СКРИВЕНИ СИМПТОМИ ДЕПРЕСИЈЕ: Подмукло стање обично је ПОВЕЗАНО са овим НАВИКАМА
Трећина људи са депресијом има и проблем са алкохолом, показују истраживања. Једно пиће може да помогне код стреса, друго или треће већ може да појача негативне емоције, упозорава психолог
Већина нас депресивну особу замишља као неког ко делује утучено, тужно и безвољно, али симптоми депресије могу да буду суптилнији од видљиве туге и незадовољства, а могу да се манифестују и са физичким карактеристикама, не само са емоционалним стањем.
Да депресија не изгледа увек као туга тврди професор интерне медицине на калифорнијском Универзитету др Ричард Кравиц, стручњак за дијагностиковање депресије у установама примарне неге.
ВЕЋ УМОРНА: Грета Тунберг признала да јој је потребан ОДМОР!
"Свуда се осећао мирис лешева" Преживели из логора на суду открио САДИСТИЧКЕ МЕТОДЕ НАЦИСТА
НЕМАЧКИ НОБЕЛОВАЦ ШОКИРАО ИЗЈАВОМ: Од ове две намирнице можете добити РАК! (ВИДЕО)
- Често се догађа да пацијенти не мисле да су депресивни јер то не могу да повежу са својим симптомима, делом јер се депресија изједначава са слабошћу, а делом и зато што симптоми наизглед немају са њом везе - каже др Кравиц и додаје да је код депресије кључно њено препознавање, јер што се раније започне лечење то је оно брже и успешније.
Бол
Депресија и бол деле неке исте биолошке путеве и неуротрансмитере, па око 75 одсто депресивних људи трпи и понављајућу или хроничну бол.
У једној канадској студији доказано је да депресивни људи имају чак четири пута већу вероватноћу да ће осећати болове у врату и доњем делу леђа од оних који нису били депресивни.
- Кад смо депресивни склони смо и пажљивијем ослушкивању тела, поготово негативних реакција у организму, па је и бол наглашенија него иначе - објашњава др Кравиц, и додаје да ћете тада можда осећати и желудачне тегобе и главобољу или већу осетљивост на бол уопште.
Студија из 2008. године из Архива опште психијатрије открила је и да се код депресивних особа активност мозга више концентрише на емоције, а способност да се носе са болом је смањена.
Гојазност
Иако нека храна може да подигне ниво серотонина који побољшава расположење, с временом такво "емоционално преједење" може да доведе до повећања килограма или осећаја кривице и стида, а не помаже у лечењу правих узрока депресије.
Истраживања потврђују да висок ниво стреса и депресија отежавају губитак килограма и придржавање стратегија мршављења.
"Кратак фитиљ"
Ако се разљутите због сваке ситнице или вам је стање беса нормално стање, можда сте депресивни. У студији из 2013. објављеној у једном часопису, 54 одсто депресивних људи пријавило је да се осећају мрзовољно, злобно или љуто.
- Једном када заузмете негативан став, лакше ћете преузимати негативна расположења као што су раздражљивост, фрустрација или бес - каже психолог и директор у Центру за психолошки тренинг у Монтефиоре, др Симон Рего.
Ништа не осећате
Депресивни људи често немају воље ни да устану из кревета, каже др Рего, а на ствари које су их некада чиниле срећним или тужним више не реагују. Такво "зомби понашање" је знак депресије и може да вас натера да од себе одгурнете оне који желе да вам помогну, а са којима сте иначе блиски.
Алкохол
Конзумирање веће количине алкохола може да појача негативне емоције - љутњу, агресивност, анксиозност и депресију. Не морате да будете бесан алкохоличар да бисте злоупотребљавали алкохол. Здрава количина алкохола према лекарима је једно пиће дневно за жене и два пића дневно за мушкарце.
Сконцентрисани сте само на друштвене мреже
Неколико студија потврђује да људи који су стално на друштвеним мрежама и имају више виртуалних социјалних интеракција од других, могу бити депресивни. Користе виртуални свет како би побегли од својих мисли и осећања.
Иако је зависност од интернета посебна дијагноза, често се поклапа са депресијом, а др Рего каже да је потрага за краткорочним стимулансом уобичајени механизам код депресивних људи.
Занемарујете личну хигијену
И код оних са најосновнијом рутином неге и хигијене, она у депресији може потпуно нестати. У истраживању спроведеном 2014. године на више од 10.000 људи, 61 одсто њих са лошим оралним здрављем патило је од депресије. И што више стоматолошких проблема су имали, то је депресија била тежа.
- Занемаривање хигијене и физичког изгледа постаје проблематично кад прелази у дисфункционално понашање - каже психолог и додаје да је небрига о физичком изгледу најчешће знак проблема.
Не држите се уобичајеног распореда спавања
Депресија се може мешати са проблемима спавања на више начина: док се неки боре са несаницом, други ће у депресији спавати по цео дан и ноћ.
- И једно и друго је лоше и дефинитивно указује на проблем и потребу да потражите помоћ стручњака или попричате са блиском особом - рекао је др Рего.
ДЕВОЈЧИЦА (13) ЖИВЕЛА У ПАКЛУ: Отац је годинама држао у соби, некад би провела ноћ ВЕЗАНА на ноши! (ВИДЕО)
ОПКОЛИЛИ СУ ДЕВОЈКУ, а онда су зажалили: Уследиле су БРУТАЛНЕ БАТИНЕ! (ВИДЕО)
Позната манекенка пронађена мртва са ЗЛАТНИМ КАНАПОМ око врата - Један детаљ БАЦА СЕНКУ на случај (ФОТО)
"Био сам закључан у сопственом телу" ПОСЛЕ ОБРОКА ОСТАО ИНВАЛИД, зачин га умало коштао живота! (ВИДЕО)
СИН МОЋНОГ ШЕИКА УМРО ОД КОКАИНА! Последњи га видео Ескобар, а чистачица Марија је ОТКРИЛА ЈЕЗИВЕ ДЕТАЉЕ СМРТИ