијања. Нема места за панику, али не смемо било којим неконтролисаним потезом да угрозимо сав труд и борбу против короне коју смо водили добро до сада. Зато апелујемо на грађане да се још мало суздрже од путовања, наравно, и да се придржавају свих мера заштите како се не би заразили - апелује Ђерлек.
Са њим је сагласан и директор Инфективне клинике др Горан Стевановић. Он каже да сада није моменат да се грађани понашају неодговорно јер се тако број новооболелих неће смањивати у наредном периоду.
- Број новозаражених донекле јесте мањи када погледамо неке месеце уназад. Али још немамо тренд опадања, већ се данима одржава стални прилив позитивних и новооболелих. Један део њих је био на неком од скијалишта, где је дошло до заражавања. Млади након скијања имају блаже облике болести, док њихови старији рођаци имају теже слике. И то је највећи проблем - објашњава директор Инфективне клинике, а онда апеловао на све оне грађане који су примили прву дозу вакцине против короне:
- Они не смеју да мисле да су заштићени, као и да могу "да баце маске". Морају да чекају да добију и другу дозу. Вакцина постиже ефекат 10 до 15 дана после ревакцине - истиче наш саговорник.
Лоша статистика
Да се и те како види непоштовање мера и "опуштено" понашање грађана, потврђују и најновији подаци Министарства здравља. До јуче у 15 сати у Србији је на ковид-19 тестирано 12.047 особа, а вирус је регистрован код 1.863. Проценат заражених у односу на тестиране је 15,45 одсто, што је благи пораст у односу на претходни дан. Нажалост, преминуло је још 14 наших грађана.
- У болницама се тренутно лече 3.994 пацијента, а на респиратору је чак 138 оболелих са тешком клиничком сликом. Укупан број заражених у нашој земљи од почетка епидемије је 402.700 - кажу у Министарству здравља.